Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Banki podniosą oprocentowanie lokat. Tyle będzie można wkrótce zarobić na lokatach i obligacjach Skarbu Państwa

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Posiadacze lokat mogą spodziewać się, że w końcu banki przestaną oferować im odsetki na poziomie 0,1-0,2 procent
Posiadacze lokat mogą spodziewać się, że w końcu banki przestaną oferować im odsetki na poziomie 0,1-0,2 procent Krzysztof Makuszyński
Banki podniosą oprocentowanie lokat - to efekt wyższych stóp procentowych. Choć na złoty interes wciąż jeszcze nie ma co liczyć, może warto rozważyć tę formę oszczędności.

Jak wygląda dawna rakarnia i rezydencja toruńskich katów? Co się z nią stanie?

W trzy miesiące Rada Polityki Pieniężnej podniosła referencyjną stopę procentową z historycznie niskiego poziomu 0,1 proc. do 1,75 proc.

Dziś z 10 tys. zł mamy kilkanaście zł odsetek, a ile ma być?

O ile nie jest to dobra informacja np. dla kredytobiorców, to posiadający oszczędności z nadzieją mogą obserwować propozycje banków.

- Posiadacze lokat mogą spodziewać się, że w końcu banki przestaną oferować im odsetki na poziomie 0,1-0,2 procent - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. - Dziś powierzając bankowi kwotę 10 tys. złotych na rok możemy liczyć na zaledwie kilkanaście złotych odsetek. Za kilka miesięcy ten przeciętny zwrot powinien wzrosnąć do około 30-40 złotych, po opodatkowaniu.

Wciąż nie będą to kuszące odsetki, ale bez wątpienia wyższe niż dziś.

Zmiana ta powinna być efektem wzrostu przeciętnego oprocentowania docelowo do poziomu około 0,4-0,5 procent, o ile, oczywiście, w międzyczasie nie dojdzie do kolejnych podwyżek stóp, a analitycy spodziewają się w najbliższym czasie następnych podwyżek ze strony Rady Polityki Pieniężnej.

Tak prognozuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera: - Przeciętne oprocentowanie nowo zakładanych lokat już niedługo może przekraczać 2 proc., a najlepsze oferty mogą dawać nawet ponad 3 proc. Nadzieję na to daje znaczący wzrost stopy depozytowej NBP i stawki WIBID. Ta pierwsza określa wysokość oprocentowania jednodniowych lokat wpłacanych przez banki do NBP. Od początku pandemii do czasu podwyżki listopadowej wynosiła 0 proc. i podobne stawki oferowały banki. Teraz jednak jest to już 1,25 proc., czyli najwięcej od 2013 r. Ponadto WIBID 3M, czyli oprocentowanie lokat 3-miesięcznych zakładanych przez banki w innych bankach, wynosi już 2,1 proc. Gdy ostatnio stopa depozytowa i WIBID były na takich poziomach, przeciętne oprocentowanie nowo zakładanych lokat wynosiło ok. 2,5 proc.

A może obligacje Skarbu Państwa?

Inna alternatywa to m.in. obligacje obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Zaglądamy do styczniowej oferty.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,50 proc. w skali roku, a 2-letnich 1 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,10% dla 3-latek, 1,30 proc. dla 4-latek oraz 1,70 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane są odpowiednio 1,50 proc. i 2 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży - utrzymanej na poziomie 0,75 proc. Ten sam mechanizm zmiany oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak wyższa jest wysokość marży, która wynosi 1 proc. Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,50 proc. dla 12-letnich.

- W styczniu będzie można nabywać obligacje oszczędnościowe na niezmienionych warunkach - mówi Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. - Oprocentowanie obligacji jest zróżnicowane w zależności od ich rodzaju. Aktualnie kształtuje się na poziomie od 0,50 do 1,70 procent w przypadku standardowej oferty oraz 1,50 i 2 procent dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus". Oferta obligacji jest zróżnicowana pod kątem czasu trwania inwestycji oraz sposobu naliczania i wypłaty odsetek. Obligacje o oprocentowaniu stałym, 3-miesięczne i dwuletnie, są najkrótsze. Cztero- i dziesięcioletnie to propozycja dla osób, które chcą oszczędzać w dłuższym horyzoncie czasowym.

Trwa głosowanie...

Jak planujecie spędzić sylwestra?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto