Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Londynek w Bydgoszczy w nowej odsłonie. VR, planszówki, komiksy, książki. Rozrywka i kultura dla każdego [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Biblioteka Londynek, czyli Filia nr 5 dla dorosłych i dzieci przy ul. Pomorskiej 80-86 w nowej odsłonie została uroczyście otwarta 17 czerwca 2021 r.
Biblioteka Londynek, czyli Filia nr 5 dla dorosłych i dzieci przy ul. Pomorskiej 80-86 w nowej odsłonie została uroczyście otwarta 17 czerwca 2021 r. Dariusz Bloch
Filia nr 5 dla dorosłych i dzieci przy ul. Pomorskiej 80-86 w Bydgoszczy została oficjalnie zaprezentowana w nowej odsłonie! Biblioteka przede wszystkim rozrosła się, co pozwala jej jeszcze bardziej otworzyć się na ludzi i organizację wydarzeń kulturalnych. - Zależy nam, aby bydgoszczanie angażowali się w życie Biblioteki Londynek - mówi nam Krzysztof Gonia, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Filia nr 5 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy istnieje już od 70 lat. W siedzibie na ul. Pomorskiej zaczęła działać 6 lat temu, ale właśnie teraz są tu warunki odpowiednie dla intensywnego życia kulturalnego. Lokal filii przeszedł bowiem metamorfozę w ramach projektu „Londynek - międzykulturowe i międzypokoleniowe centrum aktywności”.

Biblioteka Londynek z książkami i atrakcjami na 300 metrach kwadratowych

- Filia nr 5 w nowej odsłonie dysponuje 300 metrami kwadratowymi (wcześniej było to blisko 100 mkw.), w przestrzeni których, uwzględniając różne potrzeby, wydzieliliśmy (oczywiście umownie) strefy dla: dzieci, młodzieży i seniorów - mówi Krzysztof Gonia, dyrektor WiMBP.

I tak oto, z myślą o najmłodszych jest interaktywna podłoga z ponad setką różnych scenariuszy zabaw, które będą z pewnością urozmaiceniem planowanych zajęć sensorycznych. Dla młodzieży (i nie tylko) gratką zapewne będzie móc przenieść się do różnych miejsc i przeżyć przygody za sprawą gier VR wraz z oculusami i wielkiego ekranu tv. Zadowoleni będą też miłośnicy gier planszowych, w które można zagrać na miejscu lub je wypożyczyć.

- Nowością są komiksy, jakie nasza biblioteka zakupiła i których zbiór z pewnością będziemy uzupełniać o kolejne ciekawe tytuły - podpowiada dyrektor Gonia.

W strefie dla młodzieży w czasie tegorocznych LiterObrazków powstać ma kolejny już mural projektu ilustratorki książek Katarzyny Boguckiej, która już wcześniej biblioteczne ściany ozdobiła tu malowidłami „Czytam, bo lubię” oraz „Miłej lektury”.

Bydgoska filia miejscem przyjaznym dla wszystkich

- Myślimy także o osobach ze specjalnymi potrzebami. W bibliotece mamy pętlę indukcyjną (urządzenie, która czyni dane miejsce przyjaznym dla osób niedosłyszących - przyp. red.). Czekamy jeszcze na audyt Polskiego Związku Niewidomych, by pomóc nam dostosować m.in. oznaczenia do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku - wyjaśnia dyrektor Krzysztof Gonia.

W filii na czytelników czekają oczywiście nowości wydawnicze zarówno te na półkach, jak dostępne poprzez kody do platformy Legimi. Wypożyczyć można także czytniki.

Londynek na wystawie w witrynie oczami bydgoskich studentów

To, co zwraca uwagę wewnątrz filii, to ściana zaaranżowana na pruski mur, który jest jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu Londynka. Natomiast okna biblioteki (których również przybyło!) zamieniły się w całodobową wystawę „Londynek w rysunkach”, która jest efektem odkrywanie Londynka w plenerze przez studentów Architektury Wnętrz UTP. Zainaugurowana 17 czerwca 2021 r. wystawa to dopiero początek akcji w ramach „Projektu Londynek” (www.projektlondynek.pl), do którego można dołączyć, przesyłając własne prace! Do projektu zaproszono także bydgoski artystów fotografików.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

- Wychodzimy do ludzi, dlatego zależy nam, aby mieszkańcy angażowali się w życie Biblioteki Londynek. Jesteśmy oczywiście otwarci na wszelkie pomysły, sugestie ze strony lokalnej społeczności, jak i wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Zachęcamy do odwiedzania filii, by zobaczyć, co przygotowaliśmy - zaprasza dyrektor Krzysztof Gonia.

Dodajmy, że remont Filii nr 5 WiMBP w ramach projektu „Londynek - międzykulturowe i międzypokoleniowe centrum aktywności” był dotowany przez ministerstwo kultury (190 tys. zł), projekt wsparło także miasto. Całość kosztów zamknęła się w kwocie 300 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto