Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoski sport w żałobie. Nie żyje lekkoatleta Zawiszy Bydgoszcz

LPN
Od lewej: Krzyszkowiak, Bruszkowski, Jochman
Od lewej: Krzyszkowiak, Bruszkowski, Jochman Fot. https://zawisza.bydgoszcz.pl
W wieku 85 lat zmarł Marian Jochman, członek wielkiego Wunderteamu przełomu lat 50. i 60. XX wieku - taką informację podał oficjalny profil facebookowy CWKS Zawisza Bydgoszcz.

Zobacz wideo: Podsumowanie rundy zasadniczej LOTTO Superligi tenisa stołowego mężczyzn

Marian Jochman był specjalistą od biegów długich. Rywalizował o prymat w Europie ze Zdzisławem Krzyszkowiakiem i Kazimierzem Zimnym (wszyscy reprezentowali Zawiszę). W 1958 roku osiągnął swój najlepszy czas na dystansie 5 km: 13:54,6. Mimo, że wówczas był to 6. najlepszy rezultat w Europie, nie pojechał na tak udane dla Polski mistrzostwa Europy do Sztokholmu. Każdy kraj mogło reprezentować bowiem w poszczególnych konkurencjach tylko 2 zawodników. Na "nieszczęście" dla Jochmana to była era Krzyszkowiaka i Zimnego. I dokładnie w tej kolejności stanęli na najwyższych stopniach podium. Krzyszkowiak wygrał z czasem 13.53,4, a drugi na mecie Zimny był wolniejszy o niemal 2 sekundy. Kolejny biegacz – Anglik Gordon Pirie – minął linię mety o blisko… 8 sekund później.

Trzy tygodnie przed ME w Sztokholmie odbył się pamiętny mecz Polska – USA na Stadionie Dziesięciolecia. W obecności 100 tys. widzów Marian Jochman, w biegu na 5000m, zajął drugie miejsce. Przegrał tylko z Zimnym. Być może właśnie ta kolejność zaważyła o powołaniu na ME. Ogółem, w meczach międzypaństwowych Jochman reprezentował Polskę 15-krotnie (1957–1961), 4 razy wygrał swój bieg.

W 1959 roku był drugi podczas British Games w Londynie w biegu na 1 milę. W tym samym roku zdobył swój jedyny tytuł mistrza Polski na stadionie – w biegu na 1500 m. Warto dodać, że w latach 1957–1960 był cztery razy z rzędu najlepszy w Polsce w biegach przełajowych na dystansie 3 km.

Jochman to olimpijczyk z Rzymu z 1960 roku; nie przebrnął eliminacji na 5 km (8. miejsce w swoim przedbiegu).

Zdobył osiem medali mistrzostw Polski. Jedyne złoto na stadionie wywalczył w biegu na 1500 metrów (Gdańsk 1959).

W 1965 roku zakończył sportową karierę. Później ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu. Odznaczony m.in. brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł 27.12.2020 roku.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto