Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

18 stopni na Wschód od Greenwich

Redakcja
Niewielu mieszkańców wie, że przez centrum Bydgoszczy przebiega 18. południk długości geograficznej wschodniej. W mieście są dwa symboliczne miejsca, które o tym informują.

Oba pozostawione samym sobie, zapomniane i bez stosownej informacji. Czy postawione są w prawidłowym miejscu?

53S 07’35.80’’N
17 S 59’46.01’’E

Pierwszy symboliczny postument znajduje się na ogrodzonym terenie Śluzy Miejskiej przy ul. Marcinkowskiego nr 1. Stoi w tym miejscu od kilkudziesięciu lat i nikt nie wie co oznacza. Brak jakiejkolwiek informacji. A wystarczyłaby tablica.

Postument wykonany jest z czerwonej cegły, została na nim umieszczona symboliczna kula ziemska, po której płynie żaglowiec z biało-czerwoną flagą, tnąc niebieskie fale. Kadłub żaglowca pomalowany jest również w kolorach biało-czerwonych. Na słupie od strony śluzy umieszczony jest nieczynny kran. Niestety nie udało mi się dowiedzieć kto i kiedy postawił postument.
GPS wskazał wyraźnie. Jest to tylko symboliczne miejsce przebiegu południka.

53S 07’23.56’’N
17S 59’51.35’’E

Perełka geograficzna oznaczona jest również na Wyspie Młyńskiej przestrzennym modelem kuli ziemskiej. Znajduje się ona tuż przy Białym Spichrzu. Na kamieniu umieszczono tam metalową konstrukcję symbolizującą kulę ziemską z południkami i równoleżnikami oraz oznaczonymi kierunkami świata N i S. Granitowa kostka ułożona w długim prostokącie - to za mało, aby wyjaśnić mieszkańcom, a tym bardziej turystom symboliczne znaczenie postumentu.

Oznaczenie południka na Wyspie Młyńskiej zniknęło po rozpoczęciu rewitalizacji wyspy. Wcześniej również niewielu wiedziało, że mamy w mieście coś podobnego.
Teraz, po rewitalizacji i powrocie postumentu, warto o tym mieszkańców poinformować. Tymczasem niewtajemniczonym postument kojarzy się rzeźbą lub zegarem słonecznym.
Wystarczy tylko tablica i mamy kolejną atrakcję turystyczną i to w tak atrakcyjnym miejscu!

To również jedynie symboliczne miejsce. Południk 18. długości geograficznej wschodniej przebiega tak naprawdę kilkaset metrów na wschód...

Gdzie jest południk?
Południk przebiega przez płytę Starego Rynku. To ewenement w skali kraju i zapewne Europy. W niedalekiej przyszłości miasto będzie odnawiać płytę Starego Rynku. Warto zaznaczyć przebieg południka na płycie rynku. Ktoś chyba zapomniał, że to świetny pomysł na promocję miasta i organizację imprez przy 18. południku. Idealne miejsce spotkań dla mieszkańców.

Jedyną cykliczną imprezą wykorzystującą południk to "Ster na Bydgoszcz – 53 N, 18 E". Impreza żeglarska wpisała się na stałe w kalendarz miasta. Rozpoczynajmy więc ją w przyszłości dokładnie w miejscu 18. południka!

Wykorzystajmy szansę, jaką dała nam geografia - "18 stopni na Wschód od Greenwich".

Ratusz o 18 południku
Asystent prezydenta miasta Jerzy Woźniak twierdzi, że 18. południk jest wsytarczająco wykorzystywany przy promocji miasta poprzez Festiwal Wodny "Ster na Bydgoszczy", w którego pełnej nazwie znajduje się oznaczenie "53ºN, 18ºE". Dodaje też, że po renowacji Wyspy Młyńskiej symboliczny postument został lepiej wyeksponowany niż przed pracami remontowymi. Nie wykluczone jednak, że opisane powyżej miejsca doczekają się w przyszłości wyraźniejszego oznaczenia. Konkretnych planów na razie jednak brakuje.

Trwa natomiast konkurs na projekt nowej płyty Starego Rynku. Architekt miejski Robert Łucka w rozmowie z Expressem Bydgoskim zauważa, że wykorzystanie 18. południka w projektach jest pomysłem bardzo dobrym. Pozostaje więc liczyć na to, że projektanci podzielają ten pogląd.


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto