Aplikacja podchorążych WAT pomaga potrzebującym

Artykuł sponsorowany
Podchorążowie z Wydziału Cybernetyki WAT, na czas kryzysu oddelegowani do służby w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, opracowali mobilną aplikację ułatwiającą dotarcie z pomocą do osób pozostających w izolacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Mobilna aplikacja autorstwa naszych podchorążych bezpośrednio łączy koordynatorów ds. wsparcia w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej z pracownikami instytucji odpowiedzialnych za udzielanie pomocy. Dzięki niej pracownicy ośrodków pomocy społecznej i Caritas, którzy dysponują bazą danych o osobach potrzebujących pomocy, będą teraz mogli szybko i sprawnie przekazać te informacje koordynatorom ds. wsparcia dystrybucji żywności w brygadach WOT. Oni natomiast zlecą żołnierzom odebranie żywności i przekazanie jej osobom potrzebującym. Do tej pory wszystkie te informacje były podawane przez telefon, co wydłużało cały proces.

„Podchorążowie z Wydziału Cybernetyki wykazali się ogromną determinacją i fachowością. Wykorzystali swoje umiejętności, by nieść pomoc innym w tym trudnym czasie. Nasi studenci od razu doskonale poradzili sobie z tym konkretnym zadaniem. Potwierdza to, że wiedza przekazywana w murach naszej Akademii, może być natychmiast wdrażana praktycznie” – mówi gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT.

Podchorążowie zaczęli realizować zadania dla Wojsk Obrony Terytorialnej 18 marca, zaraz po decyzji Ministra Obrony Narodowej, na podstawie której komendanci akademii wojskowych, w tym naszej uczelni, przekazali do dyspozycji Dowódcy WOT niezbędne siły i środki. Zakres działań podchorążych WAT obejmuje m.in. wsparcie techniczne w zakresie uruchamiania usług zdalnych. Oprócz prac związanych z opracowaniem aplikacji, studenci Wydziału Cybernetyki zaangażowani są również w zabezpieczenie techniczne całodobowej infolinii wparcia psychologicznego uruchomionej przez Dowództwo WOT.

Studenci z Wydziału Cybernetyki to niekwestionowani fachowcy w dziedzinie programowania. Od lat biorą udział w NATO TIDE Hackathon, który jest jednym z najważniejszych na świecie konkursów projektowo-programistycznych. W tegorocznej edycji konkursu zespół Wydziału Cybernetyki WAT zajął trzecie miejsce. Swoje doświadczenia konkursowe mogą teraz wykorzystać w praktycznym działaniu. Płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT dodaje, że do opracowania aplikacji zgłosili się podchorążowie, którzy byli pewni, że podołają temu zadaniu. „Nie typowaliśmy tych ludzi. Aplikacja ta powstała dzięki ogromnemu wysiłkowi i zaangażowaniu naszych podchorążych” – podkreśla płk Chmielewski. Zaznacza, że wykonanie takiej pracy możliwe jest wyłącznie w trybie wojskowym i niekomercyjnym. „Teraz cały system jest sprawdzany na bieżąco, by wykluczyć potencjalne błędy” – zapewnia.

Oprogramowanie jest bardzo proste w obsłudze. Uprawniony pracownik instytucji pomocowej i koordynator z brygady WOT za pomocą indywidualnego loginu i hasła logują się na stronie www.pomocWOT.ron.mil.pl Następnie pracownik ośrodka pomocy społecznej lub Caritas wypełnia dostępny na stronie interaktywny formularz, w którym podaje dane osoby potrzebującej pomocy oraz jej adres. Formularz ten jest widoczny dla koordynatora z brygady WOT, który z kolei kieruje pod wskazany adres żołnierzy z paczką żywnościową. Ten sam żołnierz może przekazać koordynatorowi z brygady inne ważne informacje dotyczące sytuacji potrzebującego. Całe to działanie pozostaje pod nadzorem osoby zlecającej zadanie. Aplikacja nie tylko ułatwia więc proces identyfikacji osób potrzebujących, ale pozwala na stworzenie bazy danych, w której znajdują się informacje kto i kiedy taką pomoc otrzymał.

Dodaj ogłoszenie