Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania profilaktyczne w bydgoskich szpitalach

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
W szpitalu Uniwersyteckim im. dr. J. Biziela prowadzone są bezpłatne badania w kierunku raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego.
W szpitalu Uniwersyteckim im. dr. J. Biziela prowadzone są bezpłatne badania w kierunku raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego. Dariusz Bloch
Bydgoskie szpitale uniwersyteckie kontynuują bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku; tętniaka aorty, raka szyjki macicy i raka jelita grubego. Szybkie wykrycie gwarantuje lepsze efekty leczenia.

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy prowadzi akcję bezpłatnych badań, które pozwolą wykryć tętniaka aorty brzusznej.
- Wyniki badań nie odbiegają od krajowej normy, od 6 do 7 procent osób badanie potwierdziło obecność tętniaka – mówi Marta Laska, rzeczniczka szpitala im. dr. Antoniego Jurasza. - Niektórzy pacjenci zostali poddani leczeniu, a u innych wykonano zabieg chirurgiczny.

Seniorzy zbadajcie się!

Na badanie może zgłosić się każdy mieszkaniec regionu, który ukończył 65 lat. Badanie polega na wykonaniu USG okolic brzucha. Jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta.

Tętniak aorty brzusznej zwykle nie daje żadnych objawów.  Najczęściej bywa on przypadkowo wykrywany podczas badania ultrasonograficznego wykonywanego z innych przyczyn. Pomimo znaczącego postępu jaki dokonał się w medycynie, śmiertelność z powodu pękniętego tętniaka jest nadal ciągle bardzo wysoka i sięga nawet  80-90 proc. Z tego powodu jego wczesne wykrycie w przesiewowym badaniu USG daje możliwość przeprowadzenia operacji, która może uratować życie chorego.
Tętniaki aorty brzusznej powstają wskutek osłabienia ściany tętnicy głównej.

Tętniaki wykrywa się u około 3-6 proc. mężczyzn po 65 roku życia.
Czynnikami ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania tętniaków są: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość.

Program badań finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Infolinia pod nr tel.: 885 999 003.

Wykrywanie raka jelita

Natomiast w Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 im. dr J. Biziela w Bydgoszczy trwa kolejna edycja programu bezpłatnych badań profilaktycznych związanych z wczesnym wykrywaniem nowotworu jelita grubego.

Badania wykonywane są w Klinice Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania oraz w Klinice Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Onkologicznej.

Wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium rozwoju zapewnia prawie 100 proc. powodzenie w leczeniu tego bardzo często występującego nowotworu.

W tym profilaktycznym programie mogą wziąć udział osoby: w wieku od 50 do 65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz osoby w wieku od 40 do 65 roku życia w przypadku gdy ich rodzice lub rodzeństwo chorowali na raka jelita grubego.
Dodatkowo konieczne jest przejście kwalifikacji do programu. Lekarz prowadzący musi wypełnić ankietę, która potwierdzi skierowanie pacjenta na badanie.

- Natomiast nie mogą w nim wziąć udziału osoby, u których występują następujące objawy; chudnięcie, niedokrwistość, obecność krwi w stolcu, pojawienie się bez wyraźnego powodu biegunki lub zaparcia stolca oraz, u których rozpoznano zaawansowane choroby głównie układu krążenia, oddechowego, moczowego i krwi – tłumaczy Kamila Wiecińska, rzeczniczka Biziela.

Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z Kliniką Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania (VI piętro, sekretariat) lub Kliniką Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Onkologicznej (III piętro, sekretariat) Sekretariat Programu, nr tel.: 52 36-55-284 , 52 37-14-912, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00.

Badania cytologiczne

Warto też przypomnieć o tym, że w szpitalu im. dr. Jana Biziela prowadzony jest również program profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy (cytologia). Pani mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne w Poradni Cytologicznej. Zakład Profilaktyki Nowotworów Żeńskich Narządów Płciowych z Poradnią Cytologii i Kolposkopii I Piętro pokój 1031, nr tel. 52 36-55-367 wtorek, środa, czwartek w godz. 8.00-12.00.

To może Cię zainteresować:

Nie jest wymagane skierowanie, nie trzeba się wcześniej rejestrować. Wystarczy mieć przy sobie dowód z numerem PESEL.
Program kierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badania są przeprowadzane raz na trzy lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto