Badania na Zachemie zakończone. Wykryto skażenia gruntu i wody

online
Badania prowadzone na terenie, na którym do 2013 r. funkcjonowała instalacja do produkcji i magazynowania dinitrotoluenu (DNT) byłych Zakładów Chemicznych „ZACHEM”.
Badania prowadzone na terenie, na którym do 2013 r. funkcjonowała instalacja do produkcji i magazynowania dinitrotoluenu (DNT) byłych Zakładów Chemicznych „ZACHEM”. Tomasz Czachorowski
Udostępnij:
Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. W komunikacie czytamy między innymi o wykryciu zanieczyszczeń.

Zakończyły się badania wstępne środowiska gruntowo-wodnego na obszarze o powierzchni ok. 1,5 ha, na którym do 2013 r. funkcjonowała instalacja do produkcji i magazynowania dinitrotoluenu (DNT) byłych Zakładów Chemicznych „ZACHEM”, które prowadziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Obszar badań znajduje się w odległości ok. 1,3 km na południowy zachód od obszaru objętego Projektem pn.: „Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego”, dofinansowanego ze środków POIiŚ na lata 2014-2020 oś priorytetowa II – Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.

Badania wykazały zanieczyszczenia ziemi i wód na terenie Zachemu

Badania w warstwie przypowierzchniowej gruntu (tj. 0-0,25 m p.p.t.) wykazały przekroczenia standardów jakości dla gruntów grupy IV, w zakresie izomerów dinitrotoluenu (2,4-DNT i 2,6-DNT). W warstwie głębszej (3-6 m p.p.t.) stwierdzono obecność zanieczyszczeń nitrotoluenem oraz dinitrotoluenami. Wody podziemne przepływające przez badany obszar wykazały słaby stan chemiczny ze względu na znaczną zawartość substancji organicznych, charakterystycznych dla produkcji ZCh. „Zachem” takich jak nitrozwiązki (np. DNT i TNT), WWA, metale i półmetale oraz inne substancje nieorganiczne.

Zanieczyszczenia na Zachemie. Konieczne są dalsze badania szczegółowe

Przeprowadzone badania wstępne wymagają dalszej weryfikacji poprzez wykonanie badań szczegółowych, które pozwolą ustalić zarówno dokładny kierunek przepływu, jak i zasięg występowania zanieczyszczeń niesionych wodami podziemnymi w kierunku osiedli mieszkaniowych Łęgnowo, Łęgnowo-Wieś i Plątnowo.

Zadanie zostało zrealizowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Przetarg na wykonanie badań szczegółowych zostanie ogłoszony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w 2020 r.

Do tematu wkrótce wrócimy.
Źródło informacji tutaj.

Materiał oryginalny: Badania na Zachemie zakończone. Wykryto skażenia gruntu i wody - Express Bydgoski

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mieszkanka z Łagowa informowała odpowiednie służby był reportarz w Tv o zatrutych wodach gruntowych .Co spóźniona POBUTKA jak zawsze 🤔

Dodaj ogłoszenie