Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Węzeł Wodny. Weź udział w dyskusji

(gaz)
Stanisław Gazda
Czy mieszkańcy Bydgoszczy gotowi są zaangażować się w działania związane z Bydgoskim Węzłem Wodnym? Co wyznacza granice ich zainteresowania? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy kolejnej dyskusji panelowej i badań fokusowych. 17 lutego o godz. 17.00 w APK WSG.

Mając w Bydgoszczy wyjątkowy przywilej życia nad Wisłą, Brdą i Kanałem Bydgoskim warto też zastanowić się, czy bydgoszczanie są świadomi swojego bogactwa? Jakie są oczekiwania mieszkańców, dotyczące tej wyjątkowej przestrzeni?

Przygotowane przez Pracownię Projektów WSG badania fokusowe mają pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące znaczenia terenów nadrzecznych w opinii mieszkańców Bydgoszczy oraz lokalnych środowisk opiniotwórczych.

Rewitalizacja terenów nadwodnych jest jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat i jedną z tendencji rozwojowych europejskich miast. Tak zwane fronty wodne są hitem realizacyjnym wielu miast Europy Zachodniej, a popularność ich silnie oddziałuje na miasta Europy Środkowej i Wschodniej. Obecność wody w mieście, wizualny kontakt z wodą zwiększa jego atrakcyjność oraz wpływa na poprawę codziennego życia.

Bydgoszcz ma duże możliwości związane z położeniem nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim, istnieniem sprawnej infrastruktury w postaci budowli hydrotechnicznych (śluzy, jazy, nabrzeża) oraz obiektów takich jak spichrze, młyny, stocznie, które nie są w pełni wykorzystane choć od kilku już lat doceniane. Tereny nadrzeczne to dla Bydgoszczy obszary o szczególnym znaczeniu. Obejmują wiele miejsc niepowtarzalnych takich jak Wyspa Młyńska, ujście Brdy do Wisły, Kanał Bydgoski z systemem śluz, świadczących o tożsamości miasta, o dawnym związku miasta z rzeką. Walory te stanowią ważne europejskie dziedzictwo gospodarki wodnej, które w okresie postindustrialnym w coraz w większym stopniu uznawane jest za istotny czynniki konkurencyjności miast, i ich tożsamości. W Bydgoszczy rewitalizacja terenów nadrzecznych mogłaby stać się elementem wspierającym rozwój miasta, przyczynić się do osiągnięcia nowego stanu jakościowego znaczącej przestrzeni miejskiej, a przede wszystkim przyczynić się do określenia nowego profilu rozwojowego Bydgoszczy.

Proces rewitalizacji może zwiększyć jego atrakcyjność, umocnić specyficzny dla Bydgoszczy charakter zabudowy przeciwstawiając się tendencjom jej uniformizacji oraz ściągnąć do siebie inwestycje inteligentne i trwałe. Rozwiązania tworzone w procesie rewitalizacji powinny być wyprowadzane z przekształcanej, istniejącej przestrzeni. Nadwodna przestrzeń w długim procesie rewitalizacji powinna być badana, analizowana i oceniana. Jest to przestrzeń pełna przedmiotów, znaków i ludzi, które razem tworzą historię miejsca. Rewitalizacja powinna być skierowana na uruchomienie potencjałów, wartości lokalizacji, walorów przestrzennych i funkcjonalnych zdegradowanego obszaru oraz odzyskanie wartości gruntu. Poprzez rewitalizację terenów nadrzecznych należy dążyć do utworzenia unikalnego krajobrazu miejskiego, wyrażającego „genius loci” miasta i podkreślającego jego charakter. Utrzymanie charakteru środowiska miejskiego, oraz umocnienie ciągłości tożsamości miasta, będącej istotną wartością, jest wymogiem w dynamicznie rozwijającym się świecie

Pracownia Projektów Rewitalizacji oraz Pracownia Analiz Społecznych i Rynkowych WSG realizuje cykl pięciu paneli dyskusyjnych na temat rozwoju i rewitalizacji terenów nadwodnych w Bydgoszczy. Celem jest poznanie opinii rożnych środowisk na temat roli i znaczenia rzeki oraz terenów nadwodnych w mieście, poznanie stosunku lokalnych społeczności do działań rewitalizacyjnych podejmowanych przez władze miasta, a przede wszystkim identyfikacja potrzeb i oczekiwań mieszkańców Bydgoszczy w zakresie użytkowania i zagospodarowania miejskich terenów nadwodnych. Jest to wspólna praca i dyskusja w grupie 8-12 osób prowadzona przez moderatora. Ważne są szczere odpowiedzi, własna ocena w odniesieniu do omawianego zagadnienia, aktywny udział, zaangażowanie. W dyskusji udział wezmą mieszkańcy Bydgoszczy, środowiska wodniackie, organizacje pozarządowe. Na temat rewitalizacji terenów nadwodnych wypowiedzą się także przedstawiciele administracji publicznej z różnych sektorów, odpowiedzialni za rewitalizacje tych terenów, a także zaproszeni eksperci oraz środowiska opiniotwórcze.

Cykl ten jest częścią programu popularno-naukowego realizowanego przez Pracownię Projektów Rewitalizacji WSG oraz badań własnych prowadzonych w ramach pracy doktorskiej dotyczącej rewitalizacji miejskich terenów nadwodnych przygotowywanej w Instytucie Geografii Społeczno – Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Wyniki dyskusji będą wykorzystywane w celach naukowych i posłużą do popularyzacji wiedzy na temat rewitalizacji terenów nadwodnych, uspołecznienia tego procesu oraz do podniesienia społecznej rangi rzeki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto