Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA już od dziś

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
To już siódma odsłona Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA. – Podobno siódemka to liczba magiczna – mówi Remigiusz Zawadzki, prezes Fundacji Art-House. – Mamy nadzieję, że ta magia przekłada się na nasze decyzje programowe, momentami dość odważne.

Tegoroczna edycja Festiwalu Camera Obscura to przede wszystkim dwa konkursy – międzynarodowy i ogólnopolski konkurs na reportaż krótki. Poziom programu zapowiada się wysoki. Mimo że temat przewodni jest raczej „ciężkiego kalibru” – problematyka zawodu korespondenta wojennego – będzie też okazja zobaczyć dzieła optymistyczne, dowodzące heroizmu i wrażliwości człowieka.
- Otrzymaliśmy naprawdę dużo zgłoszeń – mówi Remigiusz Zawadzki. – Właściwie wszystkie pozycje zasługują na uwagę. Cieszy nas to, że w kategorii ogólnopolskiej znajdą się też produkcje lokalnych telewizji i twórców niezależnych, nie tylko reportaże trzech największych polskich telewizji.

Filmy będą walczyły o Nagrodę GRAND PRIX im. Ryszarda Kapuścińskiego o wartości 3000 euro, Nagrodę Specjalną Jury o wartości 1500 euro oraz honorowe wyróżnienia. Nagrody przyzna jak co roku międzynarodowe jury, w skład którego wejdą m. in.: Anne Nivat z Francji, Roel Simons z Holandii, Marian Chiriac z Rumunii oraz Jacek Bławut. Będzie także głosowanie publiczności, a oddanie głosu będzie także szansą na wylosowanie nagrody ufundowanej przez Panasonic.

Tradycyjnie już w programie znalazło się miejsce dla reportaży radiowych.
- Do niedawna pokutowało przekonanie, że radio jest ulotne - mówi Michał Jagodziński, prezes Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. - Tymczasem w radiu powstają formy dojrzałe artystyczne, kompletne, do których można i warto wracać jak do ksiązki czy filmu.
Przy okazji trwać będzie konkurs na recenzję reportazu radiowego. Do wygrania laptop.

Na festiwalu nie zabraknie miejsca dla omówienia idei dziennikarstwa obywatelskiego.
- Nie da się, organizując taki festiwal, uniknąć konfrontacji z tym, co w świat informacji wnosi rozwój technologiczny, Internet, nowe media – tłumaczą organizatorzy. Panel poświęcony DO poprowadzi Oliwia Piotrowska, kierownik wydawniczy portali MM Moje Miasto.

Czytaj więcej: MM Moje Miasto na Festiwalu Reportażu Camera Obscura

Festiwal poprzedziły warsztaty i realizacja polskiej edycji ogólnoświatowego, interaktywnego projektu dokumentalnego pt. "EYE LOVE U" (realizacja potrwa do niedzieli, 24.10.2010). Celem projektu jest utworzenie globalnej kolekcji wyznań miłosnych - można je wypowiedać przed spotykanymi na ulicach miasta gałkami ocznymi wyposażonymi w kamery.

Z tysięcy małych filmów powstanie filmowy projekt internetowy.

W tym roku w ramach festiwalu odbywa się też konkurs PANASONIC YOUNG INVENTIONS kierowany do twórców nieprofesjonalnych, obejmujący trzy kategorie: I – reportaż, dokument filmowy, fotokast, II – reportaż radiowy, artystyczna forma radiowa, III – animacja. Osobną pozycję w programie konkursu PANASONIC YOUNG INVENTIONS stanowić będzie prezentacja realizacji powstałych pod opieką Macieja Cuske i Marcina Sautera w ramach warsztatów Bydgoskiej Kroniki Filmowej.

Reasumując - cytatem z wypowiedzi dyrektora festiwalu Remigiusza Zawadzkiego - tegoroczny program to warty uwagi "emocjonalny rollercoaster - przygoda momentami straszna, a momentami bardzo radosna".

7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA
20-23.10.2010, Teatr Polski w Bydgoszczy
>>> Program Festiwalu Camera Obscura



od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto