Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 lat bydgoskiej "Łuczniczki"

Karioka
Karioka
W tym roku, dokładnie 18 października, minie 100 lat od uroczystego odsłonięcia najbardziej znanego symbolu Bydgoszczy – rzeźby "Łuczniczki". Poznaj historię jej powstania!

Bydgoski pomnik "Łuczniczka" to chyba jeden z najbardziej znanych symboli Bydgoszczy. Obecnie jej pomnik usytuowany jest w Parku im. Jana Kochanowskiego naprzeciw Teatru Polskiego. Autorem bydgoskiej "Łuczniczki" jest Ferdynand Lepcke, były student, a później profesor Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Jest on również autorem bydgoskiej fontanny "Potop", która jest w tej chwili odbudowywana.

Pierwowzór "Łuczniczki" został wykonany w 1908 r. w berlińskiej pracowni artysty. Początkowo był to odlew gipsowy o wysokości 80 cm, który zaprezentowano na wystawie w Berlinie i Monachium. W Bydgoszczy "Łuczniczkę" można było podziwiać pierwszy raz w maju 1910 r. na wystawie związanej z Niemieckim Towarzystwem Sztuki. Zafascynował się nią wtedy ówczesny burmistrz Bydgoszczy Hugo Wolff i dzięki hojności bankiera L. L. Aronsohna udało się zakupić "spiżową kobietę" u brata zmarłego artysty za kwotę 5 840 marek.

Bydgoska "Łuczniczka" oficjalnie stanęła na granitowym cokole 18 października 1910 r. w pobliżu rzeki Brdy, na skwerze obok nieistniejącego już teatru na Placu Teatralnym. Uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce w sześćdziesiątą rocznice urodzin fundatora rzeźby L.L. Aronsohna.

“Łuczniczka” na początku lat 40

W swej historii "Łuczniczka" zmieniała kilkakrotnie miejsce swojego pobytu. W 1955 r. przeniesiono ją w pobliże obecnego Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej, a w 1960 r., do Parku im. Jana Kochanowskiego, aby mogła zdobić skwer przed nowym teatrem.

Początkowo nagość rzeźby wzbudzała wiele kontrowersji wśród mieszkańców Bydgoszczy i apelowano o przysłonięcie intymnych części ów kobiety, ale z czasem wszyscy przyzwyczaili się i do dziś możemy podziwiać niekwestionowany symbol Bydgoszczy, kobietę o wymiarach: wysokość 175 cm, obwód w biuście 106 cm, w talii 77 cm i w biodrach 105.

"Łuczniczka" obecnie

Jak donoszą różne źródła, istnieją trzy wersje tego, kto był wzorem dla twórcy pomnika. Pierwsza mówi, że była to aktorka z Teatru Polskiego. Druga, iż była to córka Aronsohna. Trzecia, że żona. Należy też dodać, iż artysta wykonał kilka kopii posągu, które zachowane są w: rodzinnym mieście F. Lepckego – Coburgu i Heringsdorf – małej kurortowej miejscowości na wyspie Uznam. Najmłodsza kopia "Łuczniczki" pochodzi z 1982 r., a wykonana została w oparciu o postać z Coburga i obecnie znajduje się w Wilhelmshaven. Pomimo upływu tylu dziesięcioleci, nadal urzeka swoją młodością i pięknem.

Zobacz też:**

Cztery poru roku wokół Łuczniczki

**


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto