Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8099 nowych zakażeń koronawirusem. Wzrasta liczba ofiar śmiertelnych [15.10.2020]. Gdzie jest najwięcej zakażeń?

Marcin Kasprzyk
Marcin Kasprzyk
Wideo
od 16 lat
Jak wynika z dziennego raportu Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła w Polsce o 8099. Resort informuje także o kolejnych zgonach. Na SARS-CoV-2 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby.

Dziś - w czwartek, 15 października - dobowa liczba zachorowań na koronawirusa wyniosła 8099 przypadków. Najwięcej w woj. mazowieckim – 1306 przypadków. Na niechlubnym podium znalazło się także woj. małopolskie (1303) oraz wielkopolskie (835). Dużą liczbę zachorowań odnotowano też w województwie śląskim (822). W pozostałych regionach również potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem - łódzkie (691), pomorskie (458), podkarpackie (420), dolnośląskie (382), kujawsko-pomorskie (318), lubelskie (315), świętokrzyskie (283), opolskie (282), warmińsko-mazurskie (191), zachodniopomorskie (177), lubuskie (177), podlaskie (139).

W sumie od początku pandemii na covid-19 zachorowało w Polsce 149 903 osób, a zmarło 3 308 pacjentów.

Pamiętaj! Od 10 października cała Polska w żółtej strefie

Od 10 października cała Polska została objęta żółtą strefą. To oznacza, restrykcje w całym kraju. Obowiązek noszenia maseczek istnieje również w miejscach otwartych, na ulicach i w parkach. Imprezy zostają ograniczone do 75 osób, a w lokalach 1 osoba na 4 m. kw. Bary i restauracje będą też zamykane o godz. 22. O zmianach poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 8 października.

Przypomnijmy, że rząd Mateusza Morawieckiego przyjął podział Polski na strefy czerwone, żółte, niebieskie i zielone. Do czerwonych zalicza się powiaty, w których liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni była najwyższa w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Tam też wprowadzane są najpoważniejsze obostrzenia. W żółtych są one nieco mniej rygorystyczne. Z kolei kolor niebieski jest jedynie ostrzegawczy, a zielony oznacza powiaty pozornie bezpieczne, gdzie współczynnik zakażeń jest najniższy.

Obszary zakwalifikowane jako czerwone – 10 października

  • województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
  • województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
  • województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
  • województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
  • województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
  • województwo opolskie: powiat oleski;
  • województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
  • województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
  • województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
  • województwo śląskie: powiat kłobucki;
  • województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
  • województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
  • województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
  • województwo zachodniopomorskie: Koszalin

Źródło: gov.pl

Najważniejsze obostrzenia w związku z pandemią

By ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, od soboty 10 października 2020 r. zmieniły się niektóre obostrzenia, obowiązujące w wybranych strefach:

  • zakazane – jest do odwołania - prowadzenie przez przedsiębiorców nie tylko działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych zamkniętych przestrzeniach;
  • w przypadku zwolnienia z obowiązku zakrywania ust i nosa z powodów związanych ze zdrowiem będzie wymagane przedstawienie, na żądanie policji lub staży gminnej, zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;
  • odległość między organizowanymi zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m;
  • w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać między godz. 6:00 a 22:00 z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu;
  • na obszarze czerwonym i żółtym będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej niezależnie od odległości 1,5 m między osobami;
  • nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży
  • w przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany, gdy stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na pilne przyjęcie go do hospicjum lub oddziału.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Od dnia 17 października 2020 r. wesela i inne uroczystości rodzinne będą się odbywały przy ograniczeniach 75 osób w strefie żółtej i 50 w czerwonej.

Jak nie dać się zarazić koronawirusem?

Ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 można zminimalizować za pomocą odpowiednich kroków. Dzięki akcjom edukacyjnym i powszechnemu zainteresowaniu tematem epidemii coraz więcej osób pamięta o tym, że do najważniejszych działań prewencyjnych należą skrupulatna higiena dłoni, trzymanie ich z daleka od twarzy, stronienie od osób z objawami infekcji, unikanie skupisk ludzi i zaniechanie podróży w rejony świata o największej liczbie zachorowań.

Wirus jest już jednak wśród nas i liczba osób zakażonych będzie rosnąć, dlatego należy robić wszystko, by zahamować jego przenoszenie się między mieszkańcami kraju. Tymczasem ogólne wytyczne nt. profilaktyki zachorowania mogą nie wystarczyć. Zwracamy więc uwagę na szczegóły, które mogą zadecydować o zarażeniu, i proponujemy zmianę nawyków na bardziej bezpieczne.

Czytaj więcej na ten temat: Jak nie dać się zarazić koronawirusem

Objawy koronawirusa: co należy wiedzieć, jak rozpoznać zakażenie u dzieci, dorosłych i osób starszych?

Objawy zakażenia koronawirusem mogą być podobne do objawów zwykłej grypy. Jak zatem odróżnić infekcję spowodowaną koronawirusem od grypy sezonowej czy przeziębienia? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące symptomów zarażenia wirusem wywołującym chorobę COVID-19.

Przeczytaj, jak rozwija się ta choroba u dzieci, a jak u osób starszych. Sprawdź, co musisz wiedzieć o SARS-CoV-2 i co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie chorobę koronawirusową!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto