Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Balaton na Bartodziejach w Bydgoszczy znów będzie kąpieliskiem? Gdzie jeszcze były kąpieliska w Bydgoszczy?

Anna Stasiewicz
W Balatonie na razie pływać nie można, ale jest szansa, że to się zmieni
W Balatonie na razie pływać nie można, ale jest szansa, że to się zmieni Filip Kowalkowski
Latem korzystamy głównie z kąpielisk poza miastem, bo w samej Bydgoszczy kąpielisk brakuje. Jest jednak szansa, że uda się reaktywować Balaton. A na razie pozostają nam wspomnienia.

Jeszcze w latach 70-tych bydgoski Balaton tętnił życiem, a mieszkańcy, nie tylko z Bartodziejów chętnie korzystali z działającego tam kąpieliska. Później jednak na wiele lat miejsce popadło w niełaskę.

Zobacz także! Kąpieliska w Kujawsko-Pomorskiem. Gdzie pojechać nad wodę w upalny dzień?

Niewykluczone, że w Balatonie będziemy mogli znowu zażywać kąpieli. Wojewódzki Sanepid prowadzi badania mikrobiologiczne wody w Balatonie, by sprawdzić, czy można w tym miejscu zorganizować kąpielisko. Zaplanowanych zostało dziewięć szczegółowych badań, w odstępach 2 tygodniowych. Potrwają do końca września. Pierwsze wyniki pokazały, że woda odpowiada wymaganiom mikrobiologicznym dla wody do kąpieli. Chodzi o to, że parametry charakteryzujące jakość wody w kąpielisku i miejscu przeznaczonym do kąpieli spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 8 kwietnia 2011 roku w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli.

Zobacz także! Tak wygląda Teatr Kameralny w Bydgoszczy [zobacz zdjęcia]

Zbiornik nazwany później Balatonem, ma długą, bo sięgającą XIX wieku, historię. W 1886 roku w tym miejscu zbudowano cegielnię, z czasem kopalnia gliny zrobiła się głęboka, a po jej rozbiórce glinianka zaczęła wypełniać się wodą.

Jak czytamy w książce Krzysztofa Halickiego „Sekrety Bydgoszczy”, na początku lat 70-tych ubiegłego wieku ówczesne władze miejskie zdecydowały, że w tym miejscu powstanie kąpielisko. Akwen miał wydzielony brodzik dla najmłodszych dzieci, część dla nieco starszych oraz sektor dla tych, co potrafili pływać. W latach 90-tych wprowadzono zakaz kąpieli w Balatonie.

Z kolei w 1967 roku na Jachcicach władze Bydgoszczy urządziły kąpielisko z plażą dla ok. 2 tys. osób. Mogło ono powstać na Brdzie, ponieważ woda nawet w okresie największego zanieczyszczania ściekami w latach 70. i 80-tych, była tu stosunkowo czysta. W tamtym czasie lokalizację kąpieliska uznawano za tymczasową, bez perspektyw rozbudowy, bo powyżej planowano podpiętrzenie Brdy w zbiorniku zaporowym. Znajdowały się tu pomosty, szatnia z rozbieralnią, ubikacje oraz budynek funkcyjny.

W 1955 roku obok stadionu Gwiazda na terenie 4 hektarów otwarto kąpielisko składające się z dwóch basenów z trybuną na 1500 widzów i piętrowym budynkiem z szatniami, biurami, natryskami i barem. Pierwotnie miał to być obiekt przeznaczony do użytku sportowców, ale w trakcie realizacji zmieniono plany i postanowiono stworzyć tu otwarte dla wszystkich kąpielisko miejskie na ok. 3 tys. osób. Wyposażono je m.in. w brodziki dla dzieci, piaskownice, solarium, szatnie i natryski. Basen działał do 1993 roku i był zarządzany przez służby miejskie.

Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem - zobacz raport.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto