Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bursy, internaty i akademiki w Bydgoszczy. Jak sobie radzą w rygorze pandemicznym? [zdjęcia]

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Akademiki UKW są dostępne dla studentów, pracują jednak w reżimie sanitarnym co oznacza m. in., że mogą przyjąć mniej studentów.
Akademiki UKW są dostępne dla studentów, pracują jednak w reżimie sanitarnym co oznacza m. in., że mogą przyjąć mniej studentów. Arkadiusz Wojtasiewicz
Bydgoskie bursy, akademiki i internaty mimo trudnej sytuacji działają – mieszkają w nich uczniowie i studenci, którzy z różnych powodów nie mogli albo nie chcieli wracać do domów.

Zobacz wideo: Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

W Bydgoszczy działają trzy szkolne bursy i trzy internaty (przy ZS Drzewnych, ZS Elektronicznych i przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Granicznej).

- Bursy i internaty szkół prowadzone przez Miasto Bydgoszcz pracują zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Kwaterowani są w nich uczniowie-sportowcy odbywający treningi, uczniowie uczestniczący w zajęciach praktycznych oraz praktykach zawodowych, uczniowie, którzy w miejscu zamieszkania nie mają dostępu do Internetu oraz uczniowie, którzy z uwagi na sytuacje losowe nie mają możliwości zamieszkania w domu rodzinnym – wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Wychowankowie muszą stosować się do zasad reżimu sanitarnego obowiązującego w placówce. Za pobyt płacą tylko ci, którzy przebywają w placówce, podobnie z wyżywieniem. Obecnie młodzież korzysta z przerwy świąteczno-noworocznej, a od 4 do 17 stycznia z ferii zimowych.

Jedni na urlopach, inni zmienili stanowiska

Nauczyciele-wychowawcy pełnili do tej pory całodobowe dyżury, zapewniając opiekę uczniom obecnym w bursie czy internacie. Pracownicy administracji i obsługi, z wyjątkiem osób przebywających na zwolnieniach lekarskich, realizują swoje obowiązki zgodnie z harmonogramem, wykonując prace remontowo-porządkowe, dbając o właściwe warunki sanitarne, przygotowując całodzienne wyżywienie. - Z uwagi na zwolnienia lekarskie mają miejsce przesunięcia stanowiskowe. Obecnie, ze względu na przerwę świąteczną oraz ferie zimowe, część pracowników korzysta z urlopów - informuje rzecznik.

W specjalnym trybie działa internat przy SOSW nr 3, który funkcjonuje cały czas, w różnych składach grup wychowawczych (wynikających z sytuacji losowych uczniów oraz specyfiki organizacyjnej Ośrodka - różne typy szkół tworzące Ośrodek i różne terminy wprowadzania pracy zdalnej), zapewniając wychowankom opiekę i realizację nauki zarówno zdalnej, jak i stacjonarnej.

Bydgoskie akademiki pełne, choć w połowie

Studenci spoza miasta również nie wyjechali z Bydgoszczy, a zainteresowanie miejscami w akademikach na początku roku akademickiego było spore.

- Planując przyjęcia studentów na nowy rok akademicki wiedzieliśmy, że musimy ograniczyć liczbę miejsc w domach studenckich. Tam, gdzie w tzw. węźle mieszkały dotychczas cztery osoby, w związku z obostrzeniami, mieszkać mogą dwie – podkreśla Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Nasze domy studenckie funkcjonują, studenci są na miejscu. To, że zajęcia odbywają się zdalnie niewiele tu zmienia, część studentów zdalnie uczy się w domach studenckich. Warto też zauważyć, że wielu studentów, także studiów dziennych, pracuje – także w czasach pandemii.

Ile kosztuje utrzymanie akademików i internatów?

Rzecznik dodaje, że utrzymanie domów studenckich będzie sporym kosztem po stronie uczelni. Mniej studentów zakwaterowanych (i opłacających) pobyt w akademikach przy niezmienionych właściwie kosztach stałych spowoduje, że uczelnia do akademików będzie musiała sporo dopłacić. Tym bardziej, że opłata za pobyt dla studentów wzrosła jedynie symbolicznie.

Z kolei miesięczne koszty utrzymania burs i akademików wynoszą około 736 tysięcy złotych. Ratusz zmieścił się jednak, mimo pandemii, w przyjętym na ten cel budżecie, planując wydać 9 milionów 164 tysiące złotych, a faktycznie wydając nieco mniej, bo 8 milionów 836 tysięcy złotych.

Siec Auchan "ustąpiła miejsca" na swoim parkingu, gdzie rośnie teraz salon Agata Meble.

Nowe markety w Bydgoszczy – nie wszystkie budzą entuzjazm w ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto