Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bank Aparatów Słuchowych dla dzieci w Bydgoszczy

madziasta
madziasta
Problem niedosłuchu u dzieci jest najczęstszą wadą wrodzoną i dotyczy w Polsce 750 noworodków rocznie. Aby mogły one sprawnie komunikować się z otoczeniem i bez przeszkód uczestniczyć w życiu społecznym, konieczna jest systematyczna rehabilitacja wdrożona już w pierwszych miesiącach życia dziecka.

W dniach 15-16 października 2010 w Warszawie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa Programu „Dźwięki Marzeń”, której celem jest propagowanie wczesnej diagnozy, leczenia i rehabilitacji dzieci z wadą słuchu. Spotkanie w gronie uznanych specjalistów było doskonałą okazją do zaprezentowania czynników mających wpływ na proces rehabilitacji i wymiany doświadczeń na temat praktyk stosowanych w różnych częściach świata.

W 2006 roku Fundacja Orange zainicjowała Ogólnopolski Program Rehabilitacji Małych Dzieci z Wadą Słuchu pod nazwą „Dźwięki Marzeń”. To program wyjątkowy na skalę europejską. Obejmuje on opieką dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, tuż po wykryciu ubytku słuchu, we wczesnym okresie życia, kiedy szansa na pomyślną terapię jest największa. Program obejmuje swoją opieką także rodziny z okolic Bydgoszczy.

- Zaniepokoiło nas, że nie przeszkadzał jej podczas snu odkurzacz pracujący tuż przy łóżeczku – w ten sposób rodzice kilkumiesięcznej Amelki rozpoczęli swoją batalię o słuch córeczki. Dziewczynka nie była w stanie „usłyszeć” otaczającego świata, nie mogła zareagować na wypowiadane przez mamę zdania, wydobywające się z jej ust dźwięki nie składały się w żadne konkretne słowa lub chociażby ich zaczątki. Amelka miała poważny niedosłuch. Rodzina dziewczynki trafiła pod skrzydła programu Dźwięki Marzeń, gdzie dziecko przeszło pełną rehabilitację po wszczepieniu implantu ślimakowego. Moment kiedy dziewczynka po raz pierwszy odwróciła głowę, słysząc głos taty, był najbardziej wzruszającą chwilą w życiu rodziców.

W Polsce pojawia się w każdym roku kilkaset takich historii. Dzięki wczesnej interwencji i odpowiedniej rehabilitacji coraz więcej rodziców borykających się z problemem wady słuchu u dziecka może obserwować, jak ich pociechy zaczynają funkcjonować w świecie dźwięków.

Program „Dźwięki Marzeń” stara się popularyzować zagadnienia związane z problematyką wady słuchu u dzieci, inicjując spotkania, na które zaprasza do Polski ekspertów z całego świata. W dniach 15-16 października br. odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa Programu „Dźwięki Marzeń” zorganizowana przez Fundację Orange, Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, pod honorowym patronatem Ministra Zdrowia Pani Ewy Kopacz. Celem spotkania było propagowanie konieczności wczesnej diagnozy, leczenia i rehabilitacji dzieci niesłyszących oraz integracja środowiska osób zaangażowanych w pomoc dzieciom z wadą słuchu. Leczenie i rehabilitacja, medyczne, logopedyczne i psychologiczne aspekty procesu terapii, rozwój metody werbo-tonalnej w Polsce, doświadczenia amerykańskie w rehabilitacji programem SKI-HI, to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas konferencji. W zorganizowanej już po raz drugi konferencji wzięły udział uznane autorytety w dziedzinie diagnozy, leczenia i rehabilitacji dzieci z wadą słuchu, m.in. Paula Pittman (Utah State University, USA), Adina Dulcic i Katarina Pavicic Dokoza (Poliklinika SUVAG, Chorwacja), Anette Gorouben (CEBES, Francja), Witold Szyfter (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu).

Wczesna interwencja
Eksperci podkreślali, że podstawowym elementem, który pozwoli dobrze rozpocząć rehabilitację i opiekę nad dzieckiem jest diagnostyka audiologiczna. W Polsce, sprawnie działa system badań przesiewowych słuchu, przeprowadzany w drugiej dobie życia dziecka. Ustalenie wielkości ubytku słuchu i lokalizacji uszkodzenia w drodze słuchowej pozwala na oszacowanie potrzeb słuchowych dziecka i zaplanowanie kolejnych etapów opieki nad maluchem. Dziecko powinno jak najszybciej otrzymać dopasowane urządzenie wspomagające słyszenie. Nie jest to jednak warunek wystarczający do prawidłowego rozwoju, nawet w przypadku dzieci z niewielkim niedosłuchem. Żeby móc zdrowo się rozwijać, maluchy muszą zostać objęte specjalistyczną rehabilitacją przebiegającą pod kierunkiem wykwalifikowanego terapeuty słuchu i mowy.

Rehabilitacja dziecka niesłyszącego w warunkach domowych
Podczas II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Programu „Dźwięki Marzeń” zwrócono uwagę na ważną rolę rodzinnego środowiska w procesie przywracania dzieci do świata dźwięków. Rehabilitacja odbywa się w miejscu, które dla dziecka jest znane i przyjazne, ale istotne jest też to, iż specjalista może nawiązać kontakt również z rodziną dziecka, odpowiedzieć na nurtujące opiekunów pytania, pomóc w komunikowaniu się z głuchym dzieckiem, naprowadzić, jak uczyć dziecko rozumieć dźwięki i mówić. Podkreślono, iż powodzenie rehabilitacji zależy również od świadomości i zaangażowania rodziców, którzy mogą obserwować ćwiczenia i kontynuować je pod nieobecność terapeuty.

Doświadczenia polskie programu Dźwięki Marzeń a doświadczenia amerykańskie SKI-HI Institiute
Podczas Konferencji Programu Dźwięki Marzeń gość specjalny, doktor Paula Pittman, Dyrektor Instytutu SKI-HI przy Uniwersytecie Utah w USA, zaprezentowała kierunki we wczesnym wspomaganiu rozwoju dzieci głuchych oraz realizowane programy w ramach SKI HI. Model koncentruje się na partnerskiej współpracy terapeuty z członkami rodziny dziecka głuchego. Ich ważna rola polega m.in. na obserwacji umiejętności komunikacyjnych dziecka i zrozumieniu etapów jego rozwoju.

Dźwięki Marzeń dla rodzin z okolic Bydgoszczy
Ze wszystkich komponentów programu takich jak: domowa rehabilitacja, banki aparatów słuchowych, letnie turnusy rehabilitacyjno-terapeutyczne, mogą korzystać także rodziny z okolic Bydgoszczy. Fundacja Orange uruchomiła w Bydgoszczy Bank Aparatów Słuchowych, w których bezpłatnie dobierany i wypożyczany jest dzieciom odpowiedni dla nich aparat. Bank znajduje się w Przyklinicznej Poradni Audiologicznej (Szpital Uniwersytecki Collegium Medicum Bydgoszcz, ul. Marii Skłodowskiej Curie 9). Ponadto, zespół Dźwięków Marzeń organizuje systematyczne zajęcia rehabilitacji w warunkach domowych dla rodzin objętych programem. Rehabilitanci dojeżdżają do domów dzieci kilka razy w tygodniu i pomagają im opanować mowę oraz język.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości wzięcia udziału z programie Dźwięki Marzeń, dostępne są na stronie www.dzwiekimarzen.pl oraz pod numerem telefonu 0 800 48 00 44.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto