Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Bydgoszcz uczciła pamięć żołnierzy i cywilów [zdjęcia]

online
Jest największą w mieście wojenną nekropolią. Kryje prochy ponad 1200 osób zamordowanych w wielu miejscach, m.in. w Bydgoszczy, Tryszczynie, Fordonie. Mowa o Cmentarzu Bohaterów. Pierwsze pochówki ofiar, których szczątki ekshumowano z cmentarza przy ul. Szubińskiej, odbyły się tu 1 grudnia 1945 r. Kolejny manifestacyjny pogrzeb był w maju 1947 r., po ekshumacjach w Dolinie Śmierci. Obok imiennych i bezimiennych mogił jest na tym cmentarzu również symboliczna tablica, wykonana przez artystę rzeźbiarza Piotra Trieblera, która upamiętnia Żydów; jest urna z prochami ofiar, zamordowanych w niemieckich obozach zagłady. Szczególnie bliska mieszkańcom jest ściana pamięci z nazwiskami 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej, rozstrzelanych przez Wehrmacht 22 września  1939 r. we wsi Boryszew k. Sochaczewa (na zdjęciu). Są też symboliczne mogiły: dwóch prezydentów miasta - Leona Barciszewskiego, zamordowanego 10 listopada 1939 r., i Bernarda Śliwińskiego, który zmarł w niemieckim obozie jenieckim, członków zarządu Straży Obywatelskiej, w tym ks. kan. Józefa Schulza, zamęczonego w obozie w Buchenwaldzie. W tym miejscu, od 2014 r. oddawany jest hołd ofiarom niemieckiej dywersji (wtedy odsłonięto tablicę). Wczoraj, mimo ulewnego deszczu, w uroczystości uczestniczyło wiele osób. Nie zabrakło kombatantów, przedstawicieli władz miasta i województwa, wojska, związków harcerskich. Obecne były rodziny ofiar. 


Info z Polski - 31 sierpnia.
Jest największą w mieście wojenną nekropolią. Kryje prochy ponad 1200 osób zamordowanych w wielu miejscach, m.in. w Bydgoszczy, Tryszczynie, Fordonie. Mowa o Cmentarzu Bohaterów. Pierwsze pochówki ofiar, których szczątki ekshumowano z cmentarza przy ul. Szubińskiej, odbyły się tu 1 grudnia 1945 r. Kolejny manifestacyjny pogrzeb był w maju 1947 r., po ekshumacjach w Dolinie Śmierci. Obok imiennych i bezimiennych mogił jest na tym cmentarzu również symboliczna tablica, wykonana przez artystę rzeźbiarza Piotra Trieblera, która upamiętnia Żydów; jest urna z prochami ofiar, zamordowanych w niemieckich obozach zagłady. Szczególnie bliska mieszkańcom jest ściana pamięci z nazwiskami 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej, rozstrzelanych przez Wehrmacht 22 września 1939 r. we wsi Boryszew k. Sochaczewa (na zdjęciu). Są też symboliczne mogiły: dwóch prezydentów miasta - Leona Barciszewskiego, zamordowanego 10 listopada 1939 r., i Bernarda Śliwińskiego, który zmarł w niemieckim obozie jenieckim, członków zarządu Straży Obywatelskiej, w tym ks. kan. Józefa Schulza, zamęczonego w obozie w Buchenwaldzie. W tym miejscu, od 2014 r. oddawany jest hołd ofiarom niemieckiej dywersji (wtedy odsłonięto tablicę). Wczoraj, mimo ulewnego deszczu, w uroczystości uczestniczyło wiele osób. Nie zabrakło kombatantów, przedstawicieli władz miasta i województwa, wojska, związków harcerskich. Obecne były rodziny ofiar. Info z Polski - 31 sierpnia. Dariusz Bloch
W piątek, mimo ulewnego deszczu, w uroczystości uczestniczyło wiele osób. Nie zabrakło kombatantów, przedstawicieli władz miasta i województwa, wojska oraz związków harcerskich. Obecne były rodziny ofiar.

Jest największą w mieście wojenną nekropolią. Kryje prochy ponad 1200 osób zamordowanych w wielu miejscach, m.in. w Bydgoszczy, Tryszczynie, Fordonie. Mowa o Cmentarzu Bohaterów. Pierwsze pochówki ofiar, których szczątki ekshumowano z cmentarza przy ul. Szubińskiej, odbyły się tu 1 grudnia 1945 r.

Kolejny manifestacyjny pogrzeb był w maju 1947 r., po ekshumacjach w Dolinie Śmierci. Obok imiennych i bezimiennych mogił jest na tym cmentarzu również symboliczna tablica, wykonana przez artystę rzeźbiarza Piotra Trieblera, która upamiętnia Żydów; jest urna z prochami ofiar, zamordowanych w niemieckich obozach zagłady. Szczególnie bliska mieszkańcom jest ściana pamięci z nazwiskami 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej, rozstrzelanych przez Wehrmacht 22 września 1939 r. we wsi Boryszew k. Sochaczewa (na zdjęciu).

Są też symboliczne mogiły: dwóch prezydentów miasta - Leona Barciszewskiego, zamordowanego 10 listopada 1939 r., i Bernarda Śliwińskiego, który zmarł w niemieckim obozie jenieckim, członków zarządu Straży Obywatelskiej, w tym ks. kan. Józefa Schulza, zamęczonego w obozie w Buchenwaldzie. W tym miejscu, od 2014 r. oddawany jest hołd ofiarom niemieckiej dywersji (wtedy odsłonięto tablicę). Wczoraj, mimo ulewnego deszczu, w uroczystości uczestniczyło wiele osób. Nie zabrakło kombatantów, przedstawicieli władz miasta i województwa, wojska, związków harcerskich. Obecne były rodziny ofiar.

Pogoda sobota, 2 września

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto