Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy na zamku krzyżackim w Świeciu odsłonili najstarsze konstrukcje obronne. Prezentujemy zdjęcia kolejnych odkryć

Agata Kozicka
Agata Kozicka
Odkrycia archeologów na podzamczu Zamku krzyżackiego w Świeciu. Na zdjęciu ceramika, pozostałości zwierzęce, moneta, a archeolog Robert Grochowski prezentuje "klucz do zamku w Świeciu"
Odkrycia archeologów na podzamczu Zamku krzyżackiego w Świeciu. Na zdjęciu ceramika, pozostałości zwierzęce, moneta, a archeolog Robert Grochowski prezentuje "klucz do zamku w Świeciu" Agata Kozicka
Klucz do zamku, pierwotne fortyfikacje przedzamcza, monety, groty bełtów i strzał, okucia, ozdoby, gwoździe i ludzkie kości z ossuarium - wykopaliska archeologiczne na terenie zamku krzyżackiego i podzamcza w Świeciu, archeolodzy znaleźli kolejne "skarby". Może nie są z cennych kruszców, choć jedna z monet jest prawdopodobnie srebrna, ale z naukowego punktu widzenia - bezcenne!

Wideo. Czy CV jest kluczowe w szukaniu pracy?

W ostatnich tygodniach prace archeologiczne na zamku w Świeciu skoncentrowane były na przedzamczu.

Wykopaliska na zamku w Świeciu: pierwszy wał obronny

- Eksplorujemy obecnie osiem wykopów archeologicznych. Dotychczas najbardziej wartościowy okazał się wykop 10/20 - twierdzi Robert Grochowski, archeolog. - Odsłoniliśmy w nim relikt spalonej konstrukcji drewnianej, którą na obecnym etapie badań interpretujemy jako drewniano-ziemny wał w konstrukcji skrzyniowej. Był to prawdopodobnie pierwotny wał obronny przedzamcza.

Na jaki okres jest datowany?

- Pobraliśmy próbki spalonego drewna do badań metodą C14, która pozwoli określić wiek drewna z dokładnością do plus minus 30 lat. Jeśli jest to drewno sprzed 1309 roku, to był to wał obronny jeszcze z czasów Książąt Pomorskich. Jeśli natomiast okaże się, że to drewno pochodzące z czasów po 1309 roku, to będzie to wał obronny Krzyżaków, którzy właśnie w 1309 roku opanowali Świecie.

Oto, co odkryli archeolodzy w lipcu. Zdjęcia

Kości, metalowe okucia, militaria, sporo ciekawych fragmentów ceramiki, to kolejne odkrycia archeologów podczas wykopalisk na zamku krzyżackim w Świeciu

Te cenne historycznie przedmioty wykopali archeolodzy na zam...

Wał stanowi najstarszy element systemu fortyfikacyjnego.

- Podejrzewamy, że jest on krzyżacki, ponieważ w warstwach sprzężonych z jego reliktami znaleźliśmy materiał zabytkowy, głównie ceramikę naczyniową, datowaną na połowę XIV wieku - podaje Grochowski.

- Wał jest o tyle ciekawy, że pokazuje nam najstarszy narys podzamcza - dodaje. - Dlatego też, z punktu widzenia naukowego, jest on na razie najcenniejszym odkryciem tych wykopalisk.

Na podzamczu znaleziono Kości z likwidowanego w średniowieczu cmentarza

W wykopie 13/20 archeolodzy znaleźli ossuarium, czyli skupisko przemieszanych ludzkich kości, wtórnie przeniesionych z pierwotnej mogiły.

- Analiza materiału zabytkowego zdeponowanego w warstwie dowodzi, że ossuarium powstało w XV wieku.

W tym wykopie znaleziono też relikt posadzki budynku.

- W wykopie za płotem kempingu, numer 14/20 znaleźliśmy natomiast trzy poziomy budynków oraz bardzo dużo elementów metalowych - dowiadujemy się od archeologa.

Czyżby archeolodzy znaleźli klucz do zamku w Świeciu?

I wielką ciekawostkę - klucz do zamku.

- To klucz do świeckiego zamku - mówi Grochowski. - Oczywiście traktujemy to w formie żartu. Na obecną chwilę nie wiemy, czy był kluczem do wrót zamkowych. Równie dobrze mógł otwierać drzwi, czy skrzynię. Ale na pewno jest to klucz, który pozyskaliśmy z warstwy późnośredniowiecznej, datowanej na przełom XIV/XV w. Obrazowo mówiąc, z czasów panowania króla Władysława Jagiełły

Po drugiej stronie przedzamcza, w wykopie 15/20, naprzeciwko dawnego drewnianego mostu na zamek wysoki, znaleźliśmy relikt kamiennej ławy fundamentowej. Dalsze badania pozwolą określić jej funkcję i chronologię.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz inwestycje, które są przeprowadzane w Świeciu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto