33. AFF-Era Filmowa z czarnym humorem i ironią w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy [program]

Justyna Tota
Justyna Tota
W programie 33. AFF-Erze Filmowej m.in. legendarny klasyk groteski, makabry i czarnego humoru „Delikatesy” reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro (sobota, g. 16). Będą też nowsze filmy, w tym tegoroczne produkcje
W programie 33. AFF-Erze Filmowej m.in. legendarny klasyk groteski, makabry i czarnego humoru „Delikatesy” reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro (sobota, g. 16). Będą też nowsze filmy, w tym tegoroczne produkcje kadr z filmu
Jeśli w nachodzący weekend (22-24 listopada) planujecie zasiąść w kinowym fotelu, to warto wybrać się na 33. AFF-Erę Filmową w bydgoskim Pałacu Młodzieży. W nowej sali kinowej przez trzy dni będą prezentowane filmy ze światowej i polskiej kinematografii. Obok legendarnych tytułów, nie zabraknie tegorocznych produkcji filmowych. Wszystkie łączy hasło: Ironia, groteska, czarny humor.

Tegoroczna AFF-Era Filmowa w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbywać się będzie od piątku do niedzieli (22-24 listopada) pod hasłem Ironia, groteska, czarny humor. Dlaczego właśnie wokół takich kategorii stylistycznych?

- Ironia, groteska, czarny humor to po prostu mnóstwo świetnego kina - głównie europejskiego i amerykańskiego, ale zaprezentujemy też kilka istotnych tytułów z kina polskiego. Twórczość chociażby Andrzeja Munka („Eroica” 1958) czy Xawerego Żuławskiego („Mowa ptaków” 2019) jest dowodem na to, że również w rodzimej kinematografii są autorzy, którzy do typowego polskiego kanonu kulturowego pełnego powagi, patosu czy martyrologii podchodzą inaczej - z dystansem, ironią. Będzie można przekonać się o tym podczas 33. AFF-Ery Filmowej - wyjaśnia nam dr Dominik Wierski, autor programu pokazów filmowych i rzecznik prasowy bydgoskiego Pałacu Młodzieży.

Pokazy AFF-Ery Filmowej to seanse adresowane dla wszystkich bydgoszczan, nie tylko młodzieży, ale i dorosłych. Proponujemy filmy dla widza szukającego w kinie czegoś więcej niż to, co oferuje powszechnie dostępny standardowy repertuar.
dr Dominik Wierski, autor programu 33. AFF-Ery Filmowej

AFF-Era Filmowa to nie tylko seanse, ale także dyskusje, którym jak najbardziej będą sprzyjać prezentowane w tym roku filmy.
- Twórcy filmowi, którzy pokazują świat w sposób przesycony absurdem czy przejaskrawiony, prowokują widzów do dyskusji nad różnymi mechanizmami społecznymi, politycznymi czy historycznym. I taki też jest, co roku, cel AFF-Ery Filmowej, która ma skłaniać każdego z uczestników do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością i sposobami, w jaki pokazuje ją kino - mówi dr Dominik Wierski.

Bydgoski Pałac Młodzieży jako organizator AFF-Ery Filmowej od lat stara się, by pokazom – oprócz dyskusji - towarzyszyły także wydarzeniach jak: prelekcje czy warsztaty. Prelegentami 33. AFF-Ery Filmowej, którzy przybliżą widzom różnorodne konteksty związane z poszczególnymi filmami, będą: dr hab. Mariusz Guzek, prof. UKW, dr Marcin Jauksz (UAM), Marcin Jóźwiak (UAM) oraz Marcel Rychtanek (UAM). Natomiast korespondujące z kinem warsztaty dziennikarskie poprowadzi Aleksandra Lewińska (Gazeta Wyborcza), a fotograficzne - Jarosław Pabijan (Pałac Młodzieży).

Warto podkreślić, że tegoroczna AFF-Era Filmowa odbywać się będzie w pachnącej nowością sali kinowej kompleksowo wyremontowanego budynku Pałacu Młodzieży przy ul. Jagiellońskiej 27.

Nowa sala kinowa jest odpowiednio wyciszona i wytłumiona, przez co zyskała bardzo dobrą akustykę, która w połączeniu z jakością dźwięku i obrazu (nowy ekran oraz system nagłośnienia pozyskaliśmy dzięki dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jeszcze przed remontem) sprawia, że oglądanie filmów staje się jeszcze większą przyjemnością, w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. Kto u nas nie był, ten koniecznie niech przyjdzie się przekonać.
dr Dominik Wierski, rzecznik prasowy Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy

- Pokazy AFF-Ery Filmowej to seanse adresowane dla wszystkich bydgoszczan, nie tylko młodzieży, ale i dorosłych. Proponujemy filmy dla widza szukającego w kinie czegoś więcej niż to, co oferuje powszechnie dostępny standardowy repertuar - dodaje dr Dominik Wierski, zapraszając na seanse w najbliższy weekend.

Bilety można nabyć przed seansami w portierni Pałacu Młodzieży: normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 7 zł.

Impreza wyróżniona została Bydgoskim Grantem Oświatowym oraz tytułem Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej.

Program 33. AFF-Ery Filmowej w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy

Piątek, 22.11.2019

 • godz. 10.30 Wykład inauguracyjny – dr Marcin Jauksz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
 • godz. 11.30Eroica, reż. Andrzej Munk, Polska 1958, 87 min.

Jedno z czołowych osiągnięć „szkoły polskiej”, będące swoistym rozrachunkiem z mitologizowaniem wojennej przeszłości. Film składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku Dzidziusiu, który przypadkowo wciągnięty w Powstanie Warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w niemieckim oflagu. Do legendy urasta tu ucieczka por. Zawistowskiego. Tylko najbardziej wtajemniczeni wiedzą, jak naprawdę potoczył się los porucznika…

 • godz. 16.00Co robimy w ukryciu (What We Do in the Shadows), reż. Taika Waititi, Jemaine Clement, Nowa Zelandia 2014, 86 min.

Wybuchowa mieszanka horroru i czarnej komedii stylizowana na mockument. Viago (379 l.), Deacon (183 l.), Vladislav (862 l.) i Petyr (8000 l.) mieszkają razem na przedmieściach współczesnego Wellington w Nowej Zelandii. Ich życie rozpoczyna się dopiero po zmroku, kiedy to opuszczają trumny i legowiska, by stawić czoła codzienności, która również dla wampirów bywa niełatwa. Nieśmiertelność i pragnienie świeżej ludzkiej krwi już dawno przestały być ich głównym zmartwieniem, bo współczesność stawia przed nimi nowe wyzwania. Ich życiu przygląda się grupa filmowców.

 • godz. 20.00I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże! (Qu’est-ce qu’on a encore fait au bon Dieu?), reż. Philippe de Chauveron, Francja 2019, 99 min.

Kontynuacja wielkiego kinowego przeboju Za jakie grzechy, dobry Boże?. Tym razem nie ma mowy o małżeństwach i rozwodach. Gorzej – pary młode z poprzedniej części będą chciały opuścić Francję. Jak daleko posuną się teściowie, by zatrzymać ich w kraju? Stereotypy znów trafią pod ostrze krytyki, a państwo Verneuil i inni zostaną wyspowiadani na ekranie z małych i dużych grzechów.

 • godz. 22.00Mowa ptaków, reż. Xawery Żuławski, Polska 2019, 138 min.

Ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Bohaterami filmu są poniżony przez uczniów nauczyciel historii, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Ci zepchnięci na margines bohaterowie muszą poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają dominująca postawą.

Sobota, 23.11.2019

 • godz. 9.30Intymne oświetlenie (Intimní osvětlení), reż. Ivan Passer, Czechosłowacja 1965, 72 min.

Petr i Karel to znajomi, którzy wspólnie pracowali w konserwatorium. Spotykają się po dziesięciu latach: Petr odnosi sukcesy i ma piękną dziewczynę Štěpę, która towarzyszy mu na spotkaniu, natomiast Karel zarabia grając na pogrzebach i skupia się na życiu rodzinnym. Zaprasza parę do swojego nowego domu i przedstawia całej rodzinie. Zderzenie dwóch światów głównych bohaterów prowadzi do nocnego, suto zakrapianego śliwowicą symbolicznego oczyszczenia. Ciepła, muzyczna impresja na temat rozgoryczenia i życiowego niespełnienia. Pod fasadą domowego ciepła i zawodowego sukcesu kryje się zazdrość i utracone ambicje. Film został uznany za jeden z dziesięciu najlepszych czechosłowackich filmów wszech czasów.

 • godz. 11.00Żywot Briana (Life of Brian), reż. Terry Jones, Wielka Brytania 1979, 94 min.

Drugi kinowy film grupy Monty Pythona to obrazoburcza satyra wymierzona w ludzką głupotę i fałsz. Judea, rok 33 naszej ery, okres biedy, chaosu i całej rzeszy samozwańczych proroków. Rzymianie starają się utrzymać porządek. W samym środku tych wydarzeń znajduje się Brian Cohen (Graham Chapman), niezbyt chętny, aby przewodzić ludowi jako prorok. Jednak na skutek ciągu absurdalnych i przekomicznych okoliczności, jego popularność znacznie wzrasta. Wszyscy członkowie grupy Monty Pythona mają więc okazję zabłysnąć i wprost prześcigają się w odgrywaniu licznych ról.

 • godz. 16.00Delicatessen, reż. Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro, Francja 1991, 99 min.

Legendarny klasyk groteski, makabry i czarnego humoru. W niedalekiej przyszłości w pewnej kamienicy mieszka galeria ciekawych postaci. Wszyscy są klientami znajdujących się na parterze Delikatesów. Pewnego dnia w kamienicy zjawia się Louison, młody bezrobotny artysta cyrkowy, którego właściciel Delikatesów zatrudnia jako pomocnika. Kilku innych lokatorów natomiast przepada bez wieści…

 • godz. 20.00Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð), reż. Benedikt Erlingsson, Islandia-Francja-Ukraina 2018, 101 min.

Zaskakujący formalnie komediodramat z Islandii, przesiąknięty atmosferą typowo skandynawskiego absurdu. Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że ta zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii osoba po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

 • godz. 22.00Zdychaj, tatulku (Papa, sdokhni), reż. Kirill Sokolov, Rosja 2019, 95 min.

Bardzo czarna komedia, z przerysowanymi scenami przemocy i licznymi obserwacjami na temat współczesnej Rosji. Film opowiada o Andrieju, detektywie i najsurowszym ojcu na świecie, w którego domu spotykają się jego żona, córka, jej chłopak Matwiej, który zamiast kwiatów w dłoni przynosi młotek ciesielski, oraz znajomy z pracy. Każdy z nich ma powód do zemsty…

Niedziela, 24.11.2019

 • godz. 9.30 Podsumowanie 33. AFF-Ery Filmowej
 • godz. 9.45 Babcia (The Grandmother), reż. David Lynch, USA 1970, 34 min.

Najsłynniejszy krótkometrażowy film mistrza ekranowej groteski Davida Lyncha. Samotny chłopiec, bity i poniżany przez swoich rodziców, odkrywa kolejne tajemnice ogromnego rodzinnego domu. Pewnego dnia znajduje na strychu torbę z nasionami. Postanawia je posadzić na swoim łóżku, nie wiedząc, co z nich wyrośnie…

 • godz. 10.30 Śmiertelnie proste (Blood Simple), reż. Ethan Coen, Joel Coen, USA 1984, 99 min.

Legendarny debiut mistrzów filmowego czarnego humoru. Żona bogatego właściciela baru ma romans. Kiedy zdradzany mąż dowiaduje się o tym, wynajmuje prywatnego detektywa, by zabił niewierną małżonkę i jej kochanka. Film pełen odniesień do czarnego kina lat 40., balansujący na granicy brutalnej grozy i cierpkiej ironii, wyznaczający jednocześnie oryginalny autorski styl braci Coen.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Materiał oryginalny: 33. AFF-Era Filmowa z czarnym humorem i ironią w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy [program] - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie