Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

23 lutego Światowy Dzień Walki z Depresją - sprawdź, czy masz depresję i czy powinieneś zasięgnąć porady lekarskiej

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. W artykule znajdziesz link do testu 9 pytań - sprawdź, czy masz depresję i czy powinieneś skontaktować się z lekarzem.
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. W artykule znajdziesz link do testu 9 pytań - sprawdź, czy masz depresję i czy powinieneś skontaktować się z lekarzem. Bartosz Frydrych, zdj,. ilustracyjne
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki Z Depresją. Ta choroba jest coraz większym zagrożeniem. Mimo istnienia skutecznych metod terapii, korzysta z nich mniej niż 50% chorych, a w niektórych państwach odsetek ten spada nawet poniżej 10%. Najbardziej niepokojącym skutkiem depresji są myśli samobójcze, stanowiące często ostatnią deskę ratunku dla osób cierpiących. Według danych WHO, depresja może być bezpośrednią przyczyną nawet 800 000 samobójstw rocznie. W artykule znajdziesz link do testu 9 pytań - kliknij i odpowiedz na pytania - sprawdź, czy powinieneś zasięgnąć pomocy lekarskiej.

W Unii Europejskiej depresją choruje blisko 40 milionów ludzi, a jej rozpowszechnienie w poszczególnych państwach członkowskich waha się od 3,8% do 6,3%. W Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, przy czym tylko jedna trzecia z nich korzysta z profesjonalnej pomocy. To zjawisko wynika nie tylko z ograniczonego dostępu do specjalistów, ale także z obawy przed społecznym piętnem związanym z chorobą.

Konsekwencje społeczne i osobiste

Nieleczona depresja często prowadzi do tragedii. W Polsce w 2014 roku odebrało sobie życie 6156 osób, a w całej Unii Europejskiej ponad 128 000 osób. Te dramatyczne statystyki są skutkiem nie tylko problemów zdrowotnych, ale także złożonych kwestii społecznych, takich jak bezrobocie, trudności ekonomiczne czy niewystarczający dostęp do profesjonalnej pomocy medycznej i psychologicznej.

Współczesna kliniczna definicja depresji

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób istnieją trzy rodzaje depresji:

  • łagodna,
  • umiarkowana,
  • ciężka.

Podstawowe objawy to obniżony nastrój, utrata zainteresowania aktywnościami, osłabienie energii oraz liczne inne symptomy, takie jak zaburzenia snu, myśli samobójcze czy problemy z koncentracją uwagi. W leczeniu depresji kluczowe znaczenie mają farmakoterapia oraz różne formy psychoterapii, takie jak terapia poznawczo-behawioralna czy psychoterapia interpersonalna. Edukacja pacjentów i osób z ich otoczenia na temat choroby odgrywa istotną rolę w procesie terapeutycznym.

Światowy Dzień Walki z Depresją to także czas refleksji nad potrzebą wsparcia osób cierpiących oraz budowania społeczeństwa otwartego na rozmowę i pomoc w trudnych chwilach życia.

Gdzie uzyskać pomoc?

Gdzie szukać pomocy, gdy masz myśli samobójcze lub boryka się z nimi twój bliski? Pamiętaj, nie jesteś sam! Pomoc uzyskasz w:

  • lokalnych ośrodkach interwencji kryzysowej
  • gabinetach psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów
  • w poradniach zdrowia psychicznego.

Możesz zwrócić się też do ośrodków podstawowej i całodobowej opieki zdrowotnej. Wsparcie uzyskasz również w telefonach zaufania.

Szukasz pomocy? Zadzwoń!

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
    116 111

    (codziennie w godz. 12:00 - 2:00)
  • Antydepresyjny telefon Forum przeciw depresji
    22 594 91 00

    (w środy i czwartki w godz. 17:00 - 19:00)
  • ITAKA - antydepresyjny telefon zaufania
    22 484 88 01

    (w poniedziałki i czwartki w godz. 17:00 - 20:00)
  • Kryzysowy Telefon Zaufania
    116 123

    (codziennie w godz. 14:00 - 22:00)
  • Telefon Zaufania - uzależnienia behawioralne
    801 889 880

    (codziennie w godz. 17:00 - 22:00)
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia"
    800 120 002

    (całodobowo)
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
    800 12 12 12

    (od poniedziałku do piątku w godz. 8:15 - 20:00)
Gwara bydgoska to gwara języka polskiego używana przez niektórych mieszkańców Bydgoszczy i okolic. Najlepiej udokumentowanym świadectwem gwary bydgoskiej jest powieść Jerzego Sulimy-Kamińskiego pt. "Most Królowej Jadwigi". W trzecim kwartale 2012 roku w internecie zapoczątkowano akcję „Ratowania Gwary Bydgoskiej”, w której wzięło udział ponad 1200 osób. Owocem tej inicjatywy był opublikowany w 2013 roku "Słowniczek Gwary Bydgoskiej". W galerii artykułu wybraliśmy 20 słów z gwary bydgoskiej, o których dziś już raczej nikt nie pamięta...

Przypominamy słowa, które kiedyś powszechnie były używane przez bydgoszczan, a dziś nikt o nich już raczej nie pamięta. Zobacz, co znaczyły... >>>

Tak się kiedyś mówiło w Bydgoszczy - przypominamy słowa, któ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto