Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy maturzyści odliczają już dni do matury, ale nie samą nauką żyje uczeń

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Maciej Kobusiński (z lewej) i Mikołaj Cyganek uczęszczali do klasy biologiczno-chemicznej w II LO w Bydgoszczy. Obaj maturzyści są zgodni, im bliżej matury, tym stres większy.
Maciej Kobusiński (z lewej) i Mikołaj Cyganek uczęszczali do klasy biologiczno-chemicznej w II LO w Bydgoszczy. Obaj maturzyści są zgodni, im bliżej matury, tym stres większy. Nadesłane
Obowiązek zasłaniania nosa i ust do momentu wejścia do sali, własne długopisy i butelka wody oraz odległość między stolikami 1,5 metra - maturzyści poznali szczegóły dotyczące zasad obowiązujących na egzaminach. Jak je oceniają Mikołaj i Maciej, którym towarzyszymy w cyklu maturalnym?

- Jak dobrze, że matury nie będziemy pisać w maseczkach - to reakcje Mikołaja Cyganka i Macieja Kobusińskiego, uczniów II LO w Bydgoszczy, którym w tym roku będziemy towarzyszyć na egzaminie dojrzałości. - Przygotowywałem się na różne warianty - dodaje Mikołaj. - Noszę okulary i w domu ćwiczyłem nawet pisanie arkuszy w maseczce. To dość niewygodne, dlatego cieszę się, że w sali będzie można ją zdjąć.

Stres daje o sobie znać

Mikołaj i Maciej kończyli klasę o profilu biologiczno-chemicznym. Obaj po maturze wybierają się na studia medyczne. Od 25. maja, tak jak inni tegoroczni maturzyści, będą mogli skorzystać z konsultacji z nauczycielami w szkole, bo resort edukacji dopuścił taką możliwość.

- Nie widzę takiej potrzeby, bo choć dla nas zakończył się już rok szkolny, to i tak mamy ciągły kontakt z naszymi nauczycielami - mówi Maciej Kobusiński. - Raczej skoncentruję się na nauce w domu i w razie potrzeby porozmawiam z nauczycielem zdalnie.

Podobnego zdania jest Mikołaj, który mieszka w Szubinie. Ma inne wątpliwości.

- Bardziej się martwię, żeby nie spóźnić się na maturę, bo czasem są korki na trasie, zwłaszcza jak wydarzy się jakiś wypadek - tłumaczy.

Im bliżej do matury, tym ze stresem bywa różnie.

- Czasem mój nastrój to prawdziwa sinusoida. Bywa, że nerwy dają trochę o sobie znać - śmieje się Mikołaj. - W sumie zdaję siedem egzaminów, bo oprócz podstawy z języka polskiego, matematyki i angielskiego, wybrałem rozszerzenia z biologii, chemii, fizyki i angielskiego. Najbardziej obawiam się biologii, bo tu trzeba wypracować wiedzę. Stres na pewno będzie przed językiem polskim, bo to pierwszy egzamin. Chciałbym, żeby wśród tematów pojawiły się „Dziady - część III”, ale raczej marne szanse, bo były rok temu na maturze i na próbnych. Pasowałyby mi też „Lalka”, Pan Tadeusz”. Najmniej chciałbym „Wesela”.

Wpasować się w klucz

Maciek, oprócz obowiązkowej podstawy, pisze też rozszerzenia z biologii, chemii i języka angielskiego.

- Najważniejsze to wpasować się w klucz - podkreśla absolwent II LO. - Przesunięcie matur o miesiąc wprowadziło u mnie pewne rozluźnienie i teraz trudno mi się zmobilizować. Oczywiście, robię powtórki, większość lektur z gwiazdką mam powtórzone. Na egzaminie z tego przedmiotu nie chciałbym „Ludzi bezdomnych” czy „Cudzoziemki”. „Lalka”, „Pan Tadeusz” mogą być, ale mi też najbardziej pasowałyby „Dziady - część III”, bo mamy je chyba najlepiej przerobione. Już wiem, że wybiorę rozprawkę, bo analiza wiersza wydaje mi się trudniejsza, a ja jestem zdecydowanie umysłem ścisłym. Tak jak Mikołaj uważam, że największym wyzwaniem będzie egzamin na poziomie rozszerzonym z biologii.

Nie samą nauką żyje maturzysta, dlatego Mikołaj w wolnych chwilach relaksuje się grając na pianinie. Z kolei Maciek spaceruje, gra na gitarze i rysuje. - To taki mój sposób na odprężenie - mówi.

Matura rozpocznie się 8. czerwca i potrwa do 2.9 czerwca. Uczniowie będą zdawać tylko egzaminy pisemne. Ustnych dla tegorocznych maturzystów nie będzie. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego zaplanowano na 8-14 lipca. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym młodzież pozna do 11. sierpnia. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8. września. Jego wyniki znane będą do 30. września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto