Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

103. rocznica powrotu Fordonu do Macierzy. Będzie historyczna rekonstrukcja i pokaz wojskowego sprzętu

Justyna Tota
Justyna Tota
W historycznej rekonstrukcji wydarzeń z 20 stycznia 1920 roku w Fordonie w najbliższy piątek (20 stycznia 2023 r.) wezmą udział m.in. kawalerzyści z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Ułani z tzw. białymi otokami na czapkach mieli swój garnizon w Bydgoszczy.
W historycznej rekonstrukcji wydarzeń z 20 stycznia 1920 roku w Fordonie w najbliższy piątek (20 stycznia 2023 r.) wezmą udział m.in. kawalerzyści z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Ułani z tzw. białymi otokami na czapkach mieli swój garnizon w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski, archiwum
Z Rynku w Starym Fordonie ulicami miasta ruszy przemarsz, by jak 103 lata temu powitać żołnierzy Wojska Polskiego. Już w piątek, 20 stycznia, historyczna rekonstrukcja powrotu Fordonu do Macierzy. Będą rekonstruktorzy nie tylko z Bydgoszczy, Orkiestra Wojska Polskiego, militarne zabytki i sprzęt wojskowy, poczęstunek grochówką i wiele innych atrakcji!

O tym, jak mieszkańcy Bydgoszczy na Starym Rynku witali wkroczenie Wojska Polskiego 20 stycznia 1920 roku, przybliżały już m.in. wystawy i rekonstrukcje. Jak wyglądał ten dzień w Fordonie, dziś mało kto wie. Dlatego Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu w 103 lata od tych wydarzeń zaprasza wszystkich bydgoszczan w piątek (20.01.) na historyczne odtworzenie powrotu Fordonu do Macierzy.

Przemarsz wyruszy z Rynku w Starym Fordonie jak 103 lata temu

Obchody powrotu Fordonu do Macierzy w Starym Fordonie rozpoczną się o godz. 9 mszą św. kościele św. Mikołaja. Natomiast o godzinie 10.00 ze starofordońskiego Rynku – dokładnie tak, jak było to 103 lata temu - ruszy przemarsz ulicą Bydgoską w stronę mostu.

Polecamy także

Jak nam zdradzono, uczestnicy przemarszu będą nieść kilkunastometrową flagę Polski, będą też rozdawane biało-czerwone opaski, uszyte przez osadzonych w Areszcie Śledczym w Fordonie.

- Wszystko po to, by wiernie odtworzyć przemarsz mieszkańców oraz atmosferę entuzjazmu ludzi, którzy przez 148 lat czekali na to, by być wolnymi – mówi Damian Amon Rączka i dodaje, że do udziału w żywej lekcji historii zaproszono również bydgoskie szkoły.

Orkiestra Wojska Polskiego i rekonstruktorzy jako kawalerzyści i żołnierze Armii Wielkopolskiej

- Przemarszowi towarzyszyć będzie orkiestra i kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na rondzie dr Buxakowskiego dosłownie powitamy żołnierzy Armii Wielkopolskiej dowodzonej przez gen. Dowbor-Muśnickiego i kawalerzystów z 16/2 Pułku Ułanów Wielkopolskich, w których wcielą się rekonstruktorzy z kilku miast, w tym z Bydgoszczy – zapowiada SMFS.

Przemarsz wróci na Rynek w Starym Fordonie, na którym od godz. 10.45 odbędą się oficjalne uroczystości ze złożeniem wiązanek kwiatów i przemówieniami oficjeli, m.in. poseł Łukasz Paweł Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, przedstawiciele władz województwa oraz Bydgoszczy.

W bydgoskim Fordonie - poczęstunek, sprzęt wojskowy, wystawy, wykład, koncert

Po części oficjalnej, będzie coś na ząb - poczęstunek wojskową grochówką. Na Rynku w Starym Fordonie będą też stoiska: Instytutu Pamięci Narodowej, Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz rekonstruktorzy nie tylko z Bydgoszczy. Będzie okazja zobaczyć sprzęt wojskowy i uzbrojenie, również to historyczne. Jak się dowiedzieliśmy, z kolekcji MWL pokazany zostanie amerykański lekki czołg typu Stuart oraz samochód terenowy Ford GPW. Ma być też zabytkowa polowa armata pruska i inne atrakcje.

Ponadto, swe wystawy na Rynku zaprezentuje IPN oraz Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

O godz. 13 przeniosą się one na Politechnikę Bydgoską w Fordonie, gdzie odbędzie się konferencja popularno-naukowa pt. „Fordon wobec Niepodległości”.

- Na tym nie koniec. O godzinie 16.30 zapraszamy na uroczysty koncert chór i orkiestra Wojska Polskiego. Pieśni patriotyczne wybrzmią wyjątkowo za sprawą akustyki wnętrz kościoła św. Mikołaja – zachęca Damian Amon Rączka, zapraszając w imieniu organizatorów na pierwsze tak huczne w Fordonie obchody rocznicy powrotu do Macierzy.

Wydarzenie „Fordon. Powrót do Macierzy 1920-2023” objęli honorowym patronatem Członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Instytut Pamięci Narodowej, Politechnika Bydgoska, Muzeum Wojsk Lądowych i Służba Więzienna. Patronat medialny sprawuje m.in. Express Bydgoski i Gazeta Pomorska.

Fordon hucznie będzie świętować 103. rocznicę powrotu do Macierzy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto