Bydgoska medalowa zdobycz na MP w l.a. [podsumowanie, zdjęcia]

Paweł Relikowski, Andrzej Banaś, Tomasz Czachorowski, Facebook
8 medali zdobyli lekkoatleci z Bydgoszczy na rozegranych w Radomiu 95. PZLA Mistrzostwach Polski seniorów. 7 krążków wywalczyli lekkoatleci Zawiszy, jeden BKS.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw Zawisza Bydgoszcz zajął 3. miejsce (4-2-1), BKS Bydgoszcz 13. miejsce (1-0-0), MKS Inowrocław 26. miejsce (0-1-0).

W klasyfikacji punktowej Zawisza na 6. miejscu (342,5), 23. było BKS (66,0), 42. MKS Inowrocław (35,0).

W klasyfikacji medalowej województw Kujawsko-Pomorskie było drugie - 12 (55-2), w klasyfikacji punktowej województw - siódme (572 pkt).

Dwa medale zawiszanie wywalczyli już pierwszego dnia mistrzostw, czyli w piątek. Złoto w konkursie skoku o tyczce zdobył Paweł Wojciechowski.

Pod nieobecność Piotra Liska (oczekiwał narodzin córki i towarzyszył żonie w szpitalu) bydgoszczanin skoczył 5.71 m zapewniając sobie czwarty tytuł w karierze (jego najlepszy wynik na MP).

Srebrny medal wywalczył Robert Sobera (też 5,71), brąz dla Damiana Tomalika (4,80).

- Dzisiaj skakałem trochę ze strachem, ale pan psycholog kazał korzystać z tego, że strach jest moim narzędziem. I dzisiaj się udało - mówił na gorąco po konkursie dla TVP Sport Paweł Wojciechowski, który już w niedzielę razem z żoną zasiadł na trybunie głównej stadionu przy Sportowej, by obserwować jazdę żużlowców Zooleszcz Polonii Bydgoszcz z Wilkami Krosno.

Na 6. i 7. miejscu z wynikiem 4.60 m rywalizację w konkursie tyczkarzy ukończyli inni zawiszanie Sebastian Chmara i Mateusz Budziszewski. Konkurs nie udał się trenującemu często z Wojciechowskim Mateuszowi Jerzemu, który nie zaliczył żadnej wysokości.

Drugi krążek dorzuciła powracająca na bieżnie po urodzenia synka Marika Popowicz-Drapała. Sprinterka w biegu na 100 m musiała uznać Ewy Swobody. Wynik osiągnięty przez Marikę – 11.50 – to jej najlepszy rezultat w sezonie.

Na 8. pozycji finał ukończyła Katarzyna Sokólska. Natasza Weiland i Katarzyna Tuniewicz odpadły w eliminacjach.

Sprinterki Zawiszy (Sokólska, Weiland, Popowicz-Drapała) wzmocnione wieloboistką Adrianną Sułek pokazały klasę następnego dnia, wygrywając sztafetę 4×100 m.

Bydgoszczanki osiągnęły czas 44.94 i zdecydowanie pokonały akademiczki z Wrocławia (45.69) oraz sztafetę radomską (45.71).

W skoku o tyczce dublet dla Zawiszy. Gdy do pierwszej próby w konkursie skoku o tyczce szykowała się Kamila Przybyła była już pewna zwycięstwa. Rywalki przegrały z poprzeczką zawieszoną na 4.00 – z wynikiem 3.80 srebro podzieliły między siebie Victoria Kalita oraz Agnieszka Kaszuba.

Przybyła złoto zapewniła sobie po pokonaniu 4.10 – sztuki tej dokonała dopiero w trzeciej próbie. Później mistrzyni Polski bez problemu uporała się z wysokością 4.25, a konkurs zakończyła nieudanymi próbami na 4.35.

Marcin Lewandowski, świeżo po przylocie z Paryża gdzie na mityngu Diamentowej Ligi czasem 3:31.95 ustanowił rekord Polski, sięgnął po złoto krajowego czempionatu na dystansie 1500 metrów.

Na ostatniej prostej mocno atakował go Mateusz Borkowski, ale doświadczony „Lewy” nie dał się wyprzedzić i wygrał z czasem 3:57.60. Wicemistrz kraju uzyskał 3:58.01. Brązowy medal wybiegał Adam Włodarczyk – 3:59.59.

- Po tym biegu w Paryżu było dużo emocji, nie mogłem zasnąć, w sumie spałem dwie godziny, a potem lot do Polski. Jestem cały poharatany na łydkach, nie dałem się szyć lekarzom, bo bardzo zależało mi na starcie w mistrzostwach Polski. Jestem żołnierzem Wojska Polskiego, jak rozkaz, to rozkaz. Przyleciałem, wystartowałem w Radomiu i wygrałem - powiedział Marcin Lewandowski, który w Radomiu został przywitany przez kibiców aplauzem.

Ostatni medal dla Zawiszy wywalczył Mateusz Sieradzki, który był trzeci w biegu na 800 m.

Pecha mieli Remigiusz Olszewski (100 m) i Kacper Schubert (110 m ppł). Obaj zaliczyli falstarty w finałowych biegach i zostali zdyskwalifikowani.

A teraz o innych bydgoskich medalistach...

W sobotę złoto po fantastycznym biegu na 400 metrów dla Igi Baumgart-Witan. Zawodniczka BKS Bydgoszcz uzyskała 51,48 i wyprzedziła Annę Kiełbasińską (51,51 - rekord życiowy) i Justynę Święty-Ersetic (51.63).

- Przed startem mówiłyśmy między sobą, że nasz finał może być jednym z najciekawszych wydarzeń całych mistrzostw. I żałowałyśmy, że będziemy mogły go obejrzeć, bo musimy w nim wystartować - oznajmiła na mecie ze śmiechem przed kamerami TVP Sport Iga Baumgart-Witan.

Srebrny medal zdobył w skoku wzwyż Norbert Kobielski, ale mimo że trenuje on na obiektach CWZS Zawisza i studiuje w Bydgoszczy, to jednak startuje w barwach MKS Inowrocław. Wygrał Sylwester Bednarek (obaj po 2,16 m), trzeci Bartłomiej Bedeniczuk (2.12).

96. PZLA Mistrzostwa Polski odbędą się pod koniec czerwca 2020 roku we Włocławku. Będą ostatnią szansą na zdobycie wskaźnika uprawniającego do startu w 32. Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.