MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Brama Wrocławska w Oleśnicy. Kiedyś pełniła funkcje obronne, dziś to miejsce poświęcone kulturze i sztuce

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
Brama Wrocławska przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Obecnie mieści się tutaj galeria i odbywają się wernisaże
Brama Wrocławska przyciąga nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Obecnie mieści się tutaj galeria i odbywają się wernisaże Klaudia Kłodnicka
Brama Wrocławska w Oleśnicy jest jedyną zachowaną do dziś z niegdyś czterech średniowiecznych bram w paśmie obwarowań miejskich. Poznajcie jej historię, dowiedzcie się, jak dojechać i kiedy można odwiedzić znajdującą się tam galerię sztuki.

Spis treści

Historia Bramy Wrocławskiej

Brama Wrocławska, dawniej zwana również Bramą Trzebnicką (od nazwy traktu przechodzącego przez miasto w kierunku Trzebnicy przyp. red.) Ukończenie budowy datuje się na XIV wiek. Do początków XVI w. Brama miała najprawdopodobniej 2 kondygnacje - parter i piętro, i znajdowała się w niej izba strażnicza z mechanizmem do wciągania brony. Za czasów czeskiego księcia Karola I Podiebrada dobudowano do wieży kolejne kondygnacje. Na szczycie ostatniej kondygnacji utworzono pomost bojowy z blankami.

W miarę rozbudowywania się miasta bramy miejskie i mury traciły na swoim obronnym znaczeniu. Dobudowywano do nich budynki mieszkalne z każdej strony i taka sytuacja miała miejsce aż do połowy XIX wieku, kiedy to postanowiono rozebrać trzy z czterech bram miejskich, żeby zrobić miejsce na budynki mieszkalne i ułatwić transport do miasta.

Obecnie znajduje się w niej Galeria Brama Wrocławska. Organizowane są liczne spotkania z artystami oraz wernisaże prac malarskich, rzeźbiarskich czy fotograficznych.

Konstrukcja Bramy Wrocławskiej

Brama została zbudowana z cegły gotyckiej na planie prostokąta o wymiarach 8×7 m. Do XVI wieku była najprawdopodobniej dwukondygnacyjna, a nad sklepieniem przejazdu znajdowała się izba dla strażników. W niej miał także znajdować się mechanizm wciągania brony (aktualnie zrekonstruowanej przyp. red.). Jak podają źródła, w 1614 roku brama przeszła renowację. Otynkowano ją, dodano dekoracje i płaskorzeźby. Ponadto w bramie znajduje się także tablica upamiętniająca tę renowację z łacińską inskrypcją.

Jak dojechać do Bramy Wrocławskiej? - mapa

Brama Wrocławska znajduje się nieopodal oleśnickiego Rynku, zaraz przy ul. Bocianiej i Wrocławskiej.

Galeria Brama Wrocławska — cennik, godziny zwiedzania lipiec 2022

Od maja do września galeria czynna jest w czwartki, soboty i niedziele (17.07, 21.08, 18.09) w godz. 11-15. W pozostałe dni tygodnia galeria jest nieczynna.

Aby wejść do galerii, należy zakupić bilet łączony do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią. Cena biletu normalnego - 10 zł, ulgowy - 7 zł.

Zwiedzanie grupowe:

  • w godzinach otwarcia Galerii Brama Wrocławska lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym +48 71 314 22 03
  • w innym terminie (co najmniej tydzień przed terminem).
  • maksymalna liczba zwiedzających to 15 osób.

Zwiedzanie indywidualne:

  • w godzinach otwarcia Galerii Brama Wrocławska, ostatnie zwiedzanie najlepiej rozpocząć 30 minut przed zamknięciem Galerii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto