Będzie kolejny przetarg na modernizację budynku Galerii Miejskiej bwa! Dlaczego wykonawcy nie wyłoniono w pierwszym?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Przetarg na modernizację budynku Galerii Miejskiej bwa ma być powtórzony. Oferta, która wpłynęła, znacznie bowiem przekracza kwotę, jaką Miasto Bydgoszcz zamierzało przeznaczyć na realizację tego zadania.
Przetarg na modernizację budynku Galerii Miejskiej bwa ma być powtórzony. Oferta, która wpłynęła, znacznie bowiem przekracza kwotę, jaką Miasto Bydgoszcz zamierzało przeznaczyć na realizację tego zadania. Dariusz Bloch/Archiwum
Udostępnij:
Budynek Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy ma przejść gruntowny remont. Ratusz, po kontroli przeprowadzonej przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, został zobowiązany do wymiany całej elewacji oraz usunięcia wad budynku i ogłosił przetarg, ale na razie wykonawcy prac nie wyłoniono.

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Oferty można było składać do 11 października. Ta, która wpłynęła, znacznie jednak przekracza kwotę, jaką Miasto Bydgoszcz zamierzało przeznaczyć na realizację tego zadania.

- Dlatego niezwłocznie powtórzymy postępowanie przetargowe w ramach, którego ponownie dokonamy weryfikacji terminów realizacji inwestycji, a także kryteriów stawianych wykonawcom - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - W przypadku, gdy w trakcie robót zaistnieje konieczność wydłużenia terminu realizacji decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, wystąpimy do tego organu z wnioskiem o stosowną zmianę w tym zakresie. To pozwoli na wydłużenie terminu realizacji decyzji PINB o czas, który będzie niezbędny i uzgodniony z wykonawcą.

Marta Stachowiak przypomina, że konieczność wymiany całej elewacji Galerii Miejskiej bwa wynika z decyzji niezależnego od miasta - PINB, ale... - W czasie szalejącej drożyzny chcemy maksymalnie ograniczyć koszty - zaznacza rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Obiekt ma też zyskać windę do przewozu osób na wózkach

Jak już wcześniej informowaliśmy, istniejąca elewacja kamienna budynku galerii ma być całkowicie zdemontowana i odtworzona według nowej technologii. Wykonane zostaną też, m.in. niezbędne wzmocnienia konstrukcyjne budynku głównego wystawienniczego.

Początkowo ratusz planował wymianę tylko części kamienia z elewacji, ale właśnie decyzja niezależnego od ratusza PINB nie pozostawiła wątpliwości, że całą elewację trzeba wymienić. Miasto zostało też zobowiązane do usunięcia stwierdzonych w trakcie kontroli wad budynku. Stąd ogłoszony został przetarg na wykonawcę I etapu robót.

W kolejnych etapach na podstawie dokumentacji projektowej bezpośrednio zlecanej już przez instytucję Galerię Miejską bwa, obiekt będzie dostosowywany dla osób z niepełnosprawnościami.

- Sprawa remontu galerii nie jest prosta, ciągnie się od 2016 r. - mówi Karolina Leśnik-Patelczyk, dyrektor Galerii Miejskiej bwa. - Bardzo zależy nam, aby zyskać windę, by ułatwić dostęp osobom niepełnosprawnym. Po długich ustaleniach w 2020 r. udało się zrobić wstępną koncepcję, w której szyb towarowy mógłby zostać przystosowany do przewozu osób na wózkach. To jednak wymaga przebudowy przestrzeni na piętrach. W efekcie będziemy zmuszeni zrezygnować z części magazynowej.

Architektura galerii ma współgrać z sąsiednim parkiem

Na zlecenie galerii udało się także przygotować koncepcję, która porządkuje przestrzeń wystawienniczą i biurową.

- Odwołujemy się w niej do planów z 1965 r. - mówi Karolina Leśnik-Patelczyk. - Chcielibyśmy, żeby architektura galerii współgrała z sąsiednim parkiem. Jeśli będą na to środki, to planujemy przeszklić cały dół. Na parterze zamierzamy też wyodrębnić część edukacyjną. Tak, by mogły się tu odbywać głównie warsztaty, wykłady i spotkania.

Karolina Leśnik-Patelczyk podkreśla, że decyzja powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o złym stanie technicznym budynku, nie jest zaskoczeniem. - Ten obiekt powstał w 1970 roku. Mamy zatem do wyremontowania budynek liczący ponad 50 lat - zaznacza.

Przypomnijmy, że w 2001 r. podczas pożaru zniszczeniu uległa część elewacji galerii. Ogień strawił wówczas spory fragment płyt. - Jednak po pożarze, ani nigdy później aż do dziś z elewacji nie spadła żadna płyta, co nie zmienia faktu, że remont i modernizacja są niezbędne - mówi Karolina Leśnik-Patelczyk.

Trwa głosowanie...

Morsowanie - jesteś za czy przeciw?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie