MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoski chór Medici Cantares w teledysku „Human” z ważnym przesłaniem w czasach pandemii [wideo]

Justyna Tota
- Ten teledysk powstał po to, by pomóc - mówi nam lek. dent. Natalia Kazimierczak, jedna z chórzystek Medici Cantares z Bydgoszczy. Chór śpiewa „Human”, by pokrzepić na duchu walczących od ponad pół roku z koronawirusem pracowników ochrony zdrowia, pokazując, że to też tylko ludzie, mierzący się ze swoimi słabościami i obawami o swe rodziny. Teledysk jest także apelem, by ozdrowieńcy Covid-19 oddawali osocze, żeby ratować życie innym. Tłem jest Bydgoszcz z ratownikami medycznymi i lekarzami w roli głównej.

Zobacz wideo: Takie są zasady bezpieczeństwa na zakupach

„Jestem tylko człowiekiem” śpiewa Chór Medici Cantares z Bydgoszczy w swym najnowszym teledysku, w którym wykonuje piosenkę „Human” Rag’n’Bone Man (cover Doctors Female Choir).

„Human” dla medyków i pacjentów

- Kiedy nagrywałyśmy ten teledysk w sierpniu, miałyśmy jedno przesłanie: POMÓC. Wesprzeć pracowników ochrony zdrowia, którzy mimo „letniej odwilży” zachorowań na Covid-19 nadal borykali się z wieloma problemami: począwszy od braku maseczek czy przyłbic poprzez brak jasnego protokołu postępowania, skończywszy na wirusie, o którym wiemy coraz więcej, ale wciąż nie to jak skutecznie go pokonać. Chcemy też wesprzeć pacjentów, dlatego tym teledyskiem prosimy o oddawanie osocza przez ozdrowieńców, bo jest to szansa dla wielu chorych ludzi - mówi Natalia Kazimierczak, lekarz dentysta ortodonta, jedna z chórzystek Medici Cantares.

O tym, jak skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, by oddać osocze ozdrowieńca, podajemy na końcu artykułu. Również sam Chór Medici Cantares z Bydgoszczy służy informacją.

- Jeśli ktoś ma pytania, jak i gdzie oddać osocze, służymy pomocą. Odpowiemy na pytania w mediach społecznościowych (np. na profilu Facebooku Medici Cantares ) – dodaje lek. dent. Natalia Kazimierczak.

Wojnę z wirusem wygramy, gdy będziemy sobie pomogać

Obecna sytuacja związana z pandemią Covid-19 jest coraz trudniejsza. W Polsce, ale także innych krajach europejskich, wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 jest rekordowy.

- Dziś każda pomoc jest niezwykle ważna. To, co obecnie dzieje się, to jest wojna - wojna z wirusem. Musimy się zjednoczyć, bo tylko razem tę wojnę wygramy. Jeżeli będziemy teraz się kłócić, dzielić, przegramy. Muzyka zawsze była i jest ponad podziałami, dlatego mamy ogromną nadzieję, że teledysk ze swoim przesłaniem trafi do wszystkich w tym trudnym czasie – podkreśla lek. dent. Natalia Kazimierczak.

Nie hejtujcie, wszyscy jesteśmy tylko ludźmi

Chwile słabości i zwątpienia przeżywają wszyscy, także pracownicy ochrony zdrowia, którzy na początku pandemii byli w naszym kraju podziwiani i oklaskiwani jako bohaterzy walczący na pierwszej linii frontu z koronawirusem. A potem, na tych samych ludzi, zaczął wylewać się publicznie hejt.

- Hejt, z którym trudno nam się pogodzić, bo pracownicy ochrony zdrowia to także ludzie, którzy mają swoje rodziny. My też przeżywamy własne tragedie związane z Covid-19 i nie tylko. Prosimy, by o tym pamiętać. O tym opowiada też nasz teledysk - mówi lek. dent. Natalia Kazimierczak i w rozmowie z nami przywołuje, m.in., tragiczną śmierć sprzed kilku dni ratownika medycznego i dyspozytora medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy - Grzegorza Piórkowskiego:

- Grzegorz, nasz kolega, zginął w trakcie wykonywania swej misji. Jechał na motoambulansie, by pomóc człowiekowi. Jesteśmy myślami z Nim i z Jego Rodziną.

Nastój frustracji wśród społeczeństwa nie od dziś przenosi się na fora internetowe. Nasza rozmówczyni przyznała, że nawet chór miał chwilę zwątpienia, gdy po opublikowaniu teledysku (23 października br.) wśród masy pozytywnych komentarzy, pojawił się także hejt, ale...

- Dalej będziemy działać, dalej będziemy pomagać! Ja, jako dentysta, nadal będę przyjmować swoich pacjentów, bo czuję się za nich odpowiedzialna, tak samo jak moi znajomi - wyznaje lek. dent. Natalia Kazimierczak.

Śpiewają nie tylko lekarki

Chór Medici Cantares to chór żeński, od 2011 roku działa przy Izbie Lekarskiej w Bydgoszczy obecnie pod dyrekcją Joanny Krause - absolwentki dyrygentury bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Chór na czele z prezes dr Hanną Śliwińską tworzą go głównie lekarki, mające praktykę zawodową w całej Polsce. Wśród nich są (i widzimy je w teledysku) panie lekarze: anestezjolodzy, kardiolog, laryngolodzy, ginekolog, położna, stomatolodzy, pielęgniarki anestezjologiczne, ratowniczka medyczna, diagnosta laboratoryjny…

- W naszym chórze są także studentki medycyny oraz miłośniczki muzyki, które po prostu chcą śpiewać - podpowiada nam lek. Natalia Kazimierczak, dodając, że chór jest otwarty na każdego, także na męskie głosy.

- Mamy dużo przyjaciół, również ze środowiska muzycznego, którzy dzieląc się z nami swoimi wskazówkami, pomogli nam przy realizacji teledysku, w którym pokazaliśmy też kawałek naszej Bydgoszczy - dodaje lek. dent. Natalia Kazimierczak.

Dodajmy, że partie chóru nagrano we wnętrzach nowo odrestaurowanej Fabryki Lloyda. Fabułę teledysku nagrano z udziałem ratowników medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Są także ujęcia z pracy medyków Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela.

Kto i gdzie może zgłosić się, by oddać osocze w walce z Covid-19?

Osoby w wieku od 18 do 60 lat, które chorowały na COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i zostały uznane za zdrowe, proszone są o zgłoszenie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, dzwoniąc pod jeden z numerów telefonów:

  • 52 322 18 73
  • 52 322 18 71
  • 604 972 100

Podczas rozmowy telefonicznej wstępnie ocenione zostanie, czy nie ma przeciwwskazań, abyście mogli oddać osocze, następnie zostanie ustalony dogodny termin i miejsce pobrania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto