Bydgoscy logistycy na granicy z Białorusią. Nie na pierwszej linii, ale zapewniają kontenery, żywność, paliwo, drut kolczasty

Roman Laudański
Roman Laudański
st. szer. Anna Wolska
Udostępnij:
Logistycy z Bydgoszczy nie działają na pierwszej linii granicy z Białorusią, ale wspierają wojska operacyjne.

Od października żołnierze z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy przebywają w rejonie przygranicznym. Cały czas dostarczają kontenery mieszkalne dla żołnierzy, dowożą “concertinę” (drut ostrzowy rozstawiony wzdłuż granicy). Przygotowali także polowy punkt żywienia.

- Wszystko po to, aby wesprzeć wojska operacyjne, które czuwają nad bezpieczeństwem na granicy z Białorusią – informuje kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy 1 BLog. Przypomnijmy, na teren objęty stanem wyjątkowym nie mają wstępu dziennikarze. Informacji dostarczają nam prasowcy poszczególnych służb.

Do zadań logistyków należy m.in.: załadunek i dostawa drutu ostrzowego typu concertina oraz posterunków Hesco Bastion (to zestawy fortyfikacyjne dla żołnierzy. Można je wypełniać piaskiem, kamieniami, a nawet śniegiem. Wykorzystywane były m.in. w Iraku i Afganistanie). Ponadto logistycy przewożą kontenery mieszkalne i sanitarne (Wojsko na razie korzysta z namiotów, ale idzie zima, będą potrzebne kontenery. Ile? Z wypowiedzi szefów MON wynika, że na granicy z Białorusią może być ok. 15 tys. żołnierzy. Z pewnością trzeba będzie dostarczyć kilka tysięcy kontenerów). Żołnierzy trzeba nakarmić, to również zadane logistyków.

- Żołnierze 1BLog z Bydgoszczy od października przebywają w rejonie przygranicznym, a jedno z ich głównych zadań w ramach utworzonego zgrupowania zadaniowego jest utrzymanie ciągłości żywienia – dodaje kpt. Justyna Kwiatkowska. - Z magazynów Wojskowych Oddziałów Gospodarczych pobierają produkty, dowożą je do zgrupowania zadaniowego, przygotowują posiłki oraz wydają je w miejscu zakwaterowania żołnierzy jak i na posterunkach.

Mundury trzeba też czasami wyprać, a pojazdy wojskowe zatankować. “W strefie przygranicznej logistycy zorganizowali również punkt tankowania oraz zabezpieczają usługi pralnicze dla wojsk operacyjnych. W kontenerowych pralniach polowych, przekazanych wojsku w styczniu 2019 roku, można dziennie wyprać, wysuszyć i uprasować do 600 kg mundurów, bielizny, prześcieradeł poszewek i ręczników” – czytamy w komunikacie.

- Decyzją Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, gen. bryg. Artura Kępczyńskiego w rejonie przygranicznym powołane zostało logistyczne zgrupowanie zadaniowe, do którego siły i środki wydzielają jednostki podległe 1. Blog: 1. Batalionu Dowodzenia i Zabezpieczenia z Bydgoszczy, 1. Batalionu Logistycznego z Bydgoszczy, 2. Batalionu Logistycznego z Bydgoszczy, 3. Batalionu Logistycznego z Glewic, 1. Batalionu Składowania z Ciechanowa oraz 112. Batalionu Remontowego z Giżycka – wylicza kpt. Kwiatkowska.

“W związku z brakiem poprawy sytuacji bezpieczeństwa na granicy z Republiką Białorusi istnieje potrzeba dalszego wsparcia. Od soboty, 13 listopada br. logistycy codziennie pobierają kontenery mieszkalne i sanitarne z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz transportują na granicę polsko – białoruską. Tylko w pierwszym dniu przetransportowali 73 kontenery dla żołnierzy pełniących służbę w rejonie Michałowa. W kolejnych dniach dostarczono na rzecz 16 Dywizji Zmechanizowanej 150 kontenerów.

Polecamy także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie