Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antysmogowe ekomurale oczyszczają powietrze w Bydgoszczy. Eko streetart jest jak setki drzew!

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Mural na ścianie budynku przy ul. Szubińskiej na bydgoskim Błoniu ma 12 metrów szerokości i ponad 34 metry wysokości. Także został wymalowany „oczyszczającą” farbą.
Mural na ścianie budynku przy ul. Szubińskiej na bydgoskim Błoniu ma 12 metrów szerokości i ponad 34 metry wysokości. Także został wymalowany „oczyszczającą” farbą. UM Bydgoszcz
W Bydgoszczy przybywa murali wykonanych specjalną farbą, która oczyszcza powietrze. Najświeższy znajduje się przy ul. Przemysłowej. To inspiracja pracą plastyczną młodej bydgoszczanki. W zeszłym roku eko streetart powstał także m.in. przy ul. Nowowiejskiego oraz Szubińskiej.

Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4:

od 16 lat

Najnowszy mural o powierzchni 200 metrów kwadratowych ozdobił budynek zakładu Stena Recykling, który ma swój oddział przy ul. Przemysłowej. To kolejny projekt, który ma pokazać, że oprócz walorów estetycznych, takie inicjatywy pomagają środowisku. Przepisem na ekologiczny mural jest specjalna farba, która pomaga oczyszczać powietrze.

Udział w zaprojektowaniu tego muralu miała młoda bydgoszczanka Barbara Waśniewska, która wzięła udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez firmę Stena Recykling, skierowanym do uczniów klas 1-3 bydgoskich podstawówek. Patronat nad konkursem objął Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Ekomural został wykonany z użyciem specjalnych farb fotokatalitycznych, które mają właściwości oczyszczające powietrze. Mural usuwa z atmosfery szkodliwe dwutlenki azotu, które współtworzą smog, spaliny i opary z kotłów grzewczych.

Antysmogowe murale w Bydgoszczy

Ekomural przy ul. Przemysłowej to już kolejny tego typu projekt w naszym mieście. W zeszłym roku na szczytowej ścianie jednego z wieżowców przy ul. Nowowiejskiego pojawił się mural namalowany farbą antysmogową. Autorem projektu jest Marcin Czaja z Krakowa, który zwyciężył w konkursie organizowanym przez miasto wspólnie z firmą Onlybio.life.

Szacuje się, że jeden metr kwadratowy farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kw. (11,8 m x 34,2 m) - to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa.
W podobnym czasie, z inicjatywy Nadleśnictwa Bydgoszcz, sporej wielkości mural pojawił się na ścianie budynku przy ul. Szubińskiej na Błoniu. Mural ma 12 metrów szerokości i ponad 34 metry wysokości. Także został wymalowany „oczyszczającą” farbą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto