Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 marca BYDGOSZCZ THE WALL Show. Polska droga do wolności. Gratka dla fanów Pink Floyd

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Nadesłane/Jarosław Kuropatwiński
„Bydgoszcz THE WALL Show. Polska droga do wolności” jest widowiskiem muzyczno-filmowym z elementami parateatralnymi, którego trzon stanowi muzyka z płyty THE WALL zespołu PINK FLOYD, wykonana w całości żywo przez The Echoes Project z towarzyszeniem orkiestry kameralnej (Orkiestra Symfoników Bydgoskich pod dyr. Marka Czekały) oraz chóru dziecięcego (Mała Formacja Wokalna z Pałacu Młodzieży, pod dyr. Izabeli Cywińskiej - Łomżyńskiej).

Oprócz warstwy muzycznej istotnym składnikiem Bydgoszcz THE WALL Show jest także specjalnie nakręcony na użytek tego widowiska film Jarka Kuropatwińskiego „THE WALL”. Film ten oparty jest na animacji połączonej ze zdjęciami archiwalnymi. Jest on wyświetlany w trakcie przedstawienia i stanowi ilustrację do muzyki. Obraz Jarka Kuropatwińskiego jest w pełni oryginalny, nie jest on remakiem kultowego filmu Alana Parkera z 1982 roku. Film opowiada polską historię na drodze do wolności, posługując się własną stylistyką.

Widowisko powstało z okazji 25-lecia przemian demokratycznych

Zespół The Echoes Project wykonuje THE WALL z dbałością o każdy szczegół. Dotyczy to zarówno warstwy dźwiękowej jak i brzmieniowej. Gitarzyści zespoły grają na Fenderach, których specyfikacja jest maksymalnie zbliżona do Fenderów używanych przez Davida Gilmoura w okresie THE WALL. Korzystają oni także z charakterystycznych dla gilmourowego brzmienia analogowych efektów (jak np. big muff czy electric mistress). To wszystko w połączeniu z bezbłędnym hammondowym brzmieniem klawiszy powoduje, że każdy fan zespołu Pink Floyd rozpozna w tej muzyce dźwięki i brzmienie tej legendarnej płyty. Aby odtworzyć THE WALL w pełni na żywo, zespół występuje w składzie 9-osobiwym z towarzyszeniem chóru dziecięcego (tym wyróżnia się to widowisko chociażby od innych wykonań, w tym chociażby wykonania samego Watersa w 2013 na Stadionie Narodowym, podczas którego partie chóralne i orkiestrowe odtwarzane były z playbacku). Udział dzieci umożliwia także zastosowanie specyficznych rozwiązań choreograficznych i teatralno-muzycznych, które są nowy elementem, nieznanym z innych wykonań THE WALL.

Pierwowzorem dla muzyki wykonywanej przez zespół THE ECHOES PROJECT jest po części płytowa wersja THE WALL. W wielu miejscach zespół korzysta jednak także z wersji koncertowych, znanych z trasy koncertowej, jaką Pink Floyd odbyło po wydaniu tej płyty (zebranej później na płycie Is there Anybody Out there? The Wall Live 1980–81). Wersje koncertowe są bardziej rozbudowane i czasami brzmią nieco ostrzej niż na płycie.

Widowisko Bydgoszcz THE WALL Show powstało z okazji 25-lecia przemian demokratycznych w Europie Środkowej, których symbolem są pierwsze częściowo demokratyczne wybory w Europie Środkowej (4.06.1989) oraz zburzenie Muru Berlińskiego (9.11.1989).

Jego przesłaniem jest ukazanie w przystępnej, a zarazem artystycznej formie historii opozycji antykomunistycznej w okresie w Europie Środkowej, warunków życia w tamtym czasie (szkoła, indoktrynacja), a także sukcesu tej pozornie beznadziejnej walki, którego początki dała polska Solidarność (sierpień 1980) oraz obrady Okrągłego Stołu i będące jego konsekwencją pierwsze częściowo demokratyczne wybory w Europie Środkowej (4.06.1989), a zakończeniem tego procesu było zburzenie Muru Berlińskiego, który wcześniej był symbolem Żelaznej Kurtyny.

Widowisko powstało dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz wielu sponsorów prywatnych.

Widowisko odbędzie się 7 marca w Kinoteatrze Adria w Bydgoszczy, początek o godz. 20.00.

Bilety na "Bydgoszcz THE WALL Show. Polska droga do wolności" w przedsprzedaży: 90 zł

Autorem pomysłu jest Jarek Kuropatwiński, jeden z twórców zespołu THE ECHOES PROJECT. Jego ideą było połączenie ikony kultury masowej, jaką jest THE WALL, ze świętem wolności. Każde prawdziwie przeżywane święto powinno być radością. Powinniśmy robić, to, co najbardziej lubimy. Wielu z nas najbardziej lubi słuchać PINK FLOYD. Dlaczego nie połączyć więc tej muzyki z naszym świętem?

Kiedy była premiera?

Podstawowym źródłem pomysłu dla Jarka Kuropatwińskiego było wykonanie przez Rogera Watersa THE WALL w pustej przestrzeni powstałej w wyniku zburzenia Muru Berlińskiego w dniu 21 lipca 1990 (w 8 miesięcy po zburzeniu muru). Kolejnym źródłem pomysłu była reinterpretacja THE WALL dokonywana współcześnie przez Watersa, podczas których Waters dodaje do THE WALL współczesne wątki związane z obroną praw człowieka. THE WALL miało także swą specyficzną, antykomunistyczną recepcję po nasze stronie Żelaznej Kurtyny. Do tamtego postrzegania THE WALL, w głębokich latach osiemdziesiątych nawiązuje także koncepcja Jarka Kuropatwińskiego.

Zespół wydał płytę DVD z filmem „Bydgoszcz THE WALL Show. Polska droga do wolności”, będącym połączeniem zapisu premiery tego widowiska z historią filmową wyświetlaną w jego tle. Premiera kinowa tego filmu odbyła się 19 marca 2017.

Widowisko „Bydgoszcz THE WALL Show. Polska droga do wolności” po premierze w Bydgoszczy prezentowane było z powodzeniem w kilku miastach, m.in. przed kilkutysięczną publicznością zgromadzoną pod murami Grudziądza oraz dla ponad tysiąca osób w Sali Ziemi w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 7 marca BYDGOSZCZ THE WALL Show. Polska droga do wolności. Gratka dla fanów Pink Floyd - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto