Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Co dalej z macewą w centrum miasta? Nic! Dostanie tabliczkę informacyjną

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
W centrum Bydgoszczy mają znajdować się macewy z któregoś z żydowskich cmentarzy - wykorzystano je do budowy ogrodzenia na Placu Teatralnym. Jeszcze w tym roku ma się tam pojawić tabliczka informacyjna, ale konstrukcji nikt rozbierać nie będzie.
W centrum Bydgoszczy mają znajdować się macewy z któregoś z żydowskich cmentarzy - wykorzystano je do budowy ogrodzenia na Placu Teatralnym. Jeszcze w tym roku ma się tam pojawić tabliczka informacyjna, ale konstrukcji nikt rozbierać nie będzie. Dariusz Bloch
W centrum Bydgoszczy mają znajdować się macewy z któregoś z żydowskich cmentarzy - wykorzystano je do budowy ogrodzenia na Placu Teatralnym. Jeszcze w tym roku ma się tam pojawić tabliczka informacyjna, ale konstrukcji nikt rozbierać nie będzie.

Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy

od 16 lat

"Mieszczący się na placu Teatralnym w Bydgoszczy murek zbudowany z nagrobków cmentarza żydowskiego jest systematycznie niszczony przez przechodniów. Kamienie z hebrajskim opisem walają się na trawniku w centrum Bydgoszczy. Niesamowita wizytówka miasta" - poinformowało w niedzielę (23.10) na swoim profilu stronie Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

To znane miejsce - murek na Placu Teatralnym powstał prawdopodobnie w latach 60. ub. wieku, zwyczajowo wewnątrz zabudowy latem staje ogródek piwny. Część murku od strony opery rozebrano, reszta jeszcze stoi.

- Tam jest rzeczywiście fragment macewy - przyznaje Sławomir Marcisiak, miejski konserwator zabytków. - Sprawa żyje swoim życiem już od kilku lat, problem polega na tym, że nie wiem, co z tym zrobić. Fragment nie jest duży, ma może rozmiary 20 na 30 centymetrów. Widać na nim częściowo napisy, ale trudno ustalić, z jakiego cmentarza ta macewa pochodzi. Pytanie, co z robić po wydobyciu tego kawałka. Żydzi mają bardzo rygorystyczne zasady, macewa musi trafić na kirkut, z którego pochodzi, nie ma wyjątku. A w tym przypadku nie można tego ustalić.

Kamienie nagrobne będące do niedawna w dyspozycji konserwatora, zostały przekazane Stowarzyszeniu Miłośników Starego Fordonu. - No i nic nie można z nimi jak na razie zrobić, leżą w magazynie stowarzyszenia - mówi Marcysiak. - Najlepszym wyjściem byłoby zbudowanie lapidarium, ale to też nie jest - z uwagi na rygorystyczne zasady - taka prosta sprawa.

W Bydgoszczy były trzy kirkuty. Najstarszy w Fordonie, przy obecnej ul. Samotnej, na ul. Ikara na Błoniu, gdzie zachował się dom przedpogrzebowy, trzeci na Wzgórzu Henryka Dąbrowskiego przy ul. Filareckiej.

Jak zapewnia miejski konserwator, jeszcze w tym roku fragment macewy zostanie upamiętniony w miejscu, w którym się znajduje - tablicą. - To wydaje się najlepszym rozwiązaniem - mówi Sławomir Marcysiak.

Najlepsze bary z kebabami w Bydgoszczy zdaniem naszych internautów. Najlepszy - na końcu galerii >>>

W tych lokalach zjesz najlepszego kebaba w Bydgoszczy. Oto r...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto