Bydgoski Pakt dla Kultury podpisany

(gaz)
Pakt zawarty został pomiędzy:władzami miasta Bydgoszczy reprezentowanymi przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego Przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy Romana Jasiakiewicza oraz Stroną Społeczną reprezentowaną przez Obywatelską Radę ds. Kultury

W środę 7 grudnia 2011 został podpisany Bydgoski Pakt dla Kultury. Umowę wieńcząca prace Bydgoskiego Kongresu Kultury podpisały władze miasta i przedstawiciele Obywatelskiej Rady ds. Kultury. To pierwsza w Polsce społeczna, oddolnie stworzona umowa, umożliwiająca artystom i animatorom kultury realne współzarządzanie kulturą miejską. Bydgoski Pakt ma szanse stać się przykładem wytyczającym nowe standardy w sferze rozwoju kultury w polskich miastach.

Jako pierwsze z polskich miast podpisujemy takie porozumienie mówił przewodniczący Obywatelskiej Rady Kultury reżyser teatralny Paweł Łysak, podczas środowego podpisania paktu w sali obrad Rady Miasta. Podpisujemy ten dokument w imieniu mieszkańców i dla mieszkańców. Adresatem naszych działań są przede wszystkim odbiorcy dodał.

Pakt jest pierwszą w Polsce umową społeczną dotyczącą zarządzania kulturą, w takiej skali oddającą realny wpływ na jej kształtowanie twórcom, teoretykom i animatorom życia kulturalnego. Prezydent Bydgoszczy i Rada Miasta zrzekli się w Pakcie świadomie, na rzecz strony społecznej, niektórych praw dotychczas zarezerwowanych przez polski system samorządowy wyłącznie dla urzędników i radnych. Reprezentanci środowisk kultury zgrupowani w Obywatelskiej Radzie dzięki Paktowi będą mieli wpływ na zasady zarządzania kulturą w mieście oraz na tworzenie nowej miejskiej strategii rozwoju, noszącej nazwę Masterplanu dla Kultury Bydgoskiej.

Wśród konkretnych regulacji zapisanych w umowie znalazły się m.in. możliwość współtworzenia przez stronę społeczną regulaminu przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym w sferze kultury, partycypację obywatelską w procesie tworzenia budżetu miasta oraz zasad kontroli wydatkowania środków na kulturę. Prezydent Bydgoszczy zobowiązał się też do powołania Zespołu Roboczego ds. Tworzenia Masterplanu, której stworzenie było głównym postulatem bydgoskiego Kongresu.

Jako pierwsze miasto w Polsce, Bydgoszcz podniesie, inaczej niż pozostałe polskie samorządy nakłady na kulturę w roku 2012 i latach następnych o nie mniej niż milion złotych w każdym roku.
Pakt zawiera cele i narzędzia. Swymi działaniami stworzymy zupełnie nowy, nieznany dotąd model zarządzania kulturą, zarówno w skali miasta, jak i kraju mówił podpisując Pakt prezydent Rafał Bruski. I dodawał: Pionierom i odkrywcom nigdy nie jest łatwo, ale bycie pierwszym zawsze sprawia wielką satysfakcje. Nie może nam się nie udać.

Rada miasta świadomie podejmuje decyzję o rezygnacji z części praw i kompetencji. Pakt ma bowiem pozwolić nam mówić jednym głosem o problemach i potrzebach. To wielki krok na rzecz społeczeństwa obywatelskiego dodawał przewodniczący Rady Miasta Roman Jasiakiewicz

Marzena Matowska, Pełnomocnik Prezydenta ds. Kultury i szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy podkreślała znaczenie niezwykłej atmosfery jaka zapanowała w bydgoskich środowiskach kulturalnych od czasu Kongresu: Mogłam doświadczyć poczucia, że uczestniczy się w czymś historycznym dla miasta. Aktu osobistego rozumienia demokracji i obywatelskości. Marką Bydgoszczy staje się powoli debata, otwartość na obywateli i partycypacja dodała przemawiając do radnych.

Tekst Paktu uroczyście odczytała Radzie Miasta, członkom ORK i mediom Olga Marcinkiewicz, ekspert ds. kultury przy Komisji Europejskiej, autorka koncepcji programowej Bydgoskiego Kongresu Kultury oraz tekstu podpisanego dzisiaj porozumienia.

Sygnatariusze zadecydowali, że jeden podpisany egzemplarz Paktu złożony zostanie w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Jednocześnie Urząd Miasta otworzył na swojej stronie internetowej witrynę umożliwiającą zodpisanie się pod Paktem każdemu zainteresowanemu internaucie:

TREŚĆ PAKTU:

Świadomi tego, że kultura musi być przedmiotem szczególnej odpowiedzialności władz samorządowych i obywateli, że prawo do kultury zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jest prawem do pełnego rozwoju zarówno poszczególnych mieszkańców jak i całego miasta; realizując przyjętą przez Radę Miasta Bydgoszczy „Agendę 21 dla Kultury”, zapewniającą kulturze kluczowe miejsce w polityce miasta, postanawiamy wspólnie działać na rzecz rozwoju Bydgoszczy, budowy jej kapitału kulturowego i społecznego; stworzenia obywatelskiego modelu zarządzania kulturą, opartego na odpowiedzialnym uczestnictwie społecznym.

Strony zgadzają się, że:

I
Przyszłość Bydgoszczy zależy od wolnych, twórczych, szanujących się i rozumiejących wzajemnie obywateli. To kultura buduje poczucie wspólnoty, tożsamości, przynależności
i dumy mieszkańców Bydgoszczy. Jest ona niezbędnym czynnikiem rozwoju, kreatywności, przedsiębiorczości, a także aktywności obywatelskiej. Kultura powinna zatem ożywiać
i napędzać rozwój naszego miasta, inspirować do uczestnictwa, kreatywności, rewitalizacji oraz współpracy.

II
Powszechne i świadome uczestnictwo mieszkańców w kulturze jest jednym
z najważniejszych czynników rozwoju społecznego i ekonomicznego miasta. Poziom i dostęp do kultury decydują o jakości życia mieszkańców. Tworzenie równych szans dostępu do kultury, rozwój dziedzictwa kulturowego, rozwój infrastruktury kultury oraz kreowanie przestrzeni miejskiej i przestrzeni społecznej jako przestrzeni kultury powinno być priorytetem polityki Samorządu Bydgoszczy.

III
Bydgoszcz potrzebuje nowoczesnej, spójnej wizji rozwoju, zdefiniowania wspólnych celów oraz skutecznych narzędzi do ich realizacji, a także ewaluacji. Polityka kulturalna powinna być spójna z polityką społeczną, polityką promocji i edukacji oraz planami urbanistycznymi. Aby sprostać wyzwaniom przyszłości, winna brać pod uwagę przemiany społeczne, rosnącą mobilność ludzi, zmieniające się sposoby uczestnictwa w kulturze oraz indywidualizację postaw. Dostrzegamy potrzebę wprowadzenia nowoczesnych programów kulturalnych, poprawy jakości edukacji i nauki, kształcenia w zakresie kultury współczesnej, powszechnego dostępu do zasobów kultury, bibliotek, mediatek i wielofunkcyjnych ośrodków kultury oraz wysokiej jak

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3