Boks historii się kłania

SŁAWOMIR CIARA
Artur Bojanowski (przodem) dwukrotnie wywalczył dla Kujawsko - Pomorskiego OZB tytuł mistrza seniorów.
Artur Bojanowski (przodem) dwukrotnie wywalczył dla Kujawsko - Pomorskiego OZB tytuł mistrza seniorów.
Srebrny medal olimpijski Jerzego Adamskiego jest największym sukcesem w 75-letniej działalności Kujawsko - Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. O tym wszystkim informowaliśmy nieco wcześniej, kiedy ...

Srebrny medal olimpijski Jerzego Adamskiego jest największym sukcesem w 75-letniej działalności Kujawsko - Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego.
O tym wszystkim informowaliśmy nieco wcześniej, kiedy publikowaliśmy sylwetki najwybitniejszych postaci w pomorsko - kujawskim pięściarstwie. Tym razem w telegraficznym skrócie przypominamy te wydarzenia, tych pionierów, i te najbardziej znane nazwiska związane z 75 - leciem boksu na Pomorzu i Kujawach.

Zaczął Inowrocław

Dzięki zaangażowaniu porucznika pułku artylerii polowej, pięściarza, dziennikarza Wiktora Junoszy - Dąbrowskiego oficjalna działalność boksu na Pomorzu i Kujawach rozpoczęła się od Inowrocławia. W 1921 roku Junosza - Dąbrowski założył Kujawski Klub Bokserski. Cztery lata później, w mieście tym, powstały: Cuiavia, Zdrój i Goplania.

Grudziądz dał przykład

Pierwsza siedziba Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego mieściła się w 1926 roku w Grudziądzu. Założycielami byli: Henryk Sadłowski i Franciszek Koprowski. Tam też odbyły się oficjalne mistrzostwa Pomorza. Oprócz grudziądzkich pięściarzy startowali w nich bydgoszczanie, torunianie oraz zawodnicy z Inowrocławia, Chełmży, Gdyni, Gdańska i Tczewa. I tak też było przez osiem lat. W 1934 roku siedzibę Pomorskiego OZB przeniesiono do Torunia. Tak też było do wybuchu II wojny. Do czołowych pięściarzy lat 1924 - 39 należeli: Józef Gotowała, Kazimierz Świtek, Lucjan i Tadeusz Łada, Józef Jaśkowiak, Sylwester Zieliński (wszyscy Inowrocław), Antoni Czortek, Tomasz Kozłowski (obaj Grudziądz), Paweł Lelewski (Gryf Toruń).

Lata powojenne

Pierwszy bokserski mecz w wyzwolonej Polsce na ziemiach Pomorza i Kujaw odbył się w 1945 roku we Włocławku. W kilkanaście dni później pięściarstwo odrodziło się w Inowrocławiu. Następnie odnotowujemy sukcesy bydgoskich Zjednoczonych, które w połączeniu ze Zrywem po raz pierwszy dla Pomorza wywalczyli I ligę.
W 1956 roku do I ligi awansował Zawisza Bydgoszcz. Jednak przygoda wojskowych w gronie najlepszych nie trwała długo - tylko rok. Jeszcze czterokrotnie bydgoszczanie próbowali swych sił, aby po krótkim pobycie opuścić szeregi I- ligowców. Wyczyn ten powtórzyli, w latach 1962 - 63, bokserzy bydgoskiej Astorii. Pobyt w I lidze trwał również tylko rok. W następnych latach zawiszanie walczyli w II lidze, będąc czołowym zespołem. Jednak nie udało i się im awansować do grona najlepszych. Aż do 1982 roku.
Po awansie do I ligi zespół Zawiszy, w latach 1982/83, z powodzeniem występował wśród najlepszych. Bydgoszczanie zajęli piąte miejsce w rozgrywkach, co jest najwyższym w dziejach 75 - lecia OZB. W następnym roku wojskowi opuścili szeregi ekstraklasy i seniorska drużyna w tym klubie zaczęła przechodzić głęboki kryzys.

Ekstraklasa i medale

W ostatnich latach pięściarze z naszego regionu nie odnieśli znaczących sukcesów na międzynarodowym ringu. Natomiast na krajowym, w 2000 roku po 17. latach posuchy, awans do ekstraklasy wywalczył Zawisza. W tym samym roku zdobył Puchar Polski (szkoleniowcy: Adam Koźlik, Roman Januszewski, Edward Zaborowski). Rekordowy był rok 2001, kiedy to nasi pięściarze zdobyli w sumie 11 medali mistrzostw kraju seniorów (2 złote, 2 srebrne i siedem brązowych).
Grono międzynarodowych arbitrów w tych latach zasilili: Marek Mońko (Bydgoszcz) i Marian Straszewski (Włocławek). Natomiast zawodowymi sędziami zostali: Czesław Kujawa (Bydgoszcz), a także Józef Prostojanek (Tuchola). Z areny międzynarodowej zeszli: Z. Bańkowski, R. Szramkowski i K. Kosiński.

Nowa rzeczywistość

Zmieniły się czasy. Duża liczba pięściarskich działaczy nie umie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Często słyszymy o pogłębiającym się kryzysie. W Inowrocławiu zaniechano szkolenia pięściarzy. W Chełmnie prezes Zbigniew Resmer coraz bardziej ubolewa z powodu braku pieniędzy. OSiR Chojnice (dawniej Chojniczanka) zasilił - nowy podział administracyjny - okręg gdański.
W województwie kujawsko - pomorskim Wda Świecie, Start Włocławek, Astoria Bydgoszcz, Pomorzanin Toruń, Start Grudziądz utrzymują stan posiadania z lat ubiegłych (skupiają się głównie na pracy z młodzieżą). Chwalebne jest powstanie nowych sekcji, w Toruniu - klub o nazwie Ring Wolny, Czersku - Sokół, Chełmży - UKS Pogoń i Bydgoszczy - UKS Szwederowiak.

W regionie mamy też boksujące panie. Pierwsze tytuły mistrzyni i wicemistrzyni Polski przypadły pięściarkom świeckiej Wdy. Dobrze zaczynają sobie poczyniać w ringu zawodniczki Pomorzanina Toruń.
Zawisza szkoląc młodzież, dalej utrzymuje seniorską drużynę. Ale czy zarząd sekcji pięściarskiej, pod kierunkiem Jerzego Mączko, podoła kolejnym, coraz to trudniejszym finansowym wyzwaniom? Tego nie wiemy. Choć na szczęście znajdują się jeszcze ludzie, którym na sercu leży dobro tego sportu.

Na kłopoty... Goliński

Edward Goliński nie jest zbyt długo związany z działalnością pięściarstwem, a mimo tego zrobił już dla niego bardzo dużo. W czasach najgłębszego, finansowego kryzysu stał się dobrodziejem seniorskiego zespołu Zawiszy. Uratował od rozwiązania ligową drużynę.To m.in. dzięki niemu kibice w naszym mieście mogą emocjonować się rozgrywkami pięściarskiej ekstraklasy. Następnie z pomocą przyszli inni...

Integracja środowiska

Za namową działaczy w 1994 roku, został powołany Pomorsko - Kujawski Klub Seniora Boksu z siedzibą w Bydgoszczy. Prezesem wybrano Kazimierza Kosińskiego. Również w Grudziądzu, nieco wcześniej bo w 1993 roku, powstał Klub Grudziądzkich Weteranów Boksu. Pierwszym prezesem był Tomasz Kozłowski, a obecnie klubem kieruje Mirosław Barański. Sądzimy, że seniorom boksu w Bydgoszczy, jak i w Grudziądzu zapału do działalności w dalszych latach nie zabraknie. Weterani patronują młodzieżowym imprezom - grudziądzanie Ogólnopolskiemu Turniejowi Miast Kopernikańskich, bydgoszczanie - Memoriałowi Edwarda Rinke.

Ocenia Zdzisław Bańkowski

Sędziów z naszego regionu jest wielu. Zasięgnęliśmy fachowej informacji od Zdzisława Bańkowskiego, honorowego prezesa OZB -"Moim zdaniem - mówi Bańkowski - do wyróżniających się arbitrów w 75 - leciu istnienia boksu na Pomorzu i Kujawach należeli, bo przecież wielu z nich już nie żyje, i należą: Franciszek Lewicki z Torunia, Jan Hajec z Grudziądza, Stanisław Ciesielski z Inowrocławia, Antoni Góralewski i Stefan Kujaczyński z Bydgoszczy, Tadeusz Dyżewski, Eugeniusz Kornacki z Włocławka, grudziądzanie - Franciszek Otolski i Czesław Głogowski, Andrzej Nagórski z Barcina oraz cała plejada bydgoszczan - najpierw międzynarodowi - Roman Szramkowski, Ryszard Redo, Czesław Kujawa, Kazimierz Kosiński i z klasą krajową: Zdzisław Ruczyński, a także Marian Musiał. Oceniłem całokształt pracy. Nie tylko punktowanie, ale też prowadzenie walki w ringu. Tak przecież ważne w sędziowskiej karierze".

Jubileuszowy boks

Kilka tegorocznych spotkań było zorganizowanych z okazji 75 -lecia OZB. Zaliczamy do nich: MP seniorów w Inowrocławiu - marzec, międzynarodową galę w Bydgoszczy i Chełmży - sierpień, młodzieżowy turniej im. Edwarda Rinke - grudzień.
Jak zapewniają nas organizatorzy, działacze Kujawsko - Pomorskiego OZB i Pomorsko - Kujawskiego Klubu Seniora Boksu - główną imprezą będzie jubileuszowa akademia, której odbycie zaplanowane jest na początku 2002 roku w Bydgoszczy.
Tak oto w dużym skrócie przedstawiliśmy skrótowy z konieczności zarys działalności Okręgowego Związku Bokserskiego. Mało poświęciliśmy miejsca młodzieży, która osiągała sukcesy na międzynarodowych i krajowych arenach. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że w dzisiejszej faktografii pominęliśmy wielu ludzi, którzy swoją społeczną, bezinteresowną działalnością przysparzali chwałę naszemu regionowi.

Olimpiady, mistrzostwa Europy i MŚ

IO, 1960 Rzym - Jerzy Adamski (Start/Astoria Bydgoszcz), srebrny medal.

IO, 1960 Rzym - Brunon Bendig (Gedania Gdańsk, zasadnicza służba wojskowa Zawisza), brązowy medal.

IO, 1952 Helsinki - Henryk Niedźwiedzki (Kolejarz Bydgoszcz) przegrał w 1/4 finału.

ME, 1959 Lucerna - Jerzy Adamski, złoty medal.

ME, 1965 Berlin - Hubert Skrzypczak (Wybrzeże Gdańsk,zasadnicza służba wojskowa Zawisza), srebrny medal.

ME, 1951 Mediolan - Alfred Paliński (Legia Chełmża), brązowy medal.

ME, 1959 Lucerna - Zygmunt Zawadzki (Zawisza), brązowy medal.

ME, 1963 Moskwa - Jerzy Adamski, brązowy medal.

ME, 1983 Warna - Henryk Sakowski, Mirosław Piotrowski (obaj Zawisza) przegrali w pierwszych walkach.

ME, 1993 Bursa - Piotr Dreas (Zawisza) odpadł w I rundzie,

ME juniorów, 1976 Izmir - Krzysztof Kikowski, Krzysztof Kucharzewski, Mirosław Pabianek (wszyscy Zawisza), brązowe medale.

ME kadetów, 1996 Aosta - Łukasz Landowski (Chojniczanka), srebrny medal.

ME kadetów, 1993 Saloniki - Grzegorz Gerka (Zawisza), brązowy medal.

ME kadetów, 1994 Patras - Wojciech Gruchała (Chojniczanka), brązowy medal.

MŚ seniorów, 1982 Monachium - Mirosław Kuźma (Zawisza) przegrał w 1/4 finału.

MŚ juniorów, 1988 Bukareszt - Mariusz Kujawa (Zawisza), przegrał w 1/8 finału, 1989 Puerto Rico - Piotr Liana i Sławomir Zabrocki (obaj Zawisza) odpadli w 1/8 finału.

Mistrzowie Polski seniorów

1947 Katowice - Henryk Gumowski (Toruń), 1953 Poznań - Leszek Leiss (Grudziądz), 1955 Kraków - Jerzy Planutis,1956 Wrocław - Jerzy Adamski (Bydgoszcz), 1957 Gdańsk - Józef Kankowski (Bydgoszcz), Zygmunt Kunc (Włocławek), 1958 Łódź - Leszek Leiss (Grudziądz), 1959 Poznań - Jan Walczak (Inowrocław), Jerzy Adamski (Bydgoszcz), 1960 Warszawa, 1961 Wrocław , 1962 Rzeszów - Jerzy Adamski, 1964 Bydgoszcz - Jerzy Adamski, Ryszard Petek (Toruń), 1966 Wrocław - Ryszard Rybski (Bydgoszcz), 1971 Katowice - Piotr Orszt (Bydgoszcz), 1981 Zabrze - Mirosław Kuźma, 1983 Warszawa - Henryk Sakowski (obaj Zawisza), 2000 Płońsk - Krzysztof Wróblewski (Zawisza) i Artur Bojanowski (Wda Świecie), 2001 Tarnów - Joanna Młodożeniec (Wda), 2001 Inowrocław - Artur Bojanowski (Wda), Adam Roguszka (Zawisza).

Czołowi trenerzy

Czesław Krysiak (Włocławek), Józef Borowicz, Edward Rinke, Witold Kaźmierczak, Jerzy Planutis, Henryk Czajkowski, Zygmunt Zawadzki, Stanisław Grześ (wszyscy z Bydgoszczy), Bernard Mrozowski, Jan Walczak (Inowrocław), Alfred Paliński (Chełmża), Feliks Szopiński (Chojnice), Zygmunt Leśniak, Bogdan Grabowski (obaj Toruń), Ryszard Rybski, Zenon Wojdylak, Roman Januszewski ( Zawisza), Jerzy Ciesielski (Start Włocławek), Waldemar Soszyński (FAM Chełmno), Kazimierz Poteracki (Chojniczanka, obecnie OSiR Chojnice), Leszek Podlejski (Astoria).

Międzynarodowi sędziowie (do 1990 r.)

Zdzisław Bańkowski, Roman Szramkowski, Kazimierz Kosiński, Czesław Kujawa (z Bydgoszczy). Olimpijczycy, 1984 Los Angeles - Roman Szramkowski (Bydgoszcz), 1988 Seul - Ryszard Redo (Bydgoszcz), 1992 Barcelona - Ryszard Redo.

Prezesi OZB

W dziejach 75 - lecia OZB najdłużej funkcję prezesów piastowali: 17 lat, nieżyjący już Wacław Kocon oraz 13 lat Zdzisław Bańkowski.
Oto pełna lista sterników OZB: 1926 - 32 rok Kazimierz Andrut, 1932 - 34 Franciszek Koprowski (obaj Grudziądz), 1934 - 36 Stanisław Boryczko, 1936 - 38 Ignacy Bruzda, 1938 - 39 Franciszek Lewicki (Toruń), 1945 - 49 Ludwik Krupa, 1949 - 54 Jan Zajączkowski, 1954 - 71 Wacław Kocon, 1971 - 84 Zdzisław Bańkowski, 1984 - 96 Ryszard Redo, 1996 - 97 Roman Szramkowski, po wycofaniu się R. Szramkowskiego pełnił obowiązki Zygmunt Rzyski, 1998 - 20 Andrzej Lewandowski, 2000... Bronisław Baranowski (wszyscy z Bydgoszczy).

Najważniejsze imprezy

1964 rok, MP seniorów w Bydgoszczy,

1976 rok, MP juniorów w Bydgoszczy (z okazji 50-lecia OZB),

1978 rok, Sztafeta Bokserskich Pokoleń w Bydgoszczy,

1979 rok, Finały VI Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży - bokserski turniej odbył się w Chojnicach,

1986 rok, Spartakiada Armii Zaprzyjaźnionych w Bydgoszczy,

1995 rok, MP seniorów we Włocławku,

2001 rok, MP seniorów w Inowrocławiu.

2001 rok, gala zawodowego boksu w Inowrocławiu oraz we Włocławku.

Od 1973 roku do chwili obecnej (z przerwą w 1990 roku) rozgrywany jest młodzieżowy, międzynarodowy turniej o Puchar Prezydenta Bydgoszczy skupiający najmocniejszą obsadę pięściarzy Starego Kontynentu. Walki w latach ubiegłych odbywały się na ringu w Bydgoszczy, ale również w Chojnicach, Chełmnie, Włocławku.

Głośne powroty piłkarzy do ekstraklasy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3