Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna kąpiel

ap
W związku ze zbliżającymi się wakacjami rzecznik praw dziecka zaapelował do policji o ustawianie przy dzikich kąpieliskach znaków zakazu kąpieli. Z policyjnych statystyk wynika, że co piąta ofiara wody to właśnie ...

W związku ze zbliżającymi się wakacjami rzecznik praw dziecka zaapelował do policji o ustawianie przy dzikich kąpieliskach znaków zakazu kąpieli. Z policyjnych statystyk wynika, że co piąta ofiara wody to właśnie dziecko. Najczęstszymi przyczynami utonięć jest brawura, ale także brak opieki ze strony rodziców.

W Kujawsko - Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim powołany już został zespół, który zajmuje się sprawą bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży. Prowadzone będą akcje uświadamiające, między innymi, czym grożą kąpiele w niedozwolonych miejscach, jak zachowywać się w wodzie.

- Policja może jedynie wnioskować do gmin czy powiatów o ustawienie znaku zakazu kąpieli. Na pewno taki znak nie powstrzyma wszystkich, ale jego ustawienie pozwala nam na wyegzekwowanie respektowania przepisu. Jeżeli takiego znaku nie ma, to znaczy, że kąpiel jest dozwolona, nawet jeśli w tym miejscu nie ma ratownika - wyjaśnia Sławomir Ruge z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Mimo że wakacje jeszcze się nie rozpoczęły, są już pierwsze ofiary utonięć. W województwie kujawsko - pomorskim utopiły się cztery osoby, w tym dwoje dzieci. W ubiegłym tygodniu w miejscowości Młyniec woda w żwirowisku wciągnęła 9-letniego chłopca. Próbował on sprawdzić głębokość wyrobiska wypełnionego wodą i wpadł. Mimo pomocy ze strony ojca, dziecko utonęło. 1 maja utopił się w jazie farnym w Bydgoszczy trzynastolatek.

Jak podkreślają strażacy, szczególnie niebezpieczna jest kąpiel we wszelkiego rodzaju wyrobiskach. - Jakiś czas temu przechodziłem w pobliżu glinianki przy ulicy Rejewskiego. Zauważyłem bawiące się w niej dzieci. Zwróciłem im uwagę, czym to może grozić. Usłyszałem, że przecież tu nic nie jest napisane. Poprosiłem naczelnika straży w Fordonie o zainteresowanie się sprawą. Dzisiaj stoją w tym miejscu barierki i jest duża tablica ostrzegająca przed kąpielą. Uważam, że należy przekazywać informacje o takich miejscach do wójtów, burmistrzów, prezydentów. Odpowiednie ich oznakowanie na pewno powstrzyma dzieci przed zabawami w wodzie - opowiada Wojciech Ciepłuch z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Ze strony policji prowadzone będą działania prewencyjne. - Będziemy nagłaśniać problem, jak niebezpieczna jest kąpiel w niedozwolonych miejscach i przestrzegać dzieci i młodzież przed kontaktem z wodą na dzikich kąpieliskach, wskazywać, gdzie należy się kąpać. Przeprowadzone zostaną również kontrole kąpielisk strzeżonych, czy spełniają one wszystkie wymogi bezpieczeństwa - zapewnia Sławomir Ruge.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto