Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 zdań, których nie chce usłyszeć bezrobotny

Zielona Linia - tel. 19524
Zielona Linia - tel. 19524
Czasami lepiej się powstrzymać...
Czasami lepiej się powstrzymać... sxc.hu
Czasami lepiej się powstrzymać i pewnych zdań nie wypowiadać. Jakich? Sprawdźcie poniżej.
Czytaj też:
» Kiedy pracodawca nie motywuje, tylko zmusza

Utrata pracy jest trudnym przeżyciem i wywołuje wiele negatywnych emocji. Poszukiwanie nowego zajęcia wcale nie jest łatwiejsze i powoduje jeszcze większą huśtawkę nastrojów. Bliskie osoby oraz znajomi starają się wspierać bezrobotnego w tym okresie i próbują go pocieszyć.

Pamiętajmy jednak, że nasze słowa są odbierane przez filtr zniechęcenia, zniecierpliwienia i frustracji, dlatego trzeba uważać na to, czy nasze wypowiedzi rzeczywiście zadziałają motywująco. Redakcja portalu Zielona Linia przygotowała 10 zdań, które mogą źle zabrzmieć w uszach osoby bezrobotnej.

1. Inni też nie mają pracy.

To niezaprzeczalny, potwierdzony statystycznie fakt. Nie tylko Ty nie masz pracy, ale średnio 12-13% Polaków. W niektórych województwach poziom bezrobocia sięga nawet 20%. A to są dane oficjalne, dodajmy do tego bezrobocie ukryte. Nie jesteś sam! Z drugiej strony pozostałe 80% Polaków jest zatrudnionych. Odejmijmy od tego osoby w wieku produkcyjnym, które z własnego wyboru nie podejmują pracy, np. kobiety, które decydują się poświęcić wychowaniu dzieci. Nadal zostaje kilkadziesiąt procent zatrudnionych. Jesteś zatem w mniejszości, nie udaje Ci się zdobyć pracy. Jak tu się nie załamać?

2. Są gorsze rzeczy.

Na pewno są gorsze rzeczy od utraty zatrudnienia. Fantazja może podsunąć Ci szereg takich możliwości: od wpadnięcia pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe po epidemię tyfusu i porwanie statku przez somalijskich piratów. Dziwnym zbiegiem okoliczności nie są to przypadki, które pierwsze przychodzą na myśl bezrobotnemu. Kiedy traci się pracę, która stanowiła istotną część życia i pozwalała snuć plany na przyszłość, to właśnie to jest ta najgorsza rzecz w oczach bezrobotnego.

3. Inni mają gorzej.

Opcja zbliżona do poprzedniej, jednak zmieniająca perspektywę. W myślach powinieneś dostrzec innych ludzi ulegających serii niefortunnych zdarzeń. Rzeczywiście, wypadki losowe przytrafiają się ludziom dookoła. Może faktycznie powinieneś się cieszyć, że nie dotknęły akurat Ciebie? Ale skoro nikt nie zna swojego losu, to kiedyś nieszczęście może spotkać także Ciebie, więc nie dość, że nie masz pracy, to mogą pojawić się jeszcze inne problemy. Wyobraźnia zaczyna pracować…

4. Rozumiem Twoją sytuację.

Zdanie potencjalnie drażliwe przede wszystkim wtedy, gdy wypowiada je osoba pracująca. Nawet jeżeli ma za sobą doświadczenie utraty pracy i rzeczywiście rozumie tę sytuację, to niekiedy nie możesz powstrzymać się od irytacji, bo teraz jednak on lub ona ma zatrudnienie, a Ty nie.

5. Ważne, że jesteś zdrowy/zdrowa.

Oczywiście, zdrowie to podstawa. Nie można go kupić, a stracone bardzo trudno odzyskać, jednak nawet zdrowy człowiek nie przeżyje bez pieniędzy, które gwarantuje posiadanie pracy. A jeśli faktycznie się pochorujesz? Za coś trzeba przecież wykupić potrzebne leki, strach o tym myśleć…

6. Będzie lepiej.

Wywołuje nieprzyjemne podejrzenie, że osoba je wypowiadająca zupełnie Cię zbywa. Takie zdawkowe pocieszenie sprawia wrażenie, że rozmówca nie słuchał Cię dokładnie, nie potrafi wczuć się w Twoją sytuację, a najchętniej zakończyłby ten temat. Czujesz się jeszcze bardziej osamotniony.

7. Na pewno coś znajdziesz.

Najbardziej oklepana recepta na wzbudzenie nadziei. W rzeczywistości jej skuteczność jest odwrotnie proporcjonalna do długości okresu nieudanych poszukiwań pracy. I skąd ta pewność? Przecież właśnie wciąż starasz się coś znaleźć, a nie widać żadnych efektów.

8. Jesteś zdolny/zdolna, na pewno szybko coś znajdziesz.

Wariacja poprzedniego pocieszenia ze wskazaniem uzasadnienia. Jeżeli jednak powątpiewasz w swoje zdolności, to sceptycznie przyjmujesz komplement. Z kolei gdy masz ugruntowane poczucie swojej wartości, to taka uwaga tylko zwiększa frustrację. Szybko, czyli kiedy? Skoro jesteś dobry, to dlaczego nikt Cię nie zatrudnia? Za to słyszysz od pracodawców: „Ma Pan/Pani za wysokie kwalifikacje”. To niesprawiedliwe, ten system jest nienormalny…

9. Praca nie jest najważniejsza.

Stwierdzenie nieco dyskusyjne. Wiadomo, że w życiu najważniejsze jest zdrowie, rodzina czy co też kto ma w swojej hierarchii wartości. Pieniądze też znajdują się na tej liście, podobnie poczucie bezpieczeństwa i potrzeba samorealizacji. Na którym miejscu byśmy pracy nie umieścili, to na dłuższą metę jej brak jest poważnym problemem. Może też mieć negatywny wpływ na pozostałe dziedziny życia, tak więc bez pracy ani rusz.

10. Inni pracują i narzekają, więc nie martw się – w pracy też jest ciężko.

Nie sposób odmówić pewnej dozy słuszności temu argumentowi. Praca bywa ciężka i pracownicy często narzekają, z tym że zakres ich utyskiwań zupełnie nie zbiega się z tym, co trapi osobę bezrobotną. Bez obrazy, ale dziękujesz bardzo za takie pocieszenie.
Czy myślenie bezrobotnych naprawdę tak wygląda? Co im zatem mówić? Odpowiedź nie jest taka prosta.

Przedstawione przykłady są miejscami wyolbrzymione, jednak wpadanie w spiralę negatywnych myśli wcale nie jest rzadkie po utracie pracy. Nawet życzliwe komentarze wypowiadane w dobrej wierze mogą wywołać odwrotny od zamierzonego efekt. Dobrze, jeśli spróbujemy wyczuć, w jakim nastroju znajduje się osoba bezrobotna i czemu ma służyć nasza rozmowa.

Jeżeli chce ponarzekać i poskarżyć się na niesprawiedliwe traktowanie, to nie przekonujmy jej, że nie ma racji, a gdy potrzebuje pocieszenia, to czasem wsparcie możemy okazać nie tylko słowem, lecz także działaniem, na przykład zapraszając na kawę i lody, tylko już raczej bez dzielenia się rachunkiem.

Zobacz też:

Marsz ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Park Akademicki w Fordonie

Komornicka. Biografia pozorna - premiera

Rewitalizacja szlaku wodnego E40
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto