Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bp Krzysztof Włodarczyk o muzyce w kościele: - Nie może być przypadkowa

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
- Muzyka wykonywana w liturgii nie może być przypadkowa a "repertuar" wykonywany w kościołach powinien być zgodny z wymaganiami stawianymi muzyce sakralnej, a "nie schlebiać gustom, które nieustanie podlegają zmianom" - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz bydgoski.
- Muzyka wykonywana w liturgii nie może być przypadkowa a "repertuar" wykonywany w kościołach powinien być zgodny z wymaganiami stawianymi muzyce sakralnej, a "nie schlebiać gustom, które nieustanie podlegają zmianom" - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz bydgoski. Dariusz Bloch
Muzyka wykonywana w liturgii nie może być przypadkowa. Nie jest odpowiednim posługiwać się w liturgii tym, co nie posiada owych znamion, a zostaje zastąpione chwilową modą, czerpiącą z muzyki świeckiej czy rozrywkowej - napisał biskup Krzysztof Włodarczyk, bydgoski ordynariusz, w liście dotyczącym oprawy muzycznej i śpiewu kościelnego.

- Muzyka wykonywana w liturgii nie może być przypadkowa - uważa bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz bydgoski napisał list dotyczący muzyki i śpiewu kościelnego. Podkreślił w nim, że "repertuar" wykonywany w kościołach powinien być zgodny z wymaganiami stawianymi muzyce sakralnej, a "nie schlebiać gustom, które nieustanie podlegają zmianom". Bp Włodarczyk zauważa, że "liturgia nie jest przestrzenią dla naszej aktywności i kreatywności", "liturgia i muzyka posiadają te same cele, muzyka ma być im podporządkowana".

List biskupa Krzysztofa Włodarczyka został odczytany w niedzielę (5 lutego) we wszystkich parafiach diecezji bydgoskiej. Ordynariusz bydgoski zastanawiał się w nim, czym jest muzyka liturgiczna, jaki jest jej sens, czy jest ona niezbędna.

Muzyka i liturgia są z sobą ściśle związane, tzn. że także podczas wykonywania muzyki nie jesteśmy jej głównymi twórcami, ale że śpiew i gra na instrumentach są szczególnym sposobem uczestnictwa w świętych obrzędach - napisał bp Krzysztof Włodarczyk.

Bydgoski biskup zwrócił szczególną uwagę na utwory wykonywane podczas ślubów i pogrzebów. Jak zaznaczył w liście, repertuar podczas takich uroczystości musi być "zgodny z wymaganiami stawianymi muzyce sakralnej, a nie schlebiać gustom, które nieustanie podlegają zmianom".

Młodych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego proszę, abyście wraz ze swymi duszpasterzami, dali się poprowadzić duchowi Kościoła i uczyniwszy wysiłek związany z liturgicznym przygotowaniem do celebrowania sakramentu, nie próbowali wprowadzać elementów obcych liturgii.

Cały List Biskupa Bydgoskiego dotyczący muzyki i śpiewu kościelnego można przeczytać TUTAJ - KLIKNIJ.

Spytaliśmy kilka osób zajmujących się oprawą muzyczną ślubów w Kujawsko-Pomorskiem o to, jakie utwory zdarzyło im się śpiewać podczas ceremonii w kościele. Niektóre z nich były naprawdę zaskakujące! Oto utwory, które naprawdę można było usłyszeć w czasie ślubu kościelnego - poznaj je w naszym artykule: Kujawsko-pomorskie. Te piosenki naprawdę zaśpiewano na ślubie kościelnym w regionie! Oto zaskakująca lista utworów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto