Bydgoszcz. Będzie punkt badania jakości wody w Wiśle w Łęgnowie? Chodzi o skażenie po Zachemie

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Na lata 2022-2027 zaplanowano ponowne uruchomienie stanowiska w Łęgnowie na 769,1 kilometrze Wisły, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów objętych oddziaływaniem Zakładów Chemicznych Zachem.
Na lata 2022-2027 zaplanowano ponowne uruchomienie stanowiska w Łęgnowie na 769,1 kilometrze Wisły, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów objętych oddziaływaniem Zakładów Chemicznych Zachem. Dariusz Bloch
Udostępnij:
Minister klimatu zamierza uruchomić stanowisko monitoringu jakości wody w Wiśle na wysokości osiedla Łęgnowo w Bydgoszczy. Ma to związek ze skażeniem po dawnych Zakładach Chemicznych Zachem.

Zobacz wideo: Bydgoskie wodociągi mają już ponad 120 lat!

Założenia projektu remediacyjnego dla Łęgnowa i obszaru Natura 2000 dolnej Wisły opierał się na informacjach zebranych i przygotowanych przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie w 2017 r. AGH w latach 2008-2017 przeprowadziła zaawansowane badania środowiska gruntowo-wodnego i modelowania numeryczne. W Łęgnowie Wsi i okolicach naukowcy odkryli całą listę niebezpiecznych substancji, łącznie z fenolami i rakotwórczymi WWA - węglowodorami aromatycznymi. To scheda po dawnych Zakładach Chemicznych Zachem, a ściślej - po składowisku odpadów, m.in. Zielona, z którego wody spływają w dół - w stronę Łęgnowa i dalej Wisły.

Instalacja w Łęgnowie już działa
Finansowana pieniędzmi z Unii Europejskiej instalacja, która ma oczyszczać wody, już ruszyła, ale nie bardzo wiadomo, co dalej. - Za tym projektem powinny iść następne kroki - zauważa prof. Mariusz Czop z AGH w Krakowie.

Na razie jednak jedynym konkretem są plany Głównego Inspektora Ochrony Środowiska i ministerstwa klimatu. Dotyczą uruchomienia punktu monitorującego wody Wisły właśnie na wysokości osiedla Łęgnowo Wieś, choć jak przyznaje minister Ireneusz Zyska w odpowiedzi na interpelację posłanki Darii Gosek-Popiołek z SLD, GIOŚ nie jest bezpośrednio zaangażowany w badania stanu środowiska pod kątem skażenia po zakładach chemicznych w Bydgoszczy.

Czystość Wisły kontrolowana, ale nie w Łęgnowie

Stan wody Wisły na obszarze, który może być objęty działaniem odpadów z Zachemu, na zlecenie GIOŚ prowadzi Państwowy Instytut Geologiczny.

- Systematyczną kontrolą czystości objęta jest Wisła i Brda. W ostatnim cyklu, obejmującym lata 2016-2020, monitoring prowadzony był na Wiśle w punktach pomiarowo-kontrolnych zlokalizowanych w miejscowościach Górsk i Przechowo. Badania prowadzono w 2016 i 2019 - informuje Ireneusz Zyska, sekretarz w ministerstwie klimatu.

Punkt w Łęgnowie na nowo uruchomiony

Wyniki badań alarmujące nie były, ale minister zapowiedział: - W kolejnym cyklu wodnym na lata 2022-2027 zaplanowano ponowne uruchomienie stanowiska w Łęgnowie na 769,1 kilometrze rzeki. Jest ono położone w bezpośrednim sąsiedztwie terenów objętych oddziaływaniem Zakładów Chemicznych Zachem.

W przypadku Brdy była ona także badana w latach 2016-2020 na stanowisku Czersko Polskie, a więc w rejonie Łęgnowa Wsi. To stanowisko w następnych latach wciąż ma być czynne i wykorzystywane do monitorowania stanu wody w rzece.

Wyłączą zdegradowane wody

Zdaje się, że ze strony resortu to nie wszystko. W tej chwili trwają konsultacje planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza dolnej Wisły, w którego ramach przewidziano działania naprawcze dla wód podziemnych na obszarze, gdzie zlokalizowane były Z.Ch. Zachem. - Działanie polega na wykonaniu dokumentacji hydrogeologicznej, ustalającej zasoby dyspozycyjne wód podziemnych w celu wyłączenia strefy wód zdegradowanych przez Państwową Służbę Hydrologiczną - zapowiada minister Zyska.

Koszt przywrócenia terenów po Zachemie do stanu mieszczącego się w normach ochrony środowiska szacuje się na ok. 2,5 do 3 miliardów złotych. Ale nie wiadomo, kto ma te pieniądze wyłożyć.

Martwe od wojny monumentalne obiekty strefy POL-Betrieb dawnych niemieckich zakładów Dynamit AG Fabrik Bromberg powoli stają się wspomnieniem. Teraz to teren Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Mroczne sekrety dawnych zakładów Dynamit AG Fabrik Bromberg....

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie