MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Autonomiczne roboty sprzątające sprawdzane w bydgoskim Auchan

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
W Bydgoszczy obecnie pracują dwie maszyny: modele ECOBOT SCRUB 75 i ECOBOT SCRUB 50.
W Bydgoszczy obecnie pracują dwie maszyny: modele ECOBOT SCRUB 75 i ECOBOT SCRUB 50. Auchan Retail Polska
Bydgoszcz jest jednym z dwóch miejsc, gdzie Auchan Retail Polska prowadzi pilotaż autonomicznych robotów sprzątających. Rozwiązanie ma być bardziej ekologiczne i wydajne.

Zobacz wideo: Dron obserwował kierowców na ulicy Wyszyńskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Sieć wybrała do pilota dwa hipermarkety – Auchan Modlińska i Auchan Bydgoszcz Fordon. Po testach, przeprowadzonych z powodzeniem, należało dopracować kilka szczegółów technicznych. Po zakończeniu pilotażu Auchan określi plan wdrożenia robotów w innych lokalizacjach, także w supermarketach.

Największym wyzwaniem jest przygotowanie sklepu do sprzątania przy pomocy robota. Aby urządzenie mogło pracować, alejki, w których robot ma przejechać nie mogą być zastawione, muszą być usunięte wszelkie kartony, folie i inne przeszkody – przekazała nam Dorota Patejko, dyrektor komunikacji i CSR w Auchan Retail Polska.

W Bydgoszczy po okresie wdrożenia obecnie pracują dwie maszyny: modele ECOBOT SCRUB 75 i ECOBOT SCRUB 50 przeznaczony do galerii w ramach całego centrum handlowego. – Na decyzję o wprowadzeniu pilota wpłynęło kilka czynników, takich jak digitalizacja procesów, oszczędność prądu, wody i środków czystości. Robot sprzątający pozwala zaplanować pracę całodobowo i uzyskać ciągłość utrzymania czystości posadzki – zapewnia przedstawicielka Auchan.

W trakcie testów sprawdzano samodzielną pracę maszyny, ale także z nadzorem, w różnych rytmach dobowych. Roboty działały m.in. w godzinach nocnych w zupełnie ciemnym obiekcie. Testowano również jak na ich działanie wpłynie obecność klientów oraz personelu.

– Roboty autonomiczne potrafią samodzielnie wykrywać przeszkody na obszarze, który podlega usłudze czyszczenia, a następnie w czasie rzeczywistym dostosowują ścieżki przejazdu w taki sposób, aby możliwie najefektywniej wykonać powierzone zadanie – informuje dyrektor komunikacji i CSR. Precyzyjne rozpoznawanie przeszkód statycznych oraz tych w ruchu, ma zapobiec sytuacji, gdy roboty będą przeszkadzać klientom.

Co z pracownikami?

Jak automatyzacja procesu sprzątania wpłynie na zatrudnienie w sklepach? Czy osoby, które dotychczas odpowiadały za ten obszar mogą bać się utraty pracy? – Usługi sprzątania sklepów były i są nadal świadczone przez firmy sprzątające – partnerów Auchan. Wykorzystanie robotów sprzątających jest alternatywą w tym zakresie – zapewnia Dorota Patejko.

– Ważna jest również możliwość przekierowania zasobów serwisu sprzątającego do innych zadań, np. do czyszczenia schodów, czy powierzchni przy regałach, do których robot nie dojedzie – dodaje.

Bydgoski rynek pracy

W Bydgoszczy pod koniec stycznia było 4 116 bezrobotnych (stopa bezrobocia 2,5%), a w powiecie bydgoskim 1 673 (3,8%). Liczba osób bez pracy w ostatnim czasie systematycznie maleje, a obecny poziom jest rekordowy – tak dobrych danych nie było nigdy wcześniej.

W grudniu 2021 roku stopa bezrobocia w całej Polsce wynosiła 5,4%, a w woj. kujawsko-pomorskim 7,7%. Gorsza sytuacja jest tylko w dwóch regionach kraju – w woj. warmińsko-mazurskim i podkarpackim (ponad 8%). Miasto Bydgoszcz ma najlepsze wyniki w całym regionie. W Toruniu w listopadzie stopa bezrobocia wynosiła 3,8%. W pozostałych powiatach to minimum 6 procent – najgorzej jest w radziejowskim – 14,5%.

Trwa głosowanie...

Kiedy ostatnio jechałeś/jechałaś pociągiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto