Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie stycznia 1920 roku, czyli powrotu Bydgoszczy do Macierzy. To im Bydgoszcz zawdzięcza przyłączenie do Polski.

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na wystawę „Powrót Bydgoszczy do Macierzy” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na wystawę „Powrót Bydgoszczy do Macierzy” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
W dniu 102. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy przypominamy postaci, które odegrały bardzo ważną rolę w tym wydarzeniu. To dzięki nim miasto powróciło do Polski po 148 latach niewoli.

Na pewno nie można pominąć doktora Jana Biziela. Dzisiaj mamy szpital Biziela, a mało kto pamięta, że był on prezesem Polskiej Rady Ludowej w Bydgoszczy w 1919 roku do momentu przejęcia Bydgoszczy przez Polaków. To postać niezwykle ważna – mówi dr Sławomir Łaniecki z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Bliskim współpracownikiem Biziela był Jan Teska, znany przede wszystkim jako wydawca Dziennika Bydgoskiego.

Trwa głosowanie...

Czy balujesz w tym roku w karnawale?

Wojskowi, którzy wyzwalali miasto

Za datę powrotu Bydgoszczy do Macierzy przyjmuje się 20 stycznia 1920 roku, gdy do miasta wkroczyły polskie oddziały wojskowe. Formalne przekazanie władzy z rąk niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa odbyło się w ratuszu dzień wcześniej. – Głównym przejmującym był Jan Maciaszek, którego wyznaczono na Komisarza Generalnego rządu RP na miasto Bydgoszcz. Od razu został rekomendowany na pierwszego prezydenta wolnej Bydgoszczy – przypomina Łaniecki.

Od 1922 do 1930 roku prezydentem Bydgoszczy był z kolei mjr Bernard Śliwiński, który 20 stycznia wkroczył do miasta na czele 6 pułku Strzelców Wielkopolskich. – Z wojskowych nie można pominąć gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, jako dowódcy frontu wielkopolskiego. Jego oddziały przejmowały cały region i wkroczały także do Bydgoszczy – wskazuje Łaniecki. Historyk zauważa, że włączenia dokonywała bezpośrednio 2 Dywizja Strzelców Wielkopolskich, (później 15 Wielkopolska Dywizja Piechoty), którą dowodził płk Albin Jasiński. To on wydał rozkaz usunięcia wszystkich godeł i symboli pruskich w Bydgoszczy.

Śmierć w walce o wolność

– Melchior Wierzbicki to wielki działacz polskich organizacji, tworzących władze polityczne, ale także te gospodarcze Bydgoszczy. Jego syn, Janusz, wydostał się z miasta i zaciągnął do Powstania Wielkopolskiego. Jest uważany za pierwszego poległego bydgoskiego powstańca – zginął pod Zbąszyniem – przekazuje Łaniecki.

Jak zauważa, w odzyskiwaniu niepodległości przez miasto niezwykłą rolę odgrywały też kręgi ziemiańskie, w tym właściciel majątku z miejscowości Kopaszewo pod Kościanem – Mieczysław Chłapowski.

– Reprezentował Naczelną Radę Ludową z Poznania w Bydgoszczy, do momentu przejęcia przez Polaków władzy. To była niezwykle ważna funkcja. W październiku 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali go w Kościanie za jego wyjątkową postawę patriotyczną, wykazywaną także w Bydgoszczy – zaznacza historyk.

– Ksiądz Jan Filipak był związany z kilkoma kościołami w Bydgoszczy. Najważniejszą funkcję pełnił w kościele św. Trójcy, gdzie był zarządcą. To ważny doradca Biziela, Maciaszka i Wierzbickiego. W styczniu 1919 roku został pobity przez niemieckich funkcjonariuszy kolejowych na dworcu. Duchowny organizował zaopatrzenie i broń dla powstańców, które przerzucane były przez Rynarzewo, Zamość czy Brzozę – wskazuje kolejną postać Łaniecki.

Zasłużonych było więcej

Wśród ważnych postaci historyk wymienia też Stanisława Niesiołowskiego, działacza społecznego, który był pierwszym starostą bydgoskim po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ślad po większości z wymienionych osób został na najważniejszych dokumentach dotyczących przejęcia Bydgoszczy z rąk niemieckich.

– To postaci z najwyższej wierchuszki. Było jeszcze dużo, dużo więcej takich osób, może mniej zasłużonych, ale także narażających swoje zdrowie i życie dla polskości Bydgoszczy, która odzwierciedlona została poprzez przyłączenie miasta do wolnej, niepodległej Polski – stwierdza Łaniecki.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto