Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A miał być Królewiec

Redakcja
19 kwietnia Bydgoszcz obchodziła 662. urodziny. Dokument lokacyjny oparty na prawie magdeburskim wystawił Kazimierz Wielki w Brześciu Kujawskim w 1346 roku.

Jak podaje Ryszard Kabaciński w "Historii Bydgoszczy", miasto nad Brdą miało się nazywać zupełnie inaczej. W dokumencie lokacyjnym była mowa o Kunigesburgu, czyli Królewcu. Jednak nowo założony ośrodek przejął wkrótce nazwę już istniejącego grodu czyli Bydgoszczy.

Zasadźcami naszego miasta było dwóch Niemców, Jan Kiesselhuth i jego brat Konrad. Wraz z nadaniem królewskim otrzymali wójtostwo prawem wieczystym i dziedzicznym. Reprezentantem interesów króla polskiego został burgrabia zamku bydgoskiego. Wchodził on w skład władz miejskich, a także miał prawo osądzania sporów wynikających z eksploatacji Brdy. Innym urzędnikiem królewskim był sędzia grodzki.

W tym czasie miasto wewnątrz murów wraz z fortyfikacjami zajmowało około 15 hektarów. A wraz z Wyspą Młyńską, która była również związana z miastem, było to około 20 hektarów. Do tego dochodził jeszcze zamek, który formalnie nie należał do miasta, był z nim jednak ściśle związany. Murowany zamek zbudowano około 1347 roku, należał on do stworzonej przez Kazimierza Wielkiego na granicy państwa polskiego z Zakonem Krzyżackim linii zamków obronnych.

Po drugiej stronie Brdy również rozwijało się w tym czasie osadnictwo. Tam też, zaraz za rzeką, powstał najstarszy w Bydgoszczy klasztor karmelitów. Niestety jednym śladem jaki po nim został, jest ulica Karmelicka.

Bydgoszcz szybko w tym czasie sie rozwijała, mieszczanie dzięki dogodnemu położeniu miasta nad rzeką, dorabiali się na handlu zbożem i jego spływie Brdą i Wisłą do Gdańska. Licznie budowano wtedy młyny i spichlerze, zbożowe magazyny. Rozwijała się również produkcja i eksport piwa oraz wytwórczość ceramiczna. Od połowy XII w. istniała także komora celna, z której urzędnicy królewscy gromadzili dochody ze spławu Brdą towarów pochodzących z terenów położonych na północ od Bydgoszczy.

Mieszczanie bydgoscy pochodzili z grodu przedlokacyjnego oraz najbliższych okolic. Ale osiedlali się też tutaj Niemcy, zajmując większość stanowisk w tworzonych organach władzy miejskiej. Dowodziło to rangi gospodarczej miasta, jak i jego powiązania z Gdańskiem oraz miastami pruskimi.

Bydgoszcz od momentu nadania praw miejskich dynamicznie sie rozwijała, co później zostało zahamowane w dobie szwedzkiej okupacji i zniszczenia miasta w XVII w.

źródło: Ryszard Kabaciński, Historia Bydgoszczy


Każdy z Was może być reporterem MMBydgoszcz.pl. Czekamy na Wasze
newsy, zdjęcia, relacje, reportaże, filmiki. Zapraszamy do tworzenia
wirtualnej Bydgoszczy! Pokażmy, czym żyje Miasto!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto