Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bądź bezpieczny w upalne dni

maczq
maczq
Agata Wodzień
W najbliższych dniach temperatura w Bydgoszczy będzie sięgać nawet do 31 stopni Celsjusza, co może być niebezpieczne dla naszego organizmu. Podpowiadamy, jak chronić się przed upałem w mieście.

Woda przede wszystkim

Nawadnianie organizmu jest pierwszym krokiem do tego, aby odpowiednio zadbać o dobre samopoczucie latem. Picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie, zapewni odpowiednie nawodnienie organizmu. Poprzez intensywne pocenie się tracimy dużo wody, dlatego ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie butelkę z napojem. Spożywanie zbyt małej ilości płynów może doprowadzić do przegrzania lub udaru. Podczas upałów ponadto unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę, gdyż wypłukują one wodę z organizmu.

Uwaga na poparzenia

Jeśli możesz, unikaj wychodzenia na zewnątrz między godziną 10 a 16. Wtedy promieniowanie UVA i UVB jest najsilniejsze, co grozi poparzeniem skóry. Silne promienie słoneczne nie muszą jednak negatywnie wpłynąć na nasze ciało, jeśli zaopatrzymy się w kremy z wysokim filtrem. Należy je stosować nie tylko podczas pobytu na plaży, ale przed każdym wyjściem na zewnątrz.

Ubieraj się lekko

Pamiętaj, aby ciało nie "dusiło" się pod ubraniem. Wybieraj lekkie i przewiewne ubrania, uszyte z naturalnych materiałów. Nakrycie głowy jest szczególnie ważne gdy przebywasz na słońcu, ponieważ pozwala uniknąć udaru mózgu.

Nasze oczy również są narażone na działanie szkodliwego promieniowania, zatem należy zadbać o odpowiednią ochronę wzroku. Kupując okulary, zawracajmy uwagę przede wszystkim na to czy zawierają filtry pochłaniające promieniowanie UVA i UVB, dopiero w drugiej kolejności skupmy się na ich wyglądzie.

Rozsądnie korzystaj z kąpielisk

W pobliżu Bydgoszczy znajduje się wiele kąpielisk, które latem są oblegane przez plażowiczów. Do najbardziej popularnych należy plaża w Borównie, Chmielnikach, Pieczyskach czy Samociążku. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z dobrodziejstw natury z głową. W upalne dni nie wchodźmy do akwenu bez uprzedniego zwilżenia ciała wodą, w przeciwnym wypadku doprowadzimy do szoku termicznego. Gdy przebywamy w nasłonecznionym miejscu, naczynia krwionośne pod wpływem ciepła, rozszerzają się i napełniają dużą ilością krwi. Zetknięcie z chłodniejszą od naszego ciała wodą powoduje gwałtowne skurczenie się naczyń i wypchnięcie krwi do serca. Może to nawet grozić zawałem.

Kwestia wodotrysków

W centrum miasta znajduje się wiele wodotrysków, z których korzystają osoby, którym doskwiera upał. Chłodzenie się poprzez wchodzenie do fontanny i chlapanie się wodą, która z niej wypływa, nie jest jednak dobrym pomysłem. Woda wypływająca z fontanny w zamkniętym obiegu, nie jest poddawana kontrolom sanitarno-higienicznym. W miejskich wodotryskach można się zarazić różnymi bakteriami, pasożytami, czy grzybicą. Gdy zanieczyszczona woda dostanie się do naszego organizmu poprzez przypadkowe połknięcie, grozi nam nawet zatrucie pokarmowe.

W granicach zdrowego rozsądku

Wysokie temperatury nie muszą dostarczać nam samych nieprzyjemności. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do upałów, będziemy mogli w pełni cieszyć się latem, nie martwiąc się o poparzenia słoneczne czy udar mózgu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto