Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BFO: Festiwal na finiszu

(gaz)
bejart ballet
Dziś (12 maja 2011) w bydgoskiej Operze Nova ostatni ze spektakli operowych trwającego XVIII Festiwalu Operowego. COMBATTIMENTO CONSORT AMSTERDAM wykona mało znaną i w Polsce nie wystawianą operę Georga Friedricha Haendla pt. "ORLANDO" w ęzyserii Evy Buchmann (Szwajcaria).

W 1733 roku Haendel przedstawił swoją nową operę „Orlando”, a znany kastrat Senesino został gwiazdą pierwszego planu. Znawca muzyki John Clerk of Penicuik, żyjący w czasach Händla napisał: „Nigdy w życiu nie słyszałem lepszej muzyki, ani przedstawienia muzycznego.” Publiczność myślała jednak inaczej i nie okazała aplauzu, prawdopodobnie dlatego, że Senesino był chory i nie zaśpiewał premiery, a Händel pisał dla niego najpiękniejsze arie. Po dziesięciu przedstawieniach „Orlando” został zdjęty z afisza na prośbę kompozytora. Senesino zerwał umowę (przeniósł się do konkurencyjnego stowarzyszenia operowego), a dzieło ostatecznie zniknęło w szufladzie. Dwieście lat później, gdy na nowo odkryto partyturę, okazało się, że „Orlando” jest jedną z najpiękniejszych oper Händla.

Libretto opowiada nieszczęśliwą miłość Orlanda będącego w służbie Karola Wielkiego. Jego ból serca związany z miłością do Angeliki jest tak wielki, że doprowadza go do utraty zmysłów, a może go uratować tylko Zoroastro.

Zespół poprowadzi Jan Willem de Vriend a partie wokalne wykonywać będą:

Orlando:

Anna Traub

Angelica:

Amaryllis Dieltiens

Medoro:

Jan Kullmann

Dorinde:

Marina Zyatkova

Zoroastre:

Raimund Nolte

W piątkowy wieczór ( 13 V g.18.) Opera Nova zaprasza na projekcję DVD opery Gaetana Donizettiego "Roberto Devereux" w sali kameralnej.

W sobotę, 14 maja o godz.19. - na zakończenie Festiwalu - wystąpi goszczący w Polsce Bejart Ballet Lausanne.

W 1960 roku powstał Balet XX wieku jeden z najsłynniejszych zespołów baletowych ubiegłego stulecia, skupiający wybitnych wykonawców, tancerzy i tancerki z różnych stron świata. Béjart współpracował z najwybitniejszymi tancerzami XX wieku takimi jak: Rudolf Nurejew, Michaił Barysznikow, Maja Plisiecka, Carla Fracci, Jean Babilée, Marcia Haydée, Sylvie Guillem, Gil Roman.

Po 27 latach istnienia zespołu jego kolejną siedzibą została Lozanna, gdzie choreograf kontynuował swoją pracę a zespół przyjął nową nazwę - Béjart Ballet Lausanne.

Przyjeżdżają na Bydgoski Festiwal Operowy po raz pierwszy.

Admiratorzy twórczości Maurice’a Béjarta będą mieli okazję podziwiać choreografie Mistrza ("Dyonisos" i "Pieśń wędrownego czeladnika" odczytywaną jako autobiografia Bejarta ), wiernie przekazywane przez zespół jego imienia .Tancerze pokażą także "Arię" - dzieło swego obecnego dyrektora artystycznego ,Gila Romana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto