MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Babie lato w Biskupinie

ann
Od 18. do 21. września obchodzimy Europejskie Dni Dziedzictwa. W tegorocznych obchodach uczestniczy 47 państw, wśród nich Polska. Ideą Dni Dziedzictwa jest prezentowanie we wszystkich krajach równocześnie miejsc i ...

Od 18. do 21. września obchodzimy Europejskie Dni Dziedzictwa. W tegorocznych obchodach uczestniczy 47 państw, wśród nich Polska.

Ideą Dni Dziedzictwa jest prezentowanie we wszystkich krajach równocześnie miejsc i obiektów zabytkowych, które podkreślają odrębność Starego Kontynentu oraz eksponują specyfikę regionów poszczególnych państw europejskich. W naszym województwie promowane będą Pałuki.

- Jest to skarbnica kultury ludowej, gdzie pielęgnowane są tradycje oraz chronione ginące zawody - mówi Jan Szopiński, wicemarszałek województwa kujawsko - pomorskiego.

Z okazji obchodów Dni Dziedzictwa wiele muzeów i obiektów kulturalnych będzie otwartych dla zwiedzających. Największa kulminacja wydarzeń kulturalnych przewidziana jest na najbliższą sobotę.

20. września zostanie otwarty Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Tego dnia za darmo można zwiedzać Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy (pokazane zostaną zbiory pobernardyńskie). W niedzielę natomiast najatrakcyjniej zapowiada się Jarmark Pałucki w Żninie.

- Mamy miejsca i zabytki, którymi możemy pochwalić się w Europie - twierdzi J. Szopiński - Po raz pierwszy w tym roku włączamy się na taką skalę w obchody Dni Dziedzictwa. Za rok, kiedy będziemy już w Europie, program będzie jeszcze ciekawszy i bogatszy. Chcemy, żeby kujawsko - pomorskie odwiedzali wszyscy Polacy, a także goście z zagranicy.

Na razie ogólnopolski charakter ma odbywający się u nas już od dziewięciu lat Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Prezentowano tutaj m.in. dziedzictwo narodowe Litwy, Węgier, Egiptu. Tym razem na Pałuki przyjadą Indianie.

- Będziemy gościć prawdziwych Indian z Montany. Ich kultura jest bardzo zbliżona do pradziejów naszych przodków. Chcemy zderzyć te dwie kultury, zobaczyć co mają wspólnego - mówi Wiesław Zajączkowski, dyrektor muzeum w Biskupinie.

"Indian Summer" rozpoczyna się w sobotę, zakończy 28. września. W tym czasie miłośnicy historii będą mogli sprawdzić swoje wiadomości o Indianach oraz zmierzyć się z nimi w ich tradycyjnych zabawach, m.in. bieg Apacza. Tradycyjnie na festynie nie zabraknie wystaw, prezentacji - lepienia i malowania glinianych garnków, wyplatania pojemników z wikliny, wyszywania kolcami jeżozwierza. Podróż historyczną zakończą motywy ze "Starej baśni".

- W Biskupinie będą gościć aktorzy grający główne role w filmie oraz jego reżyser - zapowiada W. Zajączkowski.

Relacje z Festynu Archeologicznego w Biskupinie znajdziecie Państwo na łamach Expressu Bydgoskiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto