MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoska gwara i kultura, czyli Firtel Bydgoski

Marta Konkol
Marta Konkol
firtel bydgoski
firtel bydgoski Jarosław Pruss
Strona internetowa Firtel Bydgoski to zbiór gwary bydgoskiej, zdjęć, legend, zwyczajów i faktów z dziejów Bydgoszczy.


Legenda bydgoska o klątwie karmelitów


Firtel to określony teren, miejsce, zakamarek - bydgoszczanie mają swój Firtel Bydgoski. Mają też swoją gwarę, którą posługują się na co dzień i która odróżnia ich od mieszkańców pozostałej części Polski.

W połowie września Damian Karaszewski wpadł na pomysł, aby zorganizować akcję pod nazwą "Ratowanie gwary bydgoskiej". Na Facebooku fanpage o tej nazwie polubiło prawie 1200 osób, które w sposób czynny przyczyniły się do rozwoju strony. Internauci dzielili się słowami, które znają z dzieciństwa, którymi się posługują, albo które zasłyszeli od znajomych i rodziny. Przy udziale wielu osób kilka dni temu powstał wreszcie Słowniczek Gwary Bydgoskiej.

Dukane kartofle, reklamówka, szneka z glancem i wichajster - tak właśnie mówi się w Bydgoszczy na puree ziemniaczane, siatkę na zakupy, drożdżówkę w glazurze i coś, co trudno nazwać. Niektóre z tych słów są pochodzenia niemieckiego, co wynika z historii naszego miasta. Dawniej mieszkało tu wielu Niemców.

Na stronie firtelbydgoski.blogspot.com zawarte są nie tylko słowa należące do gwary bydgoskiej, ale także zdjęcia, fakty historyczne, bydgoskie zwyczaje i legendy. Jest legenda o klątwie karmelitów, o tym, jak Napoleon zawitał do Bydgoszczy i jest też najnowsza legenda miejska dotycząca Focusa.

Strona ciągle się rozwija, oprócz informacji nadsyłanych przez Internautów, czy znalezionych w Internecie, autor wykorzystuje również archiwa niemieckie i strony zagraniczne.

- Nie zliczę, ile godzin spędziłem w poszukiwaniu materiałów, bo spędziłem wiele... I nadal ich szukam, nadal znajduję, sporo czeka na zredagowanie i wrzucenie - pisze Damian Karaszewski.

Równolegle prowadzi on na Facebooku stronę Bydgoszcz podczas okupacji, na której zamieszcza archiwalne zdjęcia, informacje, wiadomości o życiu codziennym i ciekawostki z okresu 1939-1945.

- Celem tej działalności jest dbałość o pamięć. By dziedzictwo naszego miasta nie zostało zapomniane, jego historia, tradycje, mowa... I sam mam z tego niezłą "frajdę", z tego szukania ciekawostek i pisaniu o nich - dodaje Karaszewski.

Zobacz też:


Lodowiska w Bydgoszczy

Ferie zimowe w Bydgoszczy

WOŚP 2013 w Bydgoszczy

Premiery kinowe 2013
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
ť dodaj artykuł
ť dodaj zdjęcia
ť dodaj wydarzenie
ť dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto