Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz chce mieć park kulturowy. Piękne, stylowe Śródmieście pod ochroną konserwatora. Ale właściciele kamienic mogą mieć kłopoty

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Utworzenie parku narzuca olbrzymie ograniczenia przestrzenno-budowlane na terenie bydgoskiego centrum. To m.in. usunięcie instalacji klimatyzacyjnych na zewnątrz zabytkowych budynków, problemem też jest np. montaż okien w ramach z PCV i... sadzenie iglaków.
Utworzenie parku narzuca olbrzymie ograniczenia przestrzenno-budowlane na terenie bydgoskiego centrum. To m.in. usunięcie instalacji klimatyzacyjnych na zewnątrz zabytkowych budynków, problemem też jest np. montaż okien w ramach z PCV i... sadzenie iglaków. Arkadiusz Wojtasiewicz
Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła w środę (24.02) uchwałę o skierowaniu do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosku o stworzenie w centrum Bydgoszczy parku kulturowego. To miejsce pod szczególną ochroną konserwatorską. Może to być katastrofa dla wielu przedsiębiorców.

Zobacz wideo: Przy ul. Królowej Jadwigi będą nowe mieszkania

Park Kulturowy ma obejmować wpisane do rejestru zabytków województwa Stare Miasto oraz część Chwytowa oraz część Śródmieścia z ul. Gdańską i Placem Wolności i parkiem. To obszar objęty ścisłą ochrona konserwatora zabytków. Główne cele stworzenie parku pod nazwą Stare Miasto to ochrona historycznych budynków a także wyśrubowane standardy związane z estetyką przestrzeni publicznej. Celem jest też dbałość o dziedzictwo kulturowe Bydgoszczy.

Uchwała trafi do wojewódzkiego konserwatora zabytków, dopiero ten zdecyduje, czy park powstanie. - Park spowoduje, że Bydgoszcz będzie postrzegany jako miasto warte uwagi turystów - mówi Anna Rembowicz Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Bardzo wiele ograniczeń w bydgoskim parku

Utworzenie parku narzuca olbrzymie ograniczenia przestrzenno-budowlane na tym terenie. To m.in. usunięcie instalacji klimatyzacyjnych na zewnątrz zabytkowych budynków, problemem też jest np. montaż okien w ramach z PCV. Mają zniknąć wszystkie kieski i budy, które nie są "klimatyczne" i nie są związane z gruntem na trwale - jedna taka jest np. na końcu ul. Długiej. Będzie zakaz handlu odzieżą używaną pod warunkiem, może być jedynie eksponowana na wieszakach albo manekinach na zewnątrz.

- W momencie, kiedy już będziemy mieli park kulturowy, zarządcy obiektów będą mieli możliwość wystąpienia o dotacje do wymiany np. stolarki okiennej - mówi Rembowicz-Dziekciowska.

Inne obostrzenie to zakaz reklam, ewentualnie dostosowanie ich do historycznego charakteru. Neony są dopuszczalne. Zapisy są też takie, że kiedy podczas prac remontowych elewacji będzie konieczność ogrodzenia terenu - reklama nie może zajmować więcej niż 10 procent ogrodzenia. Maja zniknąć ogródki piwne, nie będzie też można do zazielenienia terenu stosować... drzew iglastych. - Mało estetycznie wyglądają latem - mówi szefowa MPU.

Uchwała opiera się na ustawie o ochronie zabytków i miejscowych planach zagospodarowania. Jeden z nich np. nie zabrania odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku.

Zmienić się ma nawet nawierzchnia chodników na kostkę.

- Nie będziemy zrywać bruku czy nawierzchni, ale jeśli zajdzie konieczność wymiany jakiegoś fragmentu infrastruktury, to wtedy trzeba będzie już odtworzyć jej historyczny wygląd - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor MPU.

Problem bydgoskich przedsiębiorców

Park kulturowy oznacza kłopoty lokalowe dla przedsiębiorców - nakaz usunięcia budek, ogródków itd. - Czy ktoś sprawdzał ilu przedsiębiorców dotkną zmiany? - pytała radna PiS Grażyna Szabelska. Okazało się, że podczas ubiegłorocznych konsultacji społecznych głos zabrali... trzej handlowcy.

Jak podkreślił prezydent Rafał Bruski, uchwała konserwatora, po jeszcze procesie opiniowania, może wejść w życie najszybciej po dwóch latach. Zdaniem prezydenta to wystarczający okres, żeby się przygotować do zmian w centrum. - Handlowcy zawsze mogą się przenieść do lokali użytkowych w kamienicach - mówi dyrektor MPU.

Projekt zyskał akceptacje 28 głosami "za", jednym "przeciw" i jednym wstrzymującym się.

Trwa głosowanie...

Wybierz najbardziej zielone osiedle w Bydgoszczy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto