Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoski ratusz zrezygnował z oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Bydgoski urząd miasta zrezygnował z korzystania z oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky. Zrobił to jeszcze zanim rząd ogłosił listę podmiotów objętych w Polsce sankcjami, na której Kaspersky też się znalazł.
Bydgoski urząd miasta zrezygnował z korzystania z oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky. Zrobił to jeszcze zanim rząd ogłosił listę podmiotów objętych w Polsce sankcjami, na której Kaspersky też się znalazł. Pexels/archiwum Polska Press
Bydgoski Urząd Miasta zrezygnował z korzystania z oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky. Zrobił to jeszcze zanim rząd ogłosił listę podmiotów objętych w Polsce sankcjami, na której Kaspersky też się znalazł.

Zobacz wideo: Złodzieje specjalizujący się w kradzieżach Nissanów Qashqai zatrzymani

od 16 lat

Bydgoskie władze zdecydowały o rezygnacji z antywirusowego oprogramowania rosyjskiej firmy Kaspersky, zanim znalazła się ona na opublikowanej pod koniec kwietnia liście rosyjskich podmiotów objętych w Polsce rządowymi sankcjami.

Program Kaspersky był używany przez Urząd Miasta Bydgoszczy co najmniej od 2011 roku.

- Rozwiązanie to zostało wybrane przez ówczesnego dyrektora Wydziału Informatyki jako topowe rozwiązanie na rynku, potwierdzone licznymi testami bezpieczeństwa przez niezależne organizacje międzynarodowe w zakresie ochrony stacji końcowych, oferujące najwyższą funkcjonalność za konkurencyjną cenę. Przez ponad 10 lat funkcjonowania zapewniało skuteczną ochronę styku użytkownika z systemami informatycznymi dla 1300 stacji końcowych - informuje Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy.

Niemcy, Włosi i Amerykanie przestrzegali

Przypomnijmy, że przed używaniem rosyjskiego oprogramowania przestrzegał Niemiecki Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji - BSI. Jego zdaniem, korzystający z programów Kaspersky mogą być narażeni na ataki hakerskie ze strony Federacji Rosyjskiej. Podobne ostrzeżenia wydały m.in. Włoska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Amerykańska Federalna Komisja Komunikacji.

– Analiza rynku i rozmowy z czołowymi dostawcami systemów AV, za zgodą Prezydenta Miasta, doprowadziły do wyłonienia nowego dostawcy systemu związanego z bezpieczeństwem – informuje Tomaszewski. - Po agresji Rosji na Ukrainę podjęliśmy również szereg dodatkowych działań zmierzających do ograniczenia ewentualnego cyberataku oraz zintensyfikowaliśmy prace związane z realizowanymi projektami, mającymi bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo danych oraz stabilny dostęp do systemów i usług.

Kosztowne cyberbezpieczeństwo

Oprogramowanie Kaspersky nie było za darmo. Corocznie ratusz musiał kupować licencję na jego użytkowanie. W 2016 roku na programy antywirusowe rosyjskiej firmy Urząd Miasta Bydgoszczy wydal prawie 64 tysiące złotych, rok temu tyle samo. Potem ceny poszły w górę - od 65,5 tys. zł w 2018 roku do ponad 67 tys. zł rok temu.

Wydział Informatyki bydgoskiego ratusza nie zajmuje się jedynie Urzędem Miasta, ale także wieloma miejskimi jednostkami - na podstawie podpisanych umów nadzoruje Bydgoskie Biuro Finansów Oświaty, Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego, Straż Miejską czy Bydgoskie Centrum Informacji. - Bezpieczeństwo teleinformatyczne potrzebuje ciszy, stąd nie informujemy o konkretnych rozwiązaniach sprzętowych czy programowych, choć wiele można niestety wywnioskować z przeprowadzonych przetargów i zakupów - przyznaje skarbnik Bydgoszczy.

Janusz Popielewski, dyrektor Wydziału Informatyki UMB, zaznaczał niedawno: - Z całą pewnością nigdy nie możemy powiedzieć, że nie zostaliśmy zaatakowani. Możemy powiedzieć, że nie wykryliśmy żadnego ataku. Jako duża korporacja stosujemy zabezpieczenia i procedury, nie mamy jednak zespołu ds. cyberbezpieczeństwa, który mógłby proaktywnie reagować na zagrożenia.

Zabezpieczenia centralne

Zupełnie inaczej przed atakami hakerskimi są zabezpieczane urzędy i instytucje państwowe, np. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki czy Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. W praktyce w dużej części odpowiada za nie Warszawa. - Ze względu na bezpieczeństwo nie będziemy na ten temat udzielać żadnych informacji - mówi Tomasz Wiśniewski, rzecznik KPUW.

Tymczasem mnożą się próby wyłudzeń danych osobowych. Jak informuje Ministerstwo Finansów, oszuści tym razem podszywają się pod pracowników „skarbówki” i zbierają informacje, m.in. drogą telefoniczną. Co trzeci Polak w ciągu ostatnich sześciu miesięcy doświadczył co najmniej jednego z zagrożeń związanych z cyberprzestrzępczością.

Po szkole KGB

Kaspersky Lab powstał w 1997 roku, założył go Jewgienij Kaspierski, absolwent Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB. W związku z przeszłością J. Kaspierskiego oraz technicznymi możliwościami oferowanymi przez jego szeroko rozpowszechnione produkty, od 2017 r. oprogramowanie Kaspersky Lab jest zakazane w systemach federalnych USA. Aktualnie ostrzeżenia przed zagrożeniem stwarzanym przez produkty Kaspersky Lab zostały wydane również przez organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Litwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoski ratusz zrezygnował z oprogramowania antywirusowego rosyjskiej firmy Kaspersky - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto