Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie szpitale w czołówce jeśli chodzi o nadwykonania

Joanna Pluta
Do wielu poradni i na wiele zabiegów w szpitalach w Bydgoszczy tworzą się coraz większe kolejki. Czekamy na informacje od Państwa - gdzie jest najgorzej?
Do wielu poradni i na wiele zabiegów w szpitalach w Bydgoszczy tworzą się coraz większe kolejki. Czekamy na informacje od Państwa - gdzie jest najgorzej? tomasz czachorowski
Rok się kończy, skończyły się też - już dawno - pieniądze zakontraktowane dla szpitali przez NFZ Sprawdzamy, które placówki w mieście najbardziej przekroczyły swoje limity

Na drugim miejscu w zestawieniu kujawsko-pomorskich lecznic z największą sumą nadwykonań za dziesięć miesięcy tego roku znalazło się Centrum Onkologii. Szpital przekroczył limit o około 9,5 miliona złotych. Jak jednak zaznacza dyrektor szpitala, ta suma powinna się zmniejszać. - Już się tak stało, jakiś czas temu ta kwota wynosiła 13 milionów złotych - mówi prof. Janusz Kowalewski. - Dalej będzie topniała, bo około połowa to nadwykonania z tytułu pakietu onkologicznego. Przy spełnieniu wszystkich formalnych wymogów NFZ zapłaci nam to niemal w stu procentach. Zresztą część już zapłacił.

A reszta? - Pozostała część nadwykonań dotyczy radioterapii, chemioterapii, opieki paliatywnej oraz zabiegów na chirurgii onkologicznej, ginekologii i urologii - informuje prof. Kowalewski. Jak wyglądają zatem kolejki? Czy pacjenci są już odsyłani na późniejsze terminy?

Zobacz także:Były szef policji w Chełmnie chce „być czysty”. Powstał list w jego obronie

- Musimy rozgraniczyć trzy kwestie - odpowiada dyrektor CO. - Po pierwsze pacjentów z kartą onkologiczna, którzy są przyjmowani od razu. Po drugie przypadki pilne - tutaj czas oczekiwania nie może przekraczać tygodnia. Trzecia sprawa to przypadki stabilne i tu rzeczywiście kolejki są.

Jak duże sprawdziliśmy w informatorze kolejkowym Narodowego Funduszu Zdrowia. I tak na przykład do poradni urologicznej w CO trzeba czekać do marca przyszłego roku. Na rezonans magnetyczny dłużej, bo aż do września 2017, a na tomografię komputerową do listopada nadchodzącego roku.

Spore nadwykonania ma także Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza - to kwota rzędu 4 milionów złotych. Tu są spore kolejki - o czym informują nas już nasi Czytelnicy. Na grubo ponad 8,5 miliona złotych limity przekroczył natomiast szpital Biziela. - Nadwykonania dotyczą w głównej mierze świadczeń nielimitowanych, ratujących życie - mówi Kamila Wiecińska, rzecznik szpitala Biziela.

NFZ informuje , że w pierwszej kolejności sfinansuje właśnie świadczenia nielimitowane oraz ratujące życie z anestezjologii, intensywnej terapii i radioterapii, a także świadczenia z ortopedii. Część kosztów już została pokryta. - Świadczenia nielimitowane, w tym pakiet onkologiczny zostały rozliczone zgodnie z wykonaniem za dwa kwartały 2016 roku i częściowo także za trzeci - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.

Do tematu wrócimy.

Pogoda na dzień (17.12.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto