Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absolwenci UMK z kluczami do własnych mieszkań [ZDJĘCIA]

UMT
Absolwenci UMK z kluczami do własnych mieszkań [ZDJĘCIA]
Absolwenci UMK z kluczami do własnych mieszkań [ZDJĘCIA] Jacek Smarz
Pięcioro absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzymało klucze do mieszkań w ramach czwartej edycji programu „Mieszkanie dla absolwenta”.

Przekazanie kluczy w dniu 29 października 2018 roku miało miejsce w jednym z przyznanych mieszkań, przy ul. Staszica. Odebrało je z rąk prezydenta Michała Zaleskiego troje z pięciorga absolwentów.

- „Mieszkanie dla absolwenta” to projekt potrzebny i oczekiwany. Dla absolwentów toruńskich uczelni wyższych stanowi dodatkowy impuls do tego, aby ze swoimi kwalifikacjami i umiejętnościami pozostali na lokalnym rynku gospodarczym. Dzięki tym najbardziej utalentowanym młodym ludziom rozwój miasta jest ciekawszy i bardziej wieloraki – powiedział prezydent Michał Zaleski.

Zobacz także: Toruń. Podejrzany o napaść na 9-latkę na Osiedlu Młodych na monitoringu. Czy znasz tego mężczyznę?

W 2018 roku w ramach realizacji programu wpłynęło 10 wniosków, z których zostało wytypowanych 5 absolwentów z UMK. Przygotowano dla nich 5 pełnostandardowych mieszkań w dobrych lokalizacjach: przy ul. Fałata (dwa mieszkania), ul. Broniewskiego, ul. Stasica oraz ul. Moniuszki.

Absolwenci, którzy odebrali klucze do mieszkań, nie kryli zadowolenia. – Mieszkanie jest bardzo przytulne i funkcjonalne, do tego jasne i świeżo wyremontowane. Znajduje się w bardzo dobrym punkcie, będę miała łatwy dojazd do pracy – powiedziała Klaudia Rejman, absolwentka Konserwacji Dzieł Sztuki, która otrzymała od komisji realizującej program „Mieszkanie dla absolwenta” najwyższą liczbę punktów. To ona zamieszka w mieszkaniu przy ul. Staszica. - Jest to niesamowita gratyfikacja dla absolwentów, którzy przez tyle lat wkładali wiele pracy w naukę, w swój rozwój i chcą teraz zostać w Toruniu – dodał Mikołaj Dembek, absolwent Wydziału Chemii.

- Lokale, które są przygotowane w ramach programu, nadają się wprost do wprowadzenia, są wyremontowane, wyposażone w łazienkę, centralne ogrzewanie. Przeważnie są to mieszkania jednopokojowe, choć zdarzały się i mieszkania dwupokojowe. Czynsz za wynajmowany lokal wynosi 6,60 zł za metr kwadratowy. To znacznie niższa kwota niż wynajmowanie mieszkania na wolnym rynku. Przez cztery lata funkcjonowania tego programu z otrzymanego mieszkania jak dotychczas zrezygnowała jedna osoba – wyjaśniła Elżbieta Kowalska, dyrektor Biura Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Torunia.

Zobacz także: Ojciec Rydzyk krytykuje UMK za studia gender. Co na to władze uniwersytetu?

Nabór wniosków w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta” trwa do 31 lipca każdego roku kalendarzowego. O mieszkanie mogą ubiegać się kandydaci spełniający łącznie poniższe warunki:

- posiadają status absolwenta uczelni wyższej mającej siedzibę w Toruniu, którzy ukończyli studia stacjonarne lub niestacjonarne drugiego stopnia lub jednolite magisterskie na wydziałach lub jednostkach organizacyjnych uczelni zlokalizowanych na terenie Torunia;

- nie ukończyli 30. roku życia;

- są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę jeśli miejscem świadczenia pracy jest Toruń;

- ukończyli studia ze średnią ocen co najmniej 4,7;

- prowadzili działalność naukową lub artystyczną mogącą wnieść znaczący wkład w rozwój nauki lub sztuki, w szczególności wydali publikacje naukowe, dokonali zgłoszenia patentowego, przeprowadzili projekt badawczy lub prowadzili prelekcję na konferencjach naukowych;

- nie posiadają prawa własności lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu GMT.

Wnioski weryfikuje pod względem formalnym Biuro Mieszkalnictwa UMT, natomiast ocenę wniosków oraz wybór kandydatów przeprowadza 7-osobowa Komisja ds. Realizacji programu absolwent (powołana zarządzeniem PMT nr 106 z dnia 6.05.2015 - zarządzenie określa również wzór wniosków i regulamin pracy komisji).

Umowy najmu lokali mieszkalnych z absolwentami w ramach niniejszego programu są zawierane na okres maksymalnie 5 lat, jednak nie dłużej niż na czas trwania zatrudnienia. Po upływie 5 lat na wniosek absolwenta i po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Mieszkaniowej oraz merytorycznej Komisji RMT, Gmina będzie mogła zawrzeć umowy najmu na czas nieokreślony.

Uchwała nr 890 RMT z dn. 23.10.2014 r. przewiduje, że w ramach realizacji programu rokrocznie będzie przeznaczonych do pięciu mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto