Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Podpisano umowę na budowę nowego kampusu. Prace można rozpoczynać!

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Umowa z wykonawcą budowy podpisana. W 2023 roku Akademia Muzyczna w Bydgoszczy będzie miała nową siedzibę i kampus. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele AM, parlamentarzyści oraz wicepremier Piotr Gliński
Umowa z wykonawcą budowy podpisana. W 2023 roku Akademia Muzyczna w Bydgoszczy będzie miała nową siedzibę i kampus. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele AM, parlamentarzyści oraz wicepremier Piotr Gliński Materiały Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego
Udostępnij:
Główny wykonawca, firma Unibep S.A. ma wejść na plac budowy 26 stycznia. W auli Akademii Muzycznej w Bydgoszczy władze uczelni podpisały umowę z firmą budowlaną. Koszt całej inwestycji to około 400 mln zł. Na uroczystości obecny był minister Piotr Gliński.

Umowę o budowie nowego kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy podpisali prorektor uczelni prof. Janusz Stanecki i Leszek Gołąbiecki, przedstawiciel wykonawcy firmy Unibep S.A. z Bielska Podlaskiego.

- Myślę, że prof. Szwalbe cieszy się teraz, bo jego inicjatywą było, by dzielnica muzyczna się rozwijała - mówił prof. Stanecki. - Pamiętam jeszcze, kiedy byłem studentem, to w tym budynku właśnie po urzędzie powiatowym sam doglądał prac remontowych. Zaczynaliśmy w takich dość trudnych warunkach. Dzisiejsza uroczystość jest ukoronowaniem wielu działań i starań rektora uczelni w latach 2012-2020, pana prof. Jerzego Kaszuby. Bardzo się cieszmy, że przy przychylności pana premiera Piotra Glińskiego ta kwota dotacji została zaktualizowana, co umożliwiło nam ogłoszenie przetargu na wykonawcę całości obiektu.

W poniedziałek w auli AM zabrakło z powodów zdrowotnych obecnej rektor prof. Elżbiety Wtorkowskiej. Za to prof. Jerzy Kaszuba, były rektor zaznaczył:

- Kiedy lata temu zaczynaliśmy starania o rozbudowę akademii, usłyszeliśmy "Po co macie się rozbudowywać? Przecież macie taki ładny pałacyk. Kupimy wam jakieś pianino i będziecie sobie grać". Od poziomu tego doinwestowania w pojedyncze pianino do tych 400 mln, które po latach są przeznaczane przez rząd, jest cała masa zdarzeń. To długa historia, ale nie żałuję ani tych lat, ani energii, ani zdrowia, którego trochę może straciłem - mówił prof. Kaszuba.

- Warto żyć, budować, marzyć, kiedy ma się tak szlachetnych sprzymierzeńców - zwrócił się w stronę obecnych na uroczystości ministra kultury Piotra Glińskiego oraz posłów Tomasza Latosa i Łukasza Schreibera.

Z kolei wicepremier Piotr Gliński nawiązał do krętej drogi, która prowadziła do wyboru firmy budowlanej, która wzniesie nowych gmach AM: - Ludzie kultury nie są specjalistami od prowadzenia inwestycji, stąd dwa dodatkowe konieczne przetargi na wykonawcę. Do tego jeszcze pandemia. Możemy dzisiaj ogłosić, że w środę - zwrócił się do przedstawicieli Unibepu - wchodzicie na plac budowy.

Promesa ministra, grunt od miasta

Jednocześnie "w związku z tym, że czas to pieniądz" - jak zaznaczył minister - musieliśmy także podjąć decyzję w sprawie zwiększenia dofinansowania tej inwestycji. Wieloletni program rządowy, który został ustanowiony półtora roku temu, jest weryfikowany i projekt otrzymał promesę na dodatkowe pieniądze. Łącznie inwestycja będzie wynosiła nie nieco ponad 290 mln zł, ale około 400 mln zł.

Wszyscy zebrani w AM, w tym posłowie Tomasz Latos i Łukasz Schreiber podkreślali zaangażowanie szefa resortu kultury w sfinalizowanie idei budowy nowego kampusu uczelni. - To też zasługa parlamentarzystów różnych ugrupowań, którzy wspierali ten pomysł. To pokazuje, że wspólny cel może jednoczyć - dodał Schreiber.

O budowie nowego kampusu między ulicami Chodkiewicza i Kamienną mówi się od lat. Początkowo miał być on gotowy do końca 2020 r. Na opóźnienie złożyło się kilka przyczyn. Konkurs na koncepcję architektoniczną został rozstrzygnięty w maju 2016 r., były odwołania, a w ich następstwie proces w sądzie, potem trwały negocjacje. Ponadto, po oszacowaniu kosztorysów, inwestycja ze względu na zbyt duży budżet została przesunięta z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do budżetu centralnego.

Ostatecznie w styczniu 2020 r. wicepremier Piotr Gliński podpisał promesę w wysokości 290 mln zł na budowę nowego kampusu akademii. Pojawiły się jednak wtedy głosy, że najważniejsze, by inwestycja została wpisana do wieloletniego planu finansowego, gdyż bez tego rektor uczelni nie ma możliwości ogłoszenia przetargu.

Miasto już wcześniej przekazało bydgoskiej uczelni niezbędny grunt, o czym przypomniała obecna na sali Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy. Stało się to w 2014 roku, wtedy działki pod kampus warte były 9 milionów złotych.

Unibep ma przejąć teren budowy 26 stycznia. W nowym kampusie znajdzie się siedziba uczelni, ale powstaną też sale koncertowe, w tym największa na 1 tys. osób na widowni. Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś już po trzeciej, przypominającej, dawce szczepionki na COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie