Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz 1939 rok. Uczniowie i mieszkańcy uczcili pamięć ofiar zbrodni niemieckich

(has)
Uroczystość na Cmentarzu Bohaterów z udziałem uczniów i mieszkańców
Uroczystość na Cmentarzu Bohaterów z udziałem uczniów i mieszkańców Materiał nadesłany
Na Cmentarzu Bohaterów na Wzgórzu Wolności młodzież z bydgoskich szkół oddała hołd ofiarom II wojny, w tym Polakom zabitym przez Niemców tuż po zajęciu miasta 5 września 1939 r.

W regionie trwają obchody 80. rocznicy II wojny światowej. Na miejsce uroczystości i oddania hołdu ofiarom młodzież z bydgoskich szkół wybrała Cmentarz Bohaterów, na którym spoczywają m.in. nauczyciele zamordowani jesienią 1939 r. w Fordonie (ich szczątki ekshumowano wiosną 1947 r.).

Tu również znajdują się symboliczne groby wielu zasłużonych dla miasta postaci, w tym prezydenta Leona Barciszewskiego oraz osób, które organizowały obronę Bydgoszczy, w tym członków zarządu Straży Obywatelskiej.

We wtorek  minęło 80 lat od dnia, kiedy sowieci, łamiąc postanowienia traktatu ryskiego i paktu o nieagresji, napadli na Polskę. Uroczystości upamiętniające ofiary wojny odbyły się w Bydgoszczy. 

Uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka odbyły się na Starym Rynku w Bydgoszczy. 

Po uroczystej mszy świętej w sercu miasta rozpoczęła się manifestacja patriotyczna. Orkiestra wojskowa wykonała Hymn Państwowy, a przedstawiciele władz miasta i regionu oraz organizatora uroczystości – bydgoskiego oddziału Związku Sybiraków - wygłosili przemówienia, by uczcić poległych w walce i zesłanych na Sybir. 

Uroczystość uświetniły występ zespołu „Ogrodnik Team” z Centrum Kształcenia Rolniczego im. Sybiraków, który wykonał  Marsz Sybiraków. 

Hołd poległym w wojnie i zesłanym na Sybir oddali salwą honorową żołnierze Wojska Polskiego. Następnie pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Narodu Polskiego złożone zostały kwiaty. 

Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków w Bydgoszczy powstał w marcu 1989 roku z inicjatywy Danuty Kwietoń, wokół której skupiła się dwudziestoosobowa grupa. Dziś oddział liczy ponad tysiąc członków zrzeszonych w siedemnastu kołach terenowych.

Dzień Sybiraka i 80. rocznica agresji sowieckiej. Obchody w ...

Jak informuje nauczycielka Marta Binek, uroczystość otworzyli uczniowie Zespołu Szkół Drzewnych, wprowadzając poczty sztandarowe, przedstawicieli szkół, harcerzy i mieszkańców.

Zebrani wysłuchali historii o wydarzeniach z 3 i 4 września 1939 r w Bydgoszczy, które przez niemiecką propagandę nazwane zostały "Bromberger Blutsonntag" ("krwawa bydgoska niedziela"). Była to - przypomnijmy - niemiecka dywersja, z którą walczyły zarówno regularne oddziały wojska polskiego, wycofujące się przez miasto, jak i cywile. Wydarzenia te niemiecka propaganda wykorzystała do uzasadnienia krwawej rozprawy w Polakami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto