Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Bydgostiana. Miasto i ludzie”. Spotkanie miłośników Bydgoszczy w Muzeum Okręgowym [zapowiedź]

Justyna Tota
Justyna Tota
Konferencja naukowa „Bydgostiana. Miasto i ludzie” odbędzie się 4-5.11.2021 r. w gmachu Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4, wstęp 1 zł. Podczas sesji będzie okazja zwiedzić zrewitalizowany obiekt
Konferencja naukowa „Bydgostiana. Miasto i ludzie” odbędzie się 4-5.11.2021 r. w gmachu Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4, wstęp 1 zł. Podczas sesji będzie okazja zwiedzić zrewitalizowany obiekt Arkadiusz Wojtasiewicz
Sport, kultura, gospodarka, obyczaje... w Bydgoszczy - dawniej i dziś - ciekawie przedstawione będą 4-5 listopada podczas pierwszej ogólnopolskiej konferencji naukowej „Bydgostiana. Miasto i ludzie”, na którą zaprasza Muzeum Okręgowe, świętujące swe 100-lecie. Sesja odbędzie się w gmachu głównym MOB przy ul. Gdańskiej 4.

Jak nam zdradzono, pomysł na zorganizowanie konferencji naukowej pn. „Bydgostiana” zrodził się w Pracowni Historii Bydgoszczy i Regionu, od marca br. funkcjonującej w Dziale Historii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

- Dziejami miasta i gromadzeniem bydgoskich zabytków, tzw. bydgostiana, zajmujemy się od początku. Jednak teraz, kiedy mamy osobną pracownię poświęconą historii Bydgoszczy, czujemy się zobowiązani do podejmowania jeszcze większych starań na rzecz naszego miasta. Stąd pomysł na konferencję całkowicie poświęconą Bydgoszczy: jej historii, ale i współczesnym problemom - mówi nam kustosz Anna Nadolska, kierownik Działu Historii MOB.

Chociaż konferencja jest o Bydgoszczy, to do jej udziału zostali zaproszeni także badacze z różnych ośrodków w kraju, którzy zajmują się tematyką bydgoską.

- Chcielibyśmy stworzyć stałe miejsce spotkań i dialogu naukowców, pracowników instytucji kultury, działaczy społecznych, nauczycieli oraz wszystkich miłośników Bydgoszczy. Sesja ma umożliwić badaczom przedstawienie szerszej publiczności wyników swoich naukowych dociekań, ale ma być też impulsem do pogłębiana wiedzy o Bydgoszczy - wyjaśnia kustosz Anna Nadolska.

Konferencja „Bydgostiana” 2021 poświęcona miastu i ludziom

Interdyscyplinarna konferencja „Bydgostiana” będzie się odbywać co rok i za każdym razem mieć inny podtytuł. Tegoroczny brzmi: Miasto i ludzie.

Nasza rozmówczyni podpowiada, że niemal wszystkie tematy tegorocznej konferencji dotyczyć będą mężczyzn. Wyjątkiem są referaty kustosz Anny Nadolskiej, która przybliży nam dwie niezwykłe kobiety: zawodową tłumaczkę (pierwszą Polkę, która przetłumaczyła dzieło Szekspira!) i pisarkę, w Bydgoszczy dziś w ogóle nieznaną, choć to właśnie do naszego miasta przeprowadziła się z Haiti, tworząc i aktywnie żyjąc przez całe międzywojnie; poznamy też zupełnie nowe wątki z życia Zofii Baranowskiej Malewskiej - kobiety naukowca (jedną z niewielu w czasach międzywojnia pań, które ukończyły Uniwersytet Jagielloński), nauczycielkę, bibliotekarkę, ale i etnografką, archiwistką oraz pisarkę.

A wracając do mężczyzn, będą m.in. referaty o:

  • Ludwiku Dybizbańskim - aktorze i dyrektorze Teatru Miejskiego w Bydgoszczy,
  • pisarzu Jerzym Sulimie-Kamińskim
  • zawodnikach Polonii Bydgoszcz (o bydgoskich sportowcach opowie naukowiec z Częstochowy!).

Równie ciekawie zapowiada się referat na temat ogłoszeń drobnych, zamieszczanych w międzywojennych wydaniach „Dziennika Bydgoskiego”.

- Pojawią się tematy związane z II wojną światową. Pokażemy m.in. bydgoskie fotografie okupacyjne, pochodzące z naszych zbiorów - dodaje Anna Nadolska. - Będzie też panel poświęcony edukacji, chcemy, aby grupą docelową byli także uczniowie i nauczyciele.

Najciekawsze materiały zebrane w e-book „Bydgostiana. Miasto i ludzie”

Pokłosiem konferencji „Bydgostiana. Miasto i ludzie” będzie e-book, dostępny na stronie muzeum.bydgoszcz.pl.
- W ten sposób zamierzamy umożliwić szybki i łatwy dostęp do wiedzy wszystkim zainteresowanym tematyką bydgoską - podkreśla Anna Nadolska i dodaje:

- Zapraszamy do zrewitalizowanego gmachu głównego Muzeum Okręgowego przy ulicy Gdańskiej 4, który w czasie sesji będzie okazja zwiedzić.

Sesja naukowa zostanie zorganizowana przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Jeżeli przez sytuację epidemiologiczną nie będzie możliwe, by wydarzenie odbyło się stacjonarnie, wówczas konferencja będzie mieć formę zdalną - na platformie Zoom.

„Bydgostiana” jak spotkanie miłośników Bydgoszczy w Muzeum Okręgowym
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto