Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awaria ciepłownicza w Bydgoszczy. KPEC wyjaśnia przyczyny

Marta Mikołajska
Jedną z przyczyn awarii ciepłowniczych są częste zmiany temperatury, które mogą powodować rozszczelnienie instalacji.
Jedną z przyczyn awarii ciepłowniczych są częste zmiany temperatury, które mogą powodować rozszczelnienie instalacji. AIP/zdjęcie ilustracyjne
Jak wyjaśnia Tomasz Lewandowski z KPEC w Bydgoszczy, przyczyną obu styczniowych awarii było rozszczelnienie przewodów ciepłowniczych spowodowane korozją, do której doszło w wyniku działania wód gruntowych i opadowych.

Z problemem braku ciepłej wody zmagali się mieszkańcy Bartodziejów, Bielaw i Osiedla Leśnego. Lista objęła niemal trzydzieści ulic na tych osiedlach. Niektórzy mieszkańcy wodę podgrzewają elektrycznie. Jednak dla pozostałych był to spory kłopot.

- Człowiek wraca z pracy, chce wziąć kąpiel, a tu... woda zimna. I to drugi raz w ciągu miesiąca - denerwuje się nasz Czytelnik.

Temperatura nie pomaga

O przyczyny przerwy w dostawie ciepła zapytaliśmy Tomasza Lewandowskiego z Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy. Jak mówi, powodem awarii było rozszczelnienie przewodów ciepłowniczych spowodowane korozją, która z kolei powstała wskutek działania wód opadowych i gruntowych.

- Podziemne sieci ciepłownicze na Bartodziejach i Bielawach w większości umiejscowione są w gruntach ciężkich, w których występuje wysoki poziom wód gruntowych. Przez to wilgotność kanałów ciepłowniczych jest większa, co przyczynia się do korozji rur stalowych przesyłających ciepło - wyjaśnia Tomasz Lewandowski. Jak dodaje, tym, co determinuje powstawanie nieszczelności na poszczególnych obszarach, jest wiek i specyfika instalacji. Sieć przy ul. Gajowej wybudowana została w 1975 r., a przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 5 lat wcześniej. Innym czynnikiem jest ciepło.

- Częste zmiany temperatury powodują naprężenia w rurociągach, a takie warunki wystąpiły w grudniu i styczniu - tłumaczy nasz rozmówca.

Podziemne sieci ciepłownicze na Bartodziejach i Bielawach w większości umiejscowione są w gruntach ciężkich, w których występuje wysoki poziom wód gruntowych. Przez to wilgotność kanałów ciepłowniczych jest większa, co przyczynia się do korozji rur stalowych przesyłających ciepło

Nie zawsze niezwłocznie

Jak zapewnia Tomasz Lewandowski, każda sytuacja awaryjna traktowana jest przez spółkę indywidualnie. Nie zawsze bowiem konieczne jest jej niezwłoczne usunięcie. Tak miało być w przypadku ostatniej usterki.

- Decyzję o usunięciu ostatniej awarii podjęliśmy z wyprzedzeniem ze względu na korzystne warunki zewnętrzne (temperatura tego dnia wyniosła około 10 st. C - przyp. aut.), by zapobiec nieplanowanej przerwie w dostawie ciepła w przypadku ewentualnego mrozu - podkreśla nasz rozmówca.

Jak podaje Tomasz Lewandowski, od 2018 r. w Bydgoszczy miało miejsce dwanaście awarii ciepłowniczych.
Przypominamy, do awarii doszło w ub. piątek. Informacja o przerwie w dostawie ciepła dotarła do Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy przed godziną 8 rano. Naprawa trwała do około godziny 19.

Bydgoszcz wciąż się rozrasta i zmienia, zmieniają się też osiedla i dzielnice miasta. Mieszkańcy mogą korzystać z dobrodziejstw BBO, w ramach tego projektu na osiedlach powstają plenerowe siłownie, place zabaw, remontowane są chodniki, parkingi, montowane jest oświetlenie. Jednym słowem - mieszka nam się coraz lepiej. A w której dzielnicy jest najlepiej? 

Zobaczcie nasz subiektywny ranking >>>

Na tych osiedlach w Bydgoszczy mieszka się najlepiej [TOP 12]

Oszczędniej i ekologiczniej

We wtorek informowaliśmy, że Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzymało z Europejskiego Banku Inwestycyjnego linię kredytową w wysokości do 100 milionów zł na modernizację sieci ciepłowniczej. W ramach zadania unowocześnione zostaną ciepłociągi i węzły ciepłownicze. Dodatkowo, do sieci podłączeni zostaną nowi odbiorcy. w zakresie inwestycji.

- Zadania związane z przyłączeniami nowych obiektów, przebudowami i wymianą istniejącej infrastruktury ciepłowniczej realizujemy od kilku lat. Jednym z projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 jest np. „Budowa sieci ciepłowniczej na terenie miasta Bydgoszczy umożliwiającej wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji”.

Celem zadań z tej grupy jest podłączenie nowo budowanych i istniejących obiektów do sieci ciepłowniczych na terenie Bydgoszczy. Zadania realizowane będą do 2023 roku.

- Wśród zalet związanych z realizacją projektów warto wymienić ograniczanie strat na przesyle energii cieplnej do odbiorców, możliwości przyłączania nowych obiektów i dbałość o środowisko. Co więcej, wszelkie inwestycje polegające na modernizacji sieci, pozytywnie wpływają na kondycję systemu ciepłowniczego w Bydgoszczy i pozostałych gminach - dodaje Tomasz Lewandowski.

Na ile pytań odpowiesz prawidłowo?

Ruiny byłego sanatorium "Zdrowie" w Orłowie. Rok 2013.

Opuszczone miejsca. Tu kiedyś tętniło życie. Opuszczone dzia...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto