Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieda-Temida

jar
Stworzenie specjalnej strefy bezpieczeństwa w bydgoskim Sądzie Okręgowym, powołanie do życia Sądu Rejonowego w Sępólnie Krajeńskim i wydziału do spraw wykroczeń w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu - to najważniejsze ...

Stworzenie specjalnej strefy bezpieczeństwa w bydgoskim Sądzie Okręgowym, powołanie do życia Sądu Rejonowego w Sępólnie Krajeńskim i wydziału do spraw wykroczeń w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu - to najważniejsze tegoroczne plany w sądownictwie okręgu bydgoskiego.

Problem w tym, że w budżecie Temidy pieniędzy wystarczy tylko do września.
- Miniony rok upłynął w wymiarze sprawiedliwości pod znakiem kolejnych reform o fundamentalnym znaczeniu - uważa sędzia Ryszard Wyszomirski, prezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.
W związku z powstaniem Krajowego Rejestru Sądowego utworzono w Bydgoszczy i Toruniu wydziały rejestrowe, zajmujące się ewidencją działalności gospodarczej. Powołano również wydziały cywilno-karne w sądach rejonowych, rozpatrujące sprawy w trybie nakazowym, a więc przyspieszonym. Ubiegły rok był także pierwszym rokiem funkcjonowania nowego kodeksu karno-skarbowego. Z tego tytułu do bydgoskiej ărejonówkiÓ wpłynęło około tysiąca spraw.

W tym roku natomiast polskie sądownictwo czeka prawdziwa rewolucja. Sądy wchłoną bowiem kolegia ds. wykroczeń. Najprawdopodobniej w związku z tym w największych sądach rejonowych - w Bydgoszczy i Inowrocławiu powstaną nowe wydziały do spraw wykroczeń, a w pozostałych sądach rozszerzone zostaną kompetencje wydziałów cywilno-karnych.
Na 1 kwietnia zaplanowano reorganizację struktury sądownictwa. Z okręgu bydgoskiego do słupskiego przejdzie Sąd Rejonowy w Chojnicach. W naszym okręgu pozostaną jednak cztery gminy, które podlegały chojnickiej Temidzie. Prezes Wyszomirski - przy poparciu władz powiatowych - wystąpił do ministra sprawiedliwości o powołanie dla tego obszaru nowego Sądu Rejonowego w Sępólnie Krajeńskim.

Kolejną inwestycją jest stworzenie kompleksowego systemu bezpieczeństwa w bydgoskim Sądzie Okręgowym. Procesy najgroźniejszych przestępców mają odbywać się w specjalnej sali połączonej podziemnym przejściem z aresztem. Oprócz istniejących już bramek magnetycznych do wkrywania metali w gmachu sądu ma zostać zainstalowany monitoring.
- Jak wiadomo, tegoroczny budżet sądownictwa to 80 procent ubiegłorocznego, co wiąże się z ograniczeniem wydatków rzeczowych. Szacujemy, że w tej sytuacji pieniędzy wystarczy nam do września - dodaje prezes R. Wyszomirski.
Temida 2000 (w nawiasie porównanie z 1999 rokiem)
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy: wpłynęło 28,6 tys. spraw (wzrost o 29 proc.), załatwiono 25,2 tys. spraw (wzrost o 23 proc.). Rozpatrzenie jednej sprawy trwało średnio 5 miesięcy.

Sąd Rejonowe w okręgu bydgoskim: wpłynęło 163,3 tys. spraw (wzrost o 30 proc.), załatwiono 157,7 tys. spraw. Na jedną sprawę potrzebowano przeciętnie 3,5 miesiąca.
W całym okręgu orzekało 203 sędziów. Na jednego przypadło ponad 945 (!) spraw. W ciągu najbliższych dwóch lat w okręgu ma przybyć ok. 400 etatów sędziowskich.
Około 20 toczącym się procesom grozi przedawnienie (dotyczy to jednak tylko niektórych zarzutów w tych sprawach). Najwcześniej może to nastąpić pod koniec tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto